Държавите по света
Блог

Мадейра

03 Свптември 2016
79

 

        ГЕОГРАФИЯ. Мадейра е архипелаг в северната част на Атлантическия океан, част от Португалия. Отстои на 900 km югозападно от бреговете на Португалия и 450 km северно от най-големия канарски остров - Тенерифе. Състои се от два обитаеми острова - Мадейра и Порту Санту и няколко необитаеми острови. Главният град на архипелага е Фуншал и се намира на остров Мадейра.
        Площта на острова е 740.7 km², а населението – 262 хил. жители, средна гъстота - 354 д./km². Остров Мадейра има вулканичен произход и е разположен на 660 km западно от бреговете на Мароко. Характерен е планинският релеф, като средната надморска височина на острова е 1300 м. Най-високият връх е Пику-Руйву - /1862 м/. Общата дължина на крайбрежието на острова е 160 км. Широчината на острова е 20 км., а дължината - 70 км.
        Климат. За острова е характерен мек океански субтропичен климат, като на север е по-хладен, близък до умерения, а на юг - по-топъл, близък до тропичния. Средногодишната температура на острова е около 20° C. Лятото не е горещо – средно 25°C, а зимата е мека – средно 15° C. Особеност са силните ветрове – през лятото северозападни, а през зимата югозападни. Океанското течение Гълфстрийм определя и температурата на морската вода - /18° - 22° C/. Валежите са между 500 - 2000 mm.
        Флора и фауна. Островът е богат на растителни видове. Тук има гъсти гори и пъстри цветни поляни, с които островът е известен. Наричат го „Остров-градина“. Съществуват множество ендемични видове, които правят острова уникален. 15 000 хектара, което е 20% от, заемат горите Лаури-Силва от семейство Лаврови, реликтови тропически растения растящи във планините. Тази гора е в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО. Съчетанието на тропически и средиземноморски видове растения определят изумрудено-зеления цвят на острова с целогодишно цъфтящи орхидеи, магнолии, азалии, хортензии, калии и още хиляди видове цветя. Символ на острова е Стрелицията, чийто цвят напомня фантастична райска птица.

  Фуншал - Мадейра

 

         Столицата Фуншал е обградена от великолепни ботанически градини. Една от задължителните забележителностите на острова е тропическата градина Монте Палас – същински ботанически рай в близост до Фуншал. Разположен върху 70 000 м², паркът притежава екзотични растения, събрани от цял свят.
        От животинския свят най-характерен и уникален за острова е Мадейранския гълъб, който живее в горите Лаури-Силва. Други едндемични видове са множество насекоми, земноводни и влечуги. От морската фауна са характерни черна риба-сабя и риба-гущер. Среща се и тюлен-монах. Около 2/3 от територията на Мадейра се ползват със статут на защитени природни територии.
        ИСТОРИЯ. Островът е открит през 1418 г. португалският мореплавател Жуау Гонсалвеш Зарку. Следващите години започва португалската колонизация на островите Мадейра и Порту Санту. Тук била основна спирка на португалската флота и отправна точка към пътуване по всички краища на Португалската империя в Атлантика. На 1 юли 1976 г. Португалия предоставя политическа автономия на Мадейра. Островът понастоящем има свое собствено правителството и законодателно събрание.

       

         ИКОНОМИКА. Вулканичните почви и мекият климат на Мадейра благоприятстват висок добив на селскостопански продукти от единица площ. В миналото, за да си създадат минимални условия за развитие на селското стопанство, трябвало да изсекат част от гъстата гора на Лаури-Силва за изграждането на голям брой канали. Също поради предимно планинския релеф било необходимо терасирането на склоновете, за да може да се обработва повече земя. Енрике Мореплавателя, който бил основен благодетел на острова, разпоредил засаждането на търговски култури като захарна тръстика, а по-късно и сицилианско захарно цвекло. Това позволило разпространяването на „сладката сол“ (захарта) в Европа, където била рядка, но и известна вече подправка. Естествените склонове благоприятстват развитието на лозарството и отглеждането на плодове. Риболовната индустрия - (предимно риба тон и риба-сабя) също е добре развита. В планините се развива производството на млечни продукти и месо.
         Сравнително ниските данъци правят острова привлекателен за инвестиции. Мадейра е вторият по жизнен стандарт и икономическо развитие регион на Португалия след Лисабон.

         Туризмът е най-важният сектор в икономиката на региона, тъй като съставлява 20% от БВП на острова, осигурявайки финансово бюджета за търговски, транспортни и други дейности. Посетителите на острова са основно от Европейския съюз - германски, британски, скандинавски и португалски туристи - (900 000 туристи годишно). Столицата Фуншал е важен морски и въздухоплавателен междуконтинентален транспортен възел. Времетраенето на полет от Лисабон до Мадейра със самолет е 90 минути.