Мексико
Площ: 1.973 млн. km²
Население: 119.5 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 1 285 млрд. – $ 10 175/ч. /2015 г/.
Износ: машини и транспортно оборудване, нефт, земеделски продукти.
Мексико е най-голямата страна в Централна Америка и е най-многолюдната испаноговоряща страна в света.
ГЕОГРАФИЯ. Мексико заема най-северната част на континентална Централна Америка. В най-широката си част, на север, страната граничи със САЩ, на югоизток - с Гватемала и Белиз, на запад - с Тихия океан и на изток - с Мексиканския залив и Карибско море. Мексико е най-северната, и трета по големина държава в Латинска Америка. Мексико има два много изразителни полуострова, твърде различни по форма, релеф и разположение. На северозапад в Тихия океан е тесният и дълъг полуостров Калифорния (1225 км.). Почти по цялата му дължина е разположена висока планинска верига - (над 3000 м височина). Между полуострова и континента е дългият и тесен Калифорнийски залив, а на югоизток се намира почти квадратният по форма полуостров Юкатан, вдаден на север към Мексиканския залив. Юкатан е нисък и равнинен - (средната му надморска височина е само 30 м). На Мексико принадлежат и редица малки острови по тихоокеанското крайбрежие.
Вулканът Орисаба - Мексико
Почти половината от площта на Мексико е заета от високото Мексиканско плато. Разположено в централната част на страната, то е широко отворено на север към Колорадското плато, като от запад го обгражда Сиера Мадре Оксидентал, а от изток - Сиера Мадре Ориентал, високи планински вериги на Мексиканските Кордилери. На юг платото се стеснява и надморската му височина е по-голяма. Тук го огражда планината Напречна Сиера, известна с активните си вулкани. Между градовете Вера Круз и Пуебла се извисява активният вулкан Орисаба (5636 м) - най-високата точка на страната. На запад от него е Попокатепетъл (5452 м) - вторият по височина активен вулкан в Мексико. На юг от Напречна Сиера се намират областта Чияпас и планинската верига Сиера Мадре дел Сур. По крайбрежието на Мексиканския залив се простират плоски низини с много блата, лагуни и пясъчни валове.
В Мексико има няколко големи реки и езера. Най-голямо е езерото Чапала, разположено близо до втория по големина мексикански град – Гуадалахара /3.5 млн.ж./, а най-дълга е река Рио Гранде. Преди да се влее в Мексиканския залив, по протежение на 2000 км, реката очертава границата със САЩ - (при щата Тексас).
Територията на Мексико почти изцяло попада в тропичния климатичен пояс. Но от високите планински върхове, покрити с вечни снегове, до горещите сухи пустини и гъстите влажни тропични гори, се наблюдава голямо климатично разнообразие, обусловено от разликите в географската ширина и надморската височина.
Акапулко - Мексико
Височинните пояси в Мексико си имат свои местни названия – поясът до 900 м височина е известен като Тиера калиенте; между 900 и 1800 м. – Тиера темплада, и над 1800 м. – Тиера фрия. Столицата Мексико е разположена в пояса на Тиера темплада и се характеризира с хладен сух тропичен климат, с малки годишни температурни амплитуди (12º - 17º С). Най-високите екстремни температури в Мексико са над 45º С. Тези големи горещини, съчетани с оскъдни валежи - (под 250 мм. годишно), водят до превръщането на някои райони в пустини и полупустини. Те са характерни за централната и западната част на Мексико, докато низините по южното и източното крайбрежие са с влажен тропичен климат. Тези райони, особено полуостров Юкатан, са най-влажните места в страната - (над 3000 мм валежи годишно).
Разнообразните релефни и климатични условия обуславят изключителното биоразнообразие на територията на Мексико. Дори и в най-горещите и сухи пустини на север се срещат различни сухолюбиви растения като юка и много видове кактуси, някои от които, например сагуаро, достигат внушителните 10 м височина. Много разнообразен е и животинският свят – насекоми, гущери, койоти, броненосци и др. Горите заемат около 20% от площта на Мексико. Влажните вечнозелени тропични гори по южното и източното крайбрежие осигуряват убежище на много маймуни, ягуари, мравояди, различни птици, гущери и др.
