Държавите по света
Блог

Шри Ланка

01 Свптември 2016
50

 Площ: 65.6 хил. км². 
 Население: 21.7 млн. д. /2013 г./     
 БВП:  $ 87.46 млрд. - $ 4 140/ч.  /2015 г./
 Основен износ: текстил, облекло, чай, диаманти, кокосови орехи   

       

       Шри Ланка (до 1972 г. Цейлон) отхвърля колониалната зависимост през 1948 г. От 1983 г. в страната не спира гражданската война.
        ГЕОГРАФИЯ. Шри Ланка заема едноименния остров (до 1972 г. – остров Цейлон) в Индийския океан, югоизточно от Индия. Островът е с дължина 435 км и ширина 225 км. Между Шри Ланка и Индия са пръснати множество скалисти и коралови островчета, наричани Адамов мост, прочути с лова на бисерни миди. 
        Релефът на Шри Ланка е предимно равнинен, на места заблатен, прорязан от голям брой реки. По крайбрежията се простират широки плажни ивици, оградени от кокосови палми. Централните и южни части са заети от стъпаловидни планини с върхове над 1500 м. Сред тях най-висок е връх Пидуруталагала - (2524 м.)
        Заради близостта на Екватора климатът на Шри Ланка е горещ и влажен – субекваториален мусонен на север, и екваториален – на юг, само в планините е по-хладно. В равнините през цялата година температурите са 26º - 30º С. Средните годишни валежи са около 1200 мм. В отделни части на югозапад падат 2-3 пъти повече валежи. Този влажен район е и най-гъсто населен.
      Шри Ланка няма запаси на изкопаеми горива и разчита главно на хидроресурсите – те осигуряват 68% от електродобива. Реките са къси, но пълноводни. Най-големите реки са Махавели, Калу и Келани

   Сигирия - Шри Ланка

 

        Шри Ланка попада в зоната на влажните екваториални гори - на юг, и саваните - на север. Естествената растителност е много богата и разнообразна – около 200 вида палми, бамбук, фикуси, лиани, памуково дърво, тиково дърво и др.
            Шри Ланка има значителни запаси на железни руди и висококачествен графит (по добив на графит е на 1-во място в света). Най-важното природно богатство обаче са разнообразните скъпоценни и полу-скъпоценни камъни - (диаманти, рубини, сапфири, аквамарин и др.) 
        ИКОНОМИКА. Около 36% от населението е заето в селското стопанство, основната храна е оризът. Шри Ланка е истинска „градина на подправките“ – черен пипер, канела, джинджифил, индийско орехче, ванилия, шафран и др. По-голямата част от висококачествения цейлонски чай се отглежда в централните планински земи, където по-ниските температури позволяват на чаените храсти да растат по-бавно и да са по-ароматни. Чаените плантации заемат само 12% от обработваемите земи, но Шри Ланка е един от най-големите износители на чай в света. През 2010 г. страната е произвела 305 хил. т. чай - (3-то място в света, след Индия и Китай).

  Красивата природа на Шри Ланка

 

        Населението на Шри Ланка е съставено основно от синхали - (74%), основно будисти, и тамили - (18%), предимно индуисти. Синхалите са потомци на индуси, които към V в. пр. Хр. се преселили на острова и постепенно се смесили с местното население. Тамилите нахлули на остров Цейлон преди около 1500 години. Напрежението между двата етноса през 1983 г. прераства в ожесточена война. Много тамили, особено в северните и източните части на страната, искат да се отделят в независима държава. Във въоръжения конфликт между правителствените сили и тамилската бунтовническа групировка „Тигри за освобождение на Тамил Елам“ - /„тамилските тигри“/, загиват над 60 000 души. 
        Официална столица на Шри Ланка е Коте /120 хил. д./, но фактическа столица е Коломбо - /1.2 млн. д./. По-големи градове – Джафна, Канди, Гале. 
        Средната продължителност на живота в страната е 73 г. за мъжете и 77 г. – за жените. Гъстота на населението е висока – 309 д./км², но въпреки това на територията на Шри Ланка има 12 национални парка и 51 резервата, които заемат около 14% от площта й. По-известни паркове са Синхараджа, Удавалаве, Яла и др.
        ИСТОРИЯ. През XV век на територията на острова се образуват три държави – Коте и Канди - /синхалски/, и Джафна - /тамилска/. От 1517 г. започва португалско заселване. В средата на XVII в. холандците завземат голяма част от острова. През 1796 г. пристигат англичаните, а от 1802 г, Шри Ланка става английска колония. През 1948 г. страната се обявява за независима държава. От 1972 г. е провъзгласена република Шри Ланка

   Храмът на зъба на Буда в Канди - Шри Ланка

 

        Туризъм. В икономиката на Шри Ланка все повече нараства ролята на туризма - /9% от БВП – 2009 г./. С голяма популярност се ползват курортните градове Моратува и Гале, историческите забележителности Канди и Сигирия, Туристите посещават чаените плантации, националните паркове и религиозно-историческите паметници на будизма, например Храма на Зъба на Буда в Канди.