Перу
Площ: 1 285 216 км²
Население: 31.2 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 217.6 млрд. - $ 6 820/ч. /2015 г./
Основен износ: мед, риба и рибни продукти, цинк, кафе, олово, нефт.
Перу е третата по площ държава в Южна Америка, има широк излаз към Тихия океан. Вътрешността й е заета от Андите и влажните гори на Амазония.
Перу̀ е държава в Южна Америка, граничеща с Еквадор и Колумбия на север, с Бразилия на изток, с Боливия на югоизток и юг, с Чили на юг и с Тихия океан на запад. На територията на Перу има богат материал за културна антропология. Там се е зародила и империята на инките. Република Перу е с площ 1 285 216 km². Столица е Лима - (7.6 мил. ж.). На 28 юли 1821 г. Хосе де Сан Мартин провъзгласява независимостта на Перу.
ГЕОГРАФИЯ. По дължина на тихоокеанското крайбрежие е разположена пустинната равнина Коста, а над нея се издига планинската верига на Перуанските Анди. Най-висок е угасналият вулкан Уаскаран - /6768 м/. Източните части на Перу са заети от Амазонската низина, преминаваща в равнината Монтано. Езерото Титикака е най-голямото планинско плавателно езеро и е разположено на границата между Перу и Боливия. Намира се на 3 810 m надморска височина. Край бреговете му живеят индианците аймара. Интересни и внушителни обекти са изоставеният град на инките Мачу Пикчу, както и Колка – най-дълбокият каньон в света.
Перу е държава, разположена близо до Екватора, затова в страната преобладават тропичният и екваториалният климат. В екваториалния климатичен пояс има един сезон, характерен с много валежи – 1500 - 2000 мм, /областта Селвас/. Тук текат най-големите перуански реки – Укаяли и Мараньон, които се сливат 80 км южно от град Икитос и дават началото на река Амазонка. В тропичния пояс, повлиян от студеното Перуанско течение, има 2 сезона – зима и лято, а ветровете са тропични.
Мачу Пикчу – градът на инките
ИСТОРИЯ. Преди идването на европейците, коренните жители на Перу са инките, създали цивилизация със столица Куско. През 1536 г. испанският конкистадор Франсиско Писаро завладява Перу, унищожавайки империята на инките. Завоевателите разграбват съкровищата на инките и почти напълно избиват местното население.
В 1810 г. е поставено начало та на Войната за независимост. През 1821 г. генерал Мигел де Сан Мартин провъзгласява независимостта на Перу.
Перуанки с европейски и смесен произход
Населението на Перу е над 31 милиона души, което я поставя на четвърто място в Южна Америка за 2015 г. Предполага се, че през 2050 г. населението на Перу ще се повиши до 42 милиона души. През 2013 г. около 74% от жителите живеят в градовете. В Перу преобладава смесеното население – метиси. Освен испанския, много разпространен е езикът на индианците кечуа. Испанският език е усвоен перфектно дори от 5 годишни деца и се превръща в най-разпространения не само в Перу, но и в цяла Латинска Америка. Приблизително 45% от населението е бедно, а 16% водят прекалено беден живот.
ИКОНОМИКА. Перуанските Анди са много богати на полиметални руди – мед, цинк, олово, сребро, манган, волфрам. В Чили се добиват над 40 вида полезни изкопаеми – нефт, природен газ, различни руди. Страната е сред водещите световни производители на сребро, цинк, олово, мед, бисмут - /1-во място в света/ и др. Обработваемите земи са малко – 2.5%, но със селско стопанство се занимава 40 % от населението. Отглеждат се царевица, картофи, лозя, ориз, памук, захарна тръстика. В Перу има силно развит риболов - /риба тон, сардина/, а в Андите се отглеждат лами. Риболовът и земеделието в Перу силно се влияят от резките промени на времето, повлияни от океанското течение Ел Ниньо. Колумбия има добре развита туристическа инфраструктура и годишно се посещава от около 1.5 млн. туристи.
Лима – комплекс сгради от колониалната епоха
Култура. Перу е световноизвестно със своите паметници от миналото. Културата на инките е оставила загадки, като изоставения град Мачу Пикчу, дворци, мавзолеи. В пустинята Наска се намират знаменитите загадъчни рисунки и многобройни паметници на индианската култура. Световна известност има писателят Марио Варгас Льоса.