ИКОНОМИКА. Плодородните почви, гъстите гори и богатите на риба морски и речни води са благоприятни условия за развитието на селското и горско стопанство и риболова, които заедно съставляват 10% от мексиканската икономика.
Най-важните земеделски култури са кафето и захарната тръстика, които осигуряват двете основни експортни стоки на страната – сурово кафе и захар. Мексико е родината на царевицата, която и днес е основна храна на населението.
Платформа за нефт в мексиканския залив
Мексико има богати запаси на разнообразни полезни изкопаеми, особено руди, затова металургията и сред основните отрасли. Страната е водещ световен производител на живак и сребро, един от най-големите производители на цинк и графит, а по запаси на нефт (главно в шелфа на Мексиканския залив) е на 7-мо място в света. Добивът на нефт и природен газ и производството на разнообразни нефтопродукти имат водеща роля в икономиката и носят най-големи приходи в сравнение с другите стопански отрасли.
Добре развита е и хранително-вкусовата промишленост. Страната е на 10-то място в света по монтаж на автомобили. В Мексико, особено в Мексико сити и в граничните райони със САЩ, често се прилага производството наречено ишлеме. При него фирмата производител предоставя суровини и готови детайли за изработката на даден продукт на предприятия в друга страна, където работната ръка е много евтина. В Мексико има повече от 2000 такива предприятия за дрехи, обувки, компютри и други стоки. Мексико е член на НАФТА - /заедно със САЩ и Канада/.
ИСТОРИЯ. Земите на Мексико били център на древни цивилизации. В периода 250 г. - 850 г. сл. Хр. толтеките в Централно Мексико и маите в Югоизточно Мексико построили големи градове и храмове, в които боготворели Слънцето и Луната. Световна известност има пирамидата в Чичен Ица от времето на маите. По-късно се развила цивилизацията на ацтеките. Великолепната им столица Теночтитлан се издигала на мястото на сегашната столица Мексико сити. Империята на ацтеките достигнала своя разцвет през средата на XIV в. Тя била унищожена от испанските конкистадори, водени от Ернан Кортес, в началото на XVI в. /1519 – 1521 г./.
Чичен Ица - Мексико
В продължение на 300 г. Мексико е испанска колония под името Нова Испания. Едва през 1821 г., след 11 годишна освободителна борба, Мексико става независима държава. Малко по-късно, след Американо-мексиканската война (1846-1848 г.), Мексико загубва 50% от територията си – шестте днешни щата на САЩ - (Тексас, Ню Мексико, Аризона, Невада, Юта, Калифорния).
В състава на мексиканското население преобладават метисите (60%) - потомци от смесени бракове между испанци и индианци. Индианците са около 30% от населението. Смесването между испанци и индианци повлияло върху цялостния бит и култура на населението – музика, изкуство, архитектура, тъкачество и др. Оказало влияние и върху мексиканската кухня, която използва над 200 различни вида лютиви подправки в традиционни храни и ястия.
Официалното име на Мексико е Мексикански съединени щати. Столичният град е най-голямата урбанизирана територия в страната. Мексико сити продължава да се разрастването както по площ, така и по брой на населението. Днес в агломерацията на Мексико сити живеят почти 22 млн. души и градът се нарежда на трето място в света - след Токио (Япония) и Ню Йорк (САЩ), по брой на населението.
Около 50% от цялото промишлено производство на страната е концентрирано в Мексико сити и околностите му. Градът е заобиколен от всички страни от планини, които спират въздушните течения. Поради затруднената въздушна циркулация над града трайно се задържа въздух, замърсен от автомобилното движение и промишлените предприятия. Това е сериозен здравословен проблем за населението в Мексико сити.
Курорт по мексиканската ривиера
Мексико е много интересна туристическа дестинация. Страната разполага с много добра туристическа инфраструктура и годишно се посещава от над 7 млн. туристи. Най-посещавани са курортите Акапулко, Масатлан, Пуерто Ваярта, Канкун.