Намибия
Площ: 825.6 хил. км².
Население: 2.3 млн. д. /2013 г./
БВП: $ 13.7 млрд. - $ 6120/ч. /2015 г./
Основен износ: диаманти, уран, риба и рибни продукти, олово.
ГЕОГРАФИЯ. Намибия е страна със сурова, но удивително красива природа. Съчетава пустинни пейзажи с впечатляващо биологично разнообразие. Многобройните национални паркове съхраняват природните красоти на тази чиста и запазена страна.
Географско положение. Намибия е раположена на брега на Атлантическия океан в Югозападна Африка. На север граничи с Ангола, на североизток със Замбия, на изток - с Ботсвана, а на юг и югоизток - с ЮАР. Заема площ от 825 418 км². Една от малкото естествени граници на Намибия е южната. Тя следва течението на прочутата Оранжева река. През централните части на Намибия преминава Южната тропична окръжност. На територията на страната се намира пустинята Намиб, образувана от студеното Бенгелско течение, преминаващо по крайбрежието й. Тук се образуват най-високите пясъчни дюни в света, високи до 200 м.
Климат. Намибия попада изцяло в границите на тропичния климатичен пояс. Времето там е сухо, слънчево и горещо през цялата година. Температурите в Намибия са постоянно високи. В столицата Виндхук летните температури са обикновено над 30° C. Въпреки голямата надморска височина от над 1600 метра, на която се намира столицата, зимните градуси са в интервала 21º – 25° C. Голяма обаче е разликата между дневни и нощни температури, като това е типична черта на пустинния климат. Най-значителни са валежите във високите вътрешни части на страната. Само малка част от Централна Намибия попада в зоната на саваните.
Намибия разполага с богати запаси на природни ресурси . Основа на икономиката е минодобивната промишленост - диаманти, мед, уран, злато, олово, калай, литий, кадмий, цинк, готварска сол, ванадий, природен газ.
Пустинята Намиб
ИСТОРИЯ. Намибия е била заселена още от древни времена от племената на бушмените. По-късно тук пристигат хотентотските племена дамара и намакуда. Първите европейски мореплаватели, пристигнали през 1484 г., били португалците, които завладели много от териториите на днешна Намибия. През 1802 г. голяма част от тези земи стават владение на Великобритания. В 1882 г. Намибия става протекторат на Германия. През 1915 г. страната е завладяна от ЮАС - /от 1961 г. – ЮАР/. На 21 март 1990 г. Намибия става независима държава. След 2001 г. страната постепенно започва да развива своята туристическа индустрия и година след година привлича все по-голям брой туристи.
Население. Намибия е една от най-рядко населените страни в Африка. Въпреки огромната си територия страната е населявана само от 2.3 милиона жители. Повечето от тях са тъмнокожи. Официален език в страната е английският. До 1990 г. официални езици са немски и африкаанс. Най-големите градове са столицата Виндхук - (300 хил. ж.), Рунду - (60 хил. ж.) и крайбрежният град Уолфиш Бей - (50 хил. ж.).
Столицата Виндхук
ИКОНОМИКА. Металургията и промишлеността дават 8% от БВП на страната. Икономиката на Намибия е тясно обвързана с тази на ЮАР. Намибия е пети по големина производител на уран в света. В страната има находища на диаманти, цинк, олово, сребро. Половината от населението зависи от селското стопанство. Намибия се специализира в отглеждането на каракулски овце /водещо място в света/. Въпреки това страната внася някои селскостопански продукти.
Намибия привлича предимно екотуристи със своя уникален климат и релеф. Има туристически агенции, които предлагат практикуване на екстремни спортове.