Държавите по света
Блог

ОАЕ / Обединени арабски емирства /

28 Август 2017
77

  Площ: 83.6 хил. км². 
  Население: 5.779 млн. д. /2015 г./
  Столица: Абу-Даби
  БВП: $ 345.48 млрд. - $ 36 060/ч. /2015 г./
  Основен износ: суров и рафиниран нефт, природен газ, фурми и др.


        Обединените арабски емирства /ОАЕ/ са федерация на самостоятелни емирства. Разположени са в югоизточната част на Арабския полуостров. Територията е суха пясъчна пустиня, но ОАЕ са богата държава, защото разполагат с големи запаси на нефт и природен газ.
        Територията на ОАЕ включва предимно пустини и солени равнини, със средна надморска височина до 150 м., само източните части са планински. Тук се издига най-високата точка на страната – връх Ибир 1527 м. ОАЕ имат широк излаз на Персийския залив и много по-малък на Оманския залив, чиито води са дълбоки и богати на планктон и риба.
        Стратегическото географско разположение на страната на южните подстъпи към Ормузкия пролив я прави важна транзитна точка в транспорта на нефт. ОАЕ имат общи граници с Оман  - на югоизток и на североизток, със Саудитска Арабия - на юг и на запад и Катар - на северозапад.
        Площта на ОАЕ е около 83 600 km². Тази стойност е приблизителна, тъй като голяма част от границите на страната преминават през пустинни райони, не са точно определени и са предмет на спорове между отделните страни. Не е изяснена и принадлежността на някои острови, оспорвани от Иран и Катар.
        Бреговата линия на ОАЕ на Персийския залив е с дължина над 650 km. Голяма част от крайбрежните райони са заети от пресъхнали солени езера, достигащи далеч навътре в сушата. Най-голямото естествено пристанище е Дубай, но и на няколко други места, като Абу Даби и Шарджа, са изградени пристанища, позволяващи акостирането на големи кораби. ОАЕ имат и излаз на Оманския залив, но бреговата линия на страната е прекъсната от оманския полу-анклав Мусандам на южния бряг на Ормузкия пролив.
    В южните и западни части на страната крайбрежната низина преминава в пясъчната пустиня Руб ел-Хали, продължаваща и в Саудитска Арабия. В тези пустинни области са разположени 2 големи оазиса - Лиуа на юг и Бурайми на изток - (голяма част от който е на територията на Оман). В източната част на страната се намира планината Хаджар.
       

       Климатът на ОАЕ е тропичен - сух и горещ. През най-топлите месеци юли и август средните максимални температури по крайбрежието надхвърлят 48º С. В края на лятото влажният югоизточен вятър, наричан шарки прави крайбрежните области особено неприятни. Средното годишно количество на валежите по крайбрежието е под 120 mm, но в планинските части достига до 350 mm. Не са рядкост и силните пясъчни бури.
        В страната няма постоянно течащи води. Селското стопанство е застъпено главно в оазисите. Отглеждат се финикови палми, тютюн, памук, плодове и зеленчуци.
       ОАЕ са създадени през 1971 г. като федерация на седем емирства – шест от тях /Абу Даби, Дубай, Шарджа, Аджаман, Ум ел Кайваин и Рас ел Хайма/ са наредени като броеница по брега на Персийския залив, само Фуджайра е на брега на Оманския залив. Най-голяма е територията на емирство Абу Даби /около 80 % от площта на ОАЕ/, където се намира и столицата на федерацията. Заедно с най-големия град Дубай това са главните индустриални центрове на ОАЕ.
        Със стабилна икономика, поддържана от нефтената индустрия, ОАЕ се славят с един от най-високите стандарти на живот в света. Конституцията на ОАЕ, приета през 1996 г., оставя много власт на емиратите. В страната няма политически партии и избори. Страната е имала спорове за границите със Саудитска Арабия и Оман, а наред с това и вътрешни конфликти за власт между емиратите.
        Политически страната е стабилна, водена от емира на Абу Даби шейх Халифа бин Зайед ал-Нахаян, който е и президент на ОАЕ. Въпреки че държавните институции са близки с тези в демократичните страни, най-важните и отговорни постове се предават по наследство, като всяка управляваща фамилия представя своя народ. Политиката е процес на задоволяване на претенциите на управляващите фамилии, а също така и на заможните търговци и духовни водачи.
        Населението на ОАЕ към 2014 г. е 5.5 млн. д., като 3.3 млн. не са граждани на държавата. Около 50% от населението са южно-азиатци, а останалите са араби, европейци и източно-азиатци. Повечето от гражданите са мюсюлмани. Ислямът е официална религия в ОАЕ, като има и значителни малцинства, проповядващи християнство и други религии. Арабският език е официалният език на страната и се използва от правителството и държавните служители, докато английският е все по-важен в търговията и икономиката.
        Според статистика от 2005 г. около 90 % от населението е грамотно. По-големи градове в страната са Абу Даби, Аджман, Дубай, Фуджейра, Шарджа. 
        Стопанство. Нефтодобивът и нефтопреработването са водещи стопански отрасли. ОАЕ притежава около 9 % от световните запаси на нефт и добиват около 2,5 млн. барела на ден. Най-голямото по площ изкуствено пристанище в света, разположено на 30 км. южно от Дубай, е главният транспортен терминал за страните в Персийския залив.
        ОАЕ използват част от приходите от нефта за развитието на финанси, металургия, туризъм, за осигуряване на висококачествено обслужване и транспорт. Гражданите на ОАЕ получават най-високите доходи на глава от населението в целия Близък Изток. Богатството на ОАЕ основно се основава на износа на нефт и природен газ, който формира 33 % от БВП на страната. ОАЕ е третият най-голям производител на нефт в Персийския залив, след Саудитска Арабия и Иран. От 1973 г. ОАЕ претърпява пълно преобразуване от беден регион на малки пустинни емирства до модерна страна с висок стандарт на живот. БВП/човек от населението е почти колкото на западноевропейските държави, а приходите от петролни продажби и умерената външнополитическа позиция са позволили на държавата да играе важна роля по въпросите, засягащи региона. 

