Държавите по света
Блог

Япония

01 Свптември 2016
93

 Площ – 378 хил. км²
 Население – 127 млн. д. /2015 г./
 БВП - $ 4.412 трил. - $ 34 870/ч. /2015 г./
 Основен износ: автомобили, кораби, електроника, химически продукти.


        Страната на изгряващото слънце – Япония, има древна култура и е сред водещите икономически сили в света.
      ГЕОГРАФИЯ. Япония е разположена в западната част на Тихия океан и заема Японския архипелаг, който се простира на повече от 3200 км и огражда от изток Японско море. Страната включва над 3000 острова. Най-големите са Хокайдо - (най-северният, с най-развито земеделие), Хоншу -  (60 % от площта на страната), Шикоку и Кюшу. На юг от Кюшу са островите Рюкю (с най-голям остров Окинава), които на югозапад се доближават до остров Тайван и отделят Източнокитайско море от Тихия океан
      Четирите големи острова заемат почти 97 % от площта на Япония, разположени са близо един до друг и са свързани помежду си със специално изградени тунели и мостове. Между островите Хоншу и Хокайдо е построен най-дългият тунел в света (53 850 м) - „Сейкан“, открит през 1988 г.
      Климатът на Япония е изключително разнообразен заради голямата географска ширина – от 24º с. ш. - (най-южната точка на архипелага Рюкю), до 45º с. ш. - (най-северната точка на остров Хокайдо). Южните острови са със субтропичен мусонен климат, а северните – с умерен климат. На остров Хокайдо и в северната част на Хоншу, под влияние на северните ветрове и студените океански води, лятото е кратко и прохладно, а зимата – дълга и студена, със значителни снеговалежи. Най-големият град на остров Хокайдо - Сапоро, е известен зимен спортен център. В южната част на Хоншу, на островите Шикоку и Кюшу, лятото е  по-дълго, по-топло и по-влажно, което се дължи на по-топлите тихоокеански мусонни ветрове и на топлото океанско течение Курошио. През летния сезон (от юни до октомври) често нахлуват мощни тайфуни, които с поройни дъждове и бурни ветрове разрушават къщи, унищожават реколтата, взимат човешки жертви. Най-топли и влажни са островите Рюкю. Тук и в планинските райони на остров Хоншу падат най-много валежи - около 3800 mm годишно. Остров Хокайдо е най-сухият район на страната – около 1000 mm годишни валежи.

  Вулканът Фунджияма /3776 М/ - символ на Япония

 

       Япония има богат и разнообразен растителен свят – повече от 17 000 вида. Горите покриват над 60 % от площта на страната. Преобладават иглолистните гори, особено на север, а на остров Хоншу има обширни широколистни гори. В Япония се срещат много видове животни – мечки, глигани, сърни, японски макак (снежна маймуна, най-северния обитател сред приматите), енотовидни кучета, над 400 вида птици, много влечуги и др. Японците са издигнали природата в култ. В основата на най-древната им религия – шинто („пътят на боговете), е любовта и привързаността към природата. В Япония има 27 национални парка, 53 регионални парка, многобройни резервати и други защитени територии с обща площ 1,2 млн. хектара.

   Шинтоисткото светилище Ицукушима

 

      Япония е разположена на границата на три литосферни плочи – Евроазиатска, Тихоокеанска и Филипинска. В резултат на тяхното непрекъснато движение в продължение на милиони години са формирани основните релефни форми на Японските острови. Вулканичните планини заемат повече от ¾ от площта на Япония, като веригите им преминават във вътрешността на четирите острова, следвайки дъговидната форма на архипелага. Девет от десетте най - високи планински върхове в Япония се намират в Японските Алпи – така се нарича планинската област в централната част на остров Хоншу. Сред тях е и националният символ на Япония – вулканът Фуджияма - /3776 м/ – най-висока точка на страната/. Величественият му конус се извисява на около 100 км югозападно от Токио. Фуджияма е свещена планина, почитана от японците като символ на чистотата. Поне веднъж в живота си всеки японец трябва да отиде на поклонение до върха на Фуджияма, така както мюсюлманите отиват в Мека.
     Тектонските плочи обуславят наличието на многобройни термални извори, чести земетресения и вълни цунами по източното крайбрежие на страната. Броят на земетресенията в Япония е между 800 и 1000 годишно. От мощното земетресение, с магнитуд 7.2 по Рихтер в Кобе през 1995 г. са били разрушени 150 000 сгради и загинали над 5000 души. През март 2011 г. много силно земетресение, с магнитуд 8.1 по скалата на Рихтер, засегна силно АЕЦ „Фукушима“. 
     По крайбрежията са разположени низини, където се намират повечето големи японски градове. В Япония има над 200 вулкана, от тях 108 са активни. Страната практически не разполага с полезни изкопаеми, с изключение на въглища на о-в Хокайдо. Това обяснява силната зависимост на японската икономика от вноса на суровини, руди и нефт и въглища.

