Държавите по света
Блог

Панама

31 Август 2016
43

 Площ: 74 177 km²
 Население: 3.9 млн. д. /2015 г./
 БВП: $ 47.5 млрд. – $ 11 850/ч. /2015 г./
 Основен износ: банани, скариди, кафе, риба.


         Панама заема тесния Панамски провлак, който свързва Северна и Южна Америка. Панамският канал осигурява пряка връзка между Атлантическия и Тихия океан.
       ГЕОГРАФИЯ. На север Панама има излаз на Карибско море, а на юг - на Тихия океан. Бреговете й са силно разчленени, с многобройни полуострови, заливи, лагуни и над 1000 крайбрежни острова. На Карибския бряг са големият залив Москитос и общия с Колумбия Дариенски залив. На тихоокеанския бряг е почти правоъгълният полуостров Асуеро, с нос Мариато – най-южната точка на Северна Америка. На запад от него е заливът Чирики, а на изток  - Панамския залив, в който е разположена голяма група от над 100 малки острова.
         Панама има разнообразен релеф. Около 50% от площта е заета от ниски равнини, а в останалата част, почти по цялото протежение на страната, се извисяват две планински вериги. На запад от Панамския канал е Кордилера де Верагуа, с най-висока точка действащия вулкан Бару - (3475 м), а на изток от канала е Кордилера де Сан Блас. Около планинските вериги има много ниски хълмове, езера и над 400 реки и потоци. Най-голямата река е Чагрес (в източната част на Панама), чието долно течение се използва като част от трасето на Панамския канал.
        Панама има горещ субекваториален климат. През цялата година поради смесеното влияние на Карибско море и Тихия океан има обилни валежи. По-голямо е количеството им по Карибското крайбрежие., затова то е заето от влажни вечнозелени гори, богати на дървесни видове. Панама е родина на над 2000 вида тропични растения. По тихоокеанското крайбрежие валежите са по-малко и тук са разпространени савани и сухи храстови съобщества. Дивите храстови съобщества в Национален парк „Дариен“ - (Източна Панама) са напълно необитаеми и незасегнати от стопанската дейност на човека.

  Панамски канал

 

       Едно от най-големите постижения на инженерната мисъл в света е Панамският канал, открит през 1914 г. Той преминава почти през средата на Панама. Дължината му е 81,6 км., като 16,4 км. са прокопани по дъното на залива Лимон (Карибско море) и 65,2 км. – през сушата., включително през езера и реки. Панамският канал е един от най-важните и натоварени водни пътища на Земята, който осигурява пряка връзка между Атлантическия и Тихия океан. Годишно в двете посоки на канала преминават над 14 000 плавателни съда. Таксите за преминаване са източник на доходи за Панама. Панамският канал е построен от САЩ, подпомогнали Панама да получи независимост от Колумбия. През 1979 г. САЩ връщат на Панама зоната около канала, а в края на 1999 г. предават и пълния контрол над Панамския канал. 

        ИКОНОМИКА. Панамският канал е превърнал страната в изключително важен международен транспортен, търговски и финансов център. Град Колон е обявен за безмитна зона за свободна търговия и привлича многобройни клиенти от цял свят. Панама е на първо място в света по брой на регистрираните кораби – над 13 000. Макар че повечето от тях са собственост на чужди компании, те плават под панамски флаг. През Панамския канал преминават годишно над 14 хил. кораба, които осигуряват над $ 500 млн. такси за Панама. Денивелацията на канала е 26 метра - /разликата между нивото на езерото Мирафлорес и океана/. Тази денивелация се преодолява с помощта на шлюзи. 
   Горещият климат и плодородните почви позволяват да се отглеждат земеделски култури за изхранването на населението и за износ, между които ориз, царевица, фасул, банани, кафе, тютюн, цитруси, захарна тръстика, а също говеждо месо и морски продукти - /главно скариди/.
    НАСЕЛЕНИЕ. През 2015 г. населението на Панама е 3.9 млн. души. Културата и обичаите на панамците са главно карибски и испански. Испанският е официалният език и е майчин език на 93% от населението. 

 Панама сити - столицата на Панама

 

     Панама е открита от испанците през 1501 г. През 1519 г. е основан град Панама - център на колонията. Панама придобива независимост от Испания през 1821 г., като е част от федерацията Велика Колумбия. От 1830 г. влиза в състава на Нова Гренада /Колумбия/, а в 1903 г. е провъзгласена независимостта на република Панама. Днес Панама е страната с най-голям търговски флот в света - /над 13 хил. кораба/, но грамадна част от тях са на чужди компании, като се възползват от „удобния флаг“ на Панама. Главни морски пристанища са Панама сити и Колон. Столицата Панама сити /880 хил. ж./ е главният политически, административен и културен център на страната.    През последните години в Панама все по-бурно се развива туризмът. Само тук човек би могъл сутрин да се радва на изгрева на Слънцето над Атлантическия океан, а вечер да види залеза над Тихия океан. Освен модерната архитектура на Панама сити, интерес представляват и многото исторически паметници, природата на страната с красивите и чисти пясъчни плажове и безспорно - Панамският канал.