Държавите по света
Блог

Сомалия

02 Свптември 2016
86

Площ: 637 657 км².     
Население: 10.8 млн. д. /2014 г./
БВП – $ 3.01 млрд. - $ 285/ч. /2012 г./
Основен износ: овце, кози, говеда, банани


      През 1960 г. Великобритания и Италия дават независимост на своите колонии на полуостров Сомалия и те се обединяват в самостоятелна държава Сомалия. В Сомалия се намира най-източната точка на Африка – нос Рас Хафун.
         ГЕОГРАФИЯ. Сомалия е държава, разположена в Източна Африка. Сомалия заема по-голямата част от Сомалийския полуостров, познат като „Африканския рог“. Страната има площ 637 657 km². Граничи с Джибути - на северозапад, Етиопия - на запад и Кения - на югозапад. На север има брегова линия с Аденския залив, и на изток и юг – с Индийския океан. Дължината на брега е 3 230 km  която е най-голямата в Африка.
       Климатът на Сомалия е горещ и пустинен на север и екваториален - на юг, със сезонни мусони и неравномерни валежи–периодично се появяват суши. Температурата е 25º – 32° C средно-месечно. Максимални температури през лятото са 30º - 40° C, а през зимата около 10º – 15 ° C. Годишното количество на валежите е 100 - 600 mm. 
        В най-южната част на страната протичат реките Веби Шебели и Джуба. Двете образуват една обширна наносна равнина със селскостопанско значение. Най-високата точка е връх Суруд-Ад /2406 м/. Сомалия е полусуха страна с близо 2% обработваема земя. Гражданската война оказва голямо негативно въздействие върху тропическите гори, които са разположени в долините на реките, като улеснява добива на дървени въглища при периодично появяващите се суши.


         ИСТОРИЯ. Северозападната част на Сомалия е била в състава на царство Аксум между III и VII век. Ислямът, проникнал в тази част на Африка под влиянието на Персия през VII век, се утвърждава като водеща религия между 700-та  и 1 200-та година. През XII век на територията на Сомалия възникват няколко султаната. В началото на XX век страната е поделена между Англия, Франция и Италия. През 1960 година Великобритания и Италия дават независимост на своите владения и така се стига до образуването на независима Сомалия.

         Населението на Сомалия е 10.8 млн. души - /2014 г./. Официален език в Сомалия е сомалийският. Сомалийците почти изцяло са мюсюлмани - сунити. Влиянието на християнството значително намалява през 70-те години на миналия век, когато повечето ръководени от църкви училища са закрити. В страната на практика цари анархия в резултат от гражданската война и между-племенните сблъсъци. 


     ИКОНОМИКА. Сомалия е една от най-бедните страни в света с изостанало, главно селско стопанство. Промишлеността е слабо развита - около 200 предприятия, главно от обработващата промишленост, с общо около 15 хиляди души заети. Има малки предприятия за производство на захар, преработка на риба, текстил. Над 55% от населението е заето в номадско животновъдство. Отглеждат се над 46 млн. глави едър рогат добитък, овце, кози, камили. В растениевъдството   се отглеждат банани, захарна тръстика, памук. От дърветата и храстите в саваната се събират ароматични смоли - /75% от световния добив/. В резултат на гражданската война, започнала след 1992 г.,   икономиката на страната е парализирана. Честите суши, гладът, междуплеменните войни застрашават оцеляването на най-бедните хора. БВП е едва $ 285/ч. – за 2012 г.
         Ето няколко града в Сомалия:

  Джамията на ислямската солидарност  - Могадишу 
       

         Могадишу има население от повече от 2.2 мил. жители. Намира се на брега на Индийския океан, в южната част на страната. Тук местното население обикновено се развлича около брега на океана. Градът е разположен в равнинна местност и липсват релефни форми, които да нарушават неговия силует.
          Бербера е голям и център в северната част на Сомалия на брега на Аденския залив. В този град живеят около 230 000 жители. Градът има лоша инфраструктура и е беден на зеленина. Бербера разполага с пристанище, което е изпълнено с плавателни съдове, за които е много трудно да се каже дали са в движение или не, тъй тяхното състояние е лошо.
       Харгейса е втори по големина и значимост град в Сомалия. Има население от около 750 000 жители. Намира се в северозападните части на страната, недалеч от границата с Етиопия. Харгейса е център на област в Сомалия, която иска да формира независима държава.