   Небестният мост Аманохасидате

 

     Япония има малко обработваема земя, около 13% от цялата площ, но благодарение на съвременните аграрни технологии, на напояването и на правителствената подкрепа земеделието задоволява потребностите на населението от ориз – основната продоволствена култура. Отглеждат се и картофи, захарно цвекло, тютюн, соя, лук, краставици, цитруси, вишни и др. Рибата и морските храни са много важна част от японската кухня. Страната разполага с една от най-големите риболовни флоти в света. По годишен улов на риба – 12 млн. т., Япония е на едно от първите места в света. Развива също аква-културни и рибно - стопански технологии.
      Заради планинския релеф само 20 % от площта е годна за обитаване. Независимо от това страната е на 10-то място в света по брой на население. Преобладава градското население – 79 %, което живее предимно в големите градове на остров Хоншу. Тук е съсредоточено 4/5 от населението на страната. Столицата Токио е най-големият мегаполис в света, с население над 34 млн. души.
      Япония има почти еднородно население – 99 % японци. Общият му брой е 127 млн. д. Малцинствата в страната са малобройни – корейци, айни и малък брой чужденци. Японското население е с тенденции към бързо застаряване – през 2010 г. 17 % от жителите са на възраст над 65 години. За японците е характерна много високата продължителност на живот – средно над 82 години. Повечето японци изповядват религията шинто, но спазват и редица традиции и обичаи на будизма

   Епизод от войната с монголците – XIII век

 

      ИСТОРИЯ. В историята на Япония има дълги периоди, през които страната е изолирана от останалия свят. През Средните векове за Япония е характерна феодална прослойка от самураи, спазващи строг кодекс на честта спрямо императора. В 1543 г бреговете на Япония са достигнати от португалски мореплаватели, а също и от йезуити-мисионери и холандски търговци. С това започва период на културни и търговски връзки между Япония и страните от Европа. С помощта на европейските технологии и огнестрелно оръжие военният наместник на императора – шогунът Токугава, обединява страната и пренася столицата от древния град Киото в Едо /сегашното Токио/. От 1639 г шогунатът налага самоизолация на Япония, продължила повече от 2 века. 
      През 1853 г. американският комодор Матю Пери, с ескадра от кораби, влиза в пристанището на Едо и заставя Япония да прекрати политиката на самоизолация. Започва модернизация на Япония. През 1868 - 1869 г. шогунатът е премахнат и страната се превръща в централизирана монархия начело с император. Започват реформи, известни като реставрацията Мейдзи. Вземайки за основа западната политическа, съдебна и военна система, приемайки и Конституция, само за няколко десетилетия Япония се превръща в световна индустриална държава със силна армия и флота. След победите в японско – китайската /1894 – 1895/ и руско – японската война /1904 – 1905/ Япония си обезпечава господство над Японско и Жълто море, присъединявайки към себе си Корея и Тайван. 

