Държавите по света
Блог

Чили

31 Август 2016
81

                                                ЧИЛИ

 

Площ: 756 хил. км²
Население: 18 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 297.7 млрд. - $ 16 575/ч. /2015 г./
Основен износ: мед, желязна руда, цинк, сребро, селитра, злато, риба, храни и др.


        Чили e държава, разположена в югозападната част на Южна Америка. Тя покрива дълга и тясна ивица земя между Андите и Тихия океан. Граничи с Перу на север, с Боливия - на североизток, с Аржентина - на изток и с Проток Дрейк - на юг. Чили е една от двете страни в Южна Америка, заедно с Еквадор, е, които не граничат с Бразилия. В Чили се намира най-южната точка на континента – нос Хорн, отдалечен само на 650 км от Антарктида. Страната притежава много крайбрежни острови – Чилое, западната част на  Огнена земя, островите Хуан Фернандес и др. Чилийско владение е и остров Пасха /Великденски остров/ в Тихия океан, където се намират гигантски каменни глави – една от големите световни загадки.
        ГЕОГРАФИЯ. Чили представлява тясна ивица, широка от 150 - 355 км с дължина 4300 км от юг на север, но въпреки това има разнообразен релеф и климат. Високите непристъпни вериги на Андите се простират по цялата дължина на страната. Основното било, по което преминава главният вододел между Тихия и Атлантическия океан, служи за естествена граница с Аржентина. Най-високият връх – Охос дел Саладо /6908 м/, е втори по височина в Южна Америка, след Аконкагуа.

   Кулите Пайне - Андите


        Андите са активна земетръсна и вулканична зона. Много върхове са конуси на действащи и угаснали вулкани. На изток от столицата Сантяго се намира активният вулкан Тупунгато - /6800 м/. Южните Анди имат красив алпийски релеф, суров планински климат, бързотечащи реки, ледници, трогови долини и ледникови езера.  
         Крайбрежието на Чили е твърде контрастно. На север е Пустинята Атакама /дълга около 1100 км/ - най-сухото място на Земята. На юг от нея се простира крайбрежна низина с влажен субтропичен климат и вечнозелена растителност. Тук са най-плодородните земеделски земи на страната и повечето градове, между които и най-големите -  столицата Сантяго - /6.2 млн. ж./ и пристанището Валпараисо
         Южният район на Чили поразява с природната си красота. Брегът е силно разчленен от фиорди, с много острови и полуострови. Климатът е умерен-океански, с обилни валежи – 4000 - 4500 мм. В крайния юг на Чили  през зимата се чувства мразовитото влияние на Антарктида. Около южните острови са открити находища на нефт и природен газ. През 1520 г., по време на околосветското си пътешествие, португалецът Фернандо Магелан открива протока, свързващ Атлантическия с Тихия океан, наречен на неговото име - Магелановия проток.

   Сантяго  – столицата на Чили


        ИСТОРИЯ. През 1536  г. испанците завладяват империята на инките в днешно Перу. Един от конкистадорите от този поход е Диего де Алмагро. Той е приеман за първия европеец, изследвал чилийското крайбрежие, без обаче да остави никакви трайни следи по тези земи. Испанското завоевание е установено след идването на Педро де Валдивия - (1540–1541 г.). Въпреки че испанците не откриват залежи на злато и сребро, те оценяват потенциала на централната чилийска долина и Чили става част от Вицекралство Перу. След като получава независимост през 1818 г., Чили показва забележително стабилен живот в контекста на неустойчивата Латинска Америка. Характерно за чилийското развитие е развитието на силен флот и силна армия. Последното позволява на страната да се наложи през 1879-1883 г. над Перу и Боливия, да окупира Лима и да присъедини богатата на нитрати зона в пограничните райони с Перу, като отнеме излаза на Боливия на море.
         ИКОНОМИКА. Чили е една от най-развитите индустриално-аграрни страни в Южна Америка. Тя е изключително богата на полезни изкопаемимед /1-во място в света/, селитра /1-во място/, йод /2-ро място/, молибден /3-то място/, желязна руда, злато, нефт, природен газ. Чили е основен производител на медна руда и селитра в света. Развити са също металургията, химията, електрониката, текстилната и хранителната индустрия. Селското стопанство е добре развито, като в него е ангажирано около 20%  от населението. Чили е световно известен със своята лозаро-винарска промишленост. Чили е сред водещите държави в света по риболов, разполагайки с огромен риболовен флот.  Има добре развит транспорт. През последните десетилетия чилийската икономика се развива изключително успешно и постига висока конкурентоспособност, което позволи на Чили да сключи споразумения за свободна търговия с  ЕС, САЩ, Канада, Япония, Китай. 
       Население. По-голямата част от чилийците са метиси. Индианците са около 1/10 от населението, живеят в Андите, в северната част на страната, и по най-южното крайбрежие. Почти 90% от населението е съсредоточено в средната част на страната. Само в столицата Сантяго живее 1/3 от населението на Чили. На запад от Сантяго се намира най – голямото пристанище на страната – Валпараисо.