Колумбия
Площ: 1 141 748 км²
Население: 48