   Национален парк Кенроку -Ен - Япония

 

      През Първата световна война Япония е на страната на Антантата, разширявайки своето влияние и територия. В 1931 г., продължавайки политиката си на експанзионизъм, Япония завзема Манджурия от Китай и създава марионетна държава Манджоу-го. През 1937 г. започва втората китайско – японска война /1937 – 1945/, след която САЩ налагат на Япония нефтено ембарго. На 7 декември, 1941 г. японската авиация нанася тежък удар върху основната американска база Пърл Харбър, на Хавайските острови. След тези събития САЩ влизат във Втората световна война на страната на Великобритания и СССР, докато Япония е съюзник на Германия и Италия. Японската империя завзема Хонконг, Филипините и Малака, но през 1942 г. губи битката за Коралово море при о-в Мидуей и преимуществото си по море. На 12 август 1945 г., след ядрените бомбардировки на Хирошима и Нагасаки от САЩ няколко дни преди това, император Хирохито по радиото заповядва на армията да прекрати съпротивата, последвана от капитулация на Япония на 2 септември 1945 г., с което завършва и Втората световна война. Страната е окупирана от САЩ и е демилитаризирана.  
     Продължителните периоди на изолация на Япония, заедно с налаганите строги ограничения, е довело развитие на определени норми на поведение, чието спазване е задължително за всеки японец. Уважението към възрастните хора и малките деца, към хората с по-висок ранг и към гостите е подчертано. Много от съществуващите церемонии, като пиенето на чай, са уникални за страната. Японското изкуство, литература и театър - кабуки имат световна слава. Японците са сред най-страстните читатели в света – всеки ден се продават над 70 млн. вестници, годишно се купуват около 1,5 млрд. книги.

  Турнир по сумо в Осака 

 

         Емблема на Япония са дрехата кимоно и борбата сумо. В японската култура черният цвят е символ на благородството, възрастта и опита, в контраст с белия цвят – символизиращ ученичеството и младостта. Черният цвят символизира висш ранг в много от бойните изкуства, напр. – черен колан в джудото.  
        Япония е унитарна конституционна монархия начело с император, от 1989 г. – Акихито. Страната е поделена на 8 региона и 47 префектури.
      ИКОНОМИКА. Индустриализацията на Япония започва в края на XIX век. Страната умело съчетава запазването на собствените си стопански традиции с възприемането на много промишлени идеи от Запада. По същото време тя разширява територията си чрез войни с Китай и Русия и завладяване на нови земи в Източна и Югоизточна Азия. През Втората световна война Япония е в съюз с Германия и понася опустошителните последици от  атомните бомбардировки на САЩ над Хирошима и Нагасаки. Благодарение на разформироването на скъпо струващите военни сили и с чуждестранна помощ японската икономика се развива бързо и до 70-те години на XX век Япония става една от най – развитите икономически и технически страна в света. През 2015 г. Япония е третата икономическа сила в света, след САЩ и Китай, с БВП  над $ 4.4 трил. - $ 34 870/ч. /2015 г./.

  Токио  - Япония

 

       Япония притежава 50% от промишлените роботи в света и отделя най-големи инвестиции за развитие на висшето образование и научно изследователската дейност. Япония е един от най-големите производители на разнообразни индустриални стоки – химически, текстилни, различни машини и др. Световна известност и репутация имат японските компании „Сони“, „Фуджицу“, „Мацушита“ – в електрониката; „Тойота“, „Митсубиши“, „Нисан“, „Хонда“ – в автомобилостроенето;  „Канон“, „Нипон стийл“, „Сумитомо“ и мн. др.
       Правителството полага грижи за социалния баланс в обществото. Много работници до края на живота си са ангажирани в едно и също производство, а много японски компании търгуват помежду си в рамките на страната. Тези вътрешни производствени отношения, наричани „кейрацу“, усложняват и затрудняват проникването на чужди компании в Япония.

  Киото – старата столица на Япония 

 

      Стопанството на Япония е от смесен тип. Характерна е засилената роля на държавата при планирането и управлението на икономическите дейности. Япония е световен производител на автомобили, мотоциклети, кораби, електроника за бита, стомана и др. Силно развити са всички видове транспорт, /напр. – скоростният влак Шинкансен/, много добре развити са също съобщенията и туризма. Столица на страната е Токио. Други големи градове са Осака, Нагоя, Киото, Кобе, Йокохама. Най-големи пристанища са Йокохама и Кобе, а най-големите летища са в Токио, Нагоя и Осака.
   Японският износ е главно транспортни средства – автомобили, мотоциклети, кораби, а също и електроника и химически продукти. Страната внася основно суровини, нефт, руди, въглища, някои храни, напр. – говеждо месо.