   Палмовите острови – Дубай

 

          В последните години правителството търси начини да намери други източници на доходи и да намали зависимостта от нефтените залежи. Сред резултатите на тези усилия е постоянното развитие на туризма, основан на крайбрежни, пустинни и спортни курорти и инфраструктура. Успехът на тези начинания, заедно с други фактори като сравнително евтините стоки, високите температури, които преобладават през цялата година, инженерните чудеса като Бурж Ал Араб и Палмовите острови, както и добрите отношения със Запада, довеждат до това, че в днешни дни много хора наричат малката държава Хонконг на Близкия Изток. 
        Годишно ОАЕ се посещава от около 15 млн. туристи - /2013 г./, привлечени както от екзотиката на Изтока, така и от архитектурните забележителности и възможностите за шопинг.
        Дубай е един от седемте емирата, образуващи държавата ОАЕ. Град Дубай - /2.5 млн. д./, в миналото е бил малко рибарско селище, който постепенно се превърнал в оживено пристанище, а след като през 1966 г. са открити нефтени находища на неговата територия, той се превръща в международен търговски център.
         Дубай е един от най безопасните градове в света. Днес екзотичният космополитен град е сърце на деловия и търговски живот на страната и приема на своя територия многочислени посетители, които търсят нови и необичайни впечатления.

  Бурж Ал-Араб, 7- звезден хотел в Дубай - ОАЕ

 

       Дубай се смята за спортната столица на Близкия изток. Там се провеждат значителни международни спортни мероприятия – тенис, голф, езда, ръгби или платноходни регати. Има ски писта с изкуствен сняг, независимо, че навън е 40 °С на пистата имаш усещане за истинска зима.
        Заливът Дубай разделя центъра на града на две части - Дейра на север и Бар Дубай на юг. Във всяка от тях има множество небостъргачи, ресторанти, хотели, търговски центрове, спортни съоръжения и красиви джамии. В Дейра има много екзотични пазари. Посетителите могат да се възползват от водно такси, за да видят старото търговско пристанище.
        Екскурзия по моста Ал-Мактоум ще ви запознае с много от исторически и съвременни забележителности на Дубай. Старинният квартал Бастакия ще ви накара да се върнете в миналото, когато още е нямало електричество и климатици, а традиционните къщи с вътрешни дворове са се охлаждали с помощта на вятърни кули разположени по залива. 

   Бурж Халива /Дубай/ - Най- високата сграда в света 

 

        На 04.01.2010 с пищна церемония бе официално открита най-високата (828 метра) сграда в света "Бурж Халифа". Дубайската кула поставя рекорд в няколко категории - за най-висока и най-многоетажна постройка, за жилищни помещения на най-голяма височина, за най-висока наблюдателна площадка (на 124-тия етаж – 452 м. височина), както и за най-много асансьори.
        Някои от най-великолепните плажове на Дубай се намират на територията на частните хотели, където за неголяма сума може да прекарате цял ден на пясъка и във водата на Персийския залив. Другите плажове Корниш и Крик са безплатни за посетители. На тях има всички условия и удобства за водни спортове. На територията на Дубай са разположени разнообразни оздравителни центрове и лечебни клиники – от световно известните европейски до древно-китайски и индийски. 
       В района Джумейра се намират много хотели от най-висок клас, в това число и седем- звездният Бурж ал Араб и шест-звездният Джумейра Бийч. На територията на Бурж ал Араб е разположен най-високият в света атриум, украсен с водопад и два аквариума с коралови рифове и екзотични риби. Хотелът разполага с три закрити плажа и хеликоптерна площадка. Ако искате да посетите рибният ресторант, ще ви се наложи да направите малко пътешествие, защото той се намира под вода. 26-етажното здание на Джумейра е с форма на морска вълна.
        Наравно с високото ниво на разкош и качествено обслужване, посетителите навсякъде могат да почувстват екзотиката на арабския начин на живот, който е тясно свързан с ислямските традиции на древността: през деня – шумните градски пазари, а през нощта – седейки в шатра наслаждавайки се на живота под златното звездно небе на пустинята. Привлекателността на Дубай е в контраста между неговия ултра съвременен характер и традиционния източен облик, които му придават особен колорит и дават на туристите множество възможности за отличен отдих – от оазиси в пустинята и необятните плажове, езда на камили и шопинг до авангардна архитектура и най-изисканите блюда на световната кухня.