Държавите по света
Блог

Кот д´Ивоар

02 Свптември 2016
93

 Площ: 322.46 хил. km²
 Население: 22.5 млн. д. /2013 г./
 БВП: $ 34.3 млрд. /2014 г./
 Основен износ: какао, кафе, дървесина, нефтопродукти, рибни продукти.


        ГЕОГРАФИЯ. Северните части на Кот д'Ивоар представляват обширно плато с надморска височина 500 – 800 m, а южните части са равнини. Брегът е слабо разчленен към Атлантически океан на юг, на запад Кот д'Ивоар граничи с Либерия и Гвинея. Западната част на крайбрежието е скалиста, с клифове, а източната е труднодостъпна заради големите пясъчни коси, блата и лагуни. На север и изток Кот д'Ивоар граничи съответно с Мали, Буркина Фасо и Гана. Прокопаният през 1950 г. плавателен канал Вриди свързва град Абиджан, разположен на брега на най-голямата лагуна Ебрие, с океана. За кратко време градът израства като първокласно океанско пристанище. Най-високата точка на Кот д'Ивоар е планината Дан, с връх Нимба (1752 m), в западната част на страната. Значителна част от площта на Кот д'Ивоар  - (до 1985 г. – Бряг на слоновата кост), заемат плодородни обработваеми земи, За това важна роля играят и трите големи реки – Сасандра, Бандама и Комое.  

  Национален парк Мон Нимба – Кот Д,Ивоар 

 

         Кот д,Ивоар има горещ и влажен климат. Речната мрежа е гъста и пълноводна. На север се простират савани, а на юг има гъсти екваториални гори, богати на редки растителни видове и разнообразен животински свят. Горите са силно засегнати от дърводобива и износа на ценна дървесина.
         Основен отрасъл е селското стопанство – то дава около 60% от износа и ангажира 50% от работещите в страната.  Кот д,Ивоар е на първо място в света по производство на какао на зърна, суровина за производството на шоколад и какао на прах. Близо 40% от международния износ на какао идва от Кот д'Ивоар. Страната има водещи позиции и в производството на кафе, памук, палмово масло и естествен каучук.
        Град Ямусукро - /250 хил. ж./, разположен близо до най-голямото езеро Косу, е обявен за официална столица през 1983 г. Поради недостиг на средства обаче все още повечето правителствени учреждения са в Абиджан  - /3.8 млн. ж./ – най-големия град на страната и главно пристанище, както и най-оживен търговски център. Населението на страната се отличава с пъстър етнически състав. Официален език е френският, а от местните езици най-разпространен е бауле. Изповядващите ислям в Кот д,Ивоар са 39%, а християнство – 33%. Градското население в страната е 49%.
        ИСТОРИЯ. Преди да станат френска колония (1893 г.) земите на Кот д,Ивоар били център на керванна търговия. Тук възникнали африкански кралства Бауле, Дюла, Бамбара. Първите европейци, които се появяват по крайбрежието на страната през XV век, са португалските търговци на слонова кост. Те дали и името на страната – Бряг на слоновата кост. Португалците са изтласкани от французите, които построяват през 1843 военноморското укрепление „Гранд Басам“, а през 1893 страната е обявена официално за френска колония под името Кот д'Ивоар.   

  Производител на какао 

 

        Кот д,Ивоар е независима държава от 1960 г. и за разлика от повечето западно-африкански страни не става жертва на политически сътресения. Скъпите грандиозни по мащаби строежи на катедрали и джамии натоварват страната с непосилни разходи. През 80-те години на XX в. стопанството започва бързо да запада. Днес Кот д,Ивоар има огромни външни дългове. Значителен брой жители на страната са чужденци, привлечени в миналото от бързото й развитие. Обтегнатите отношения с местното население стават причина за нестабилността на Кот д,Ивоар от 1999 г. насам. Страната е голям износител на какао, кафе, палмово масло и ценна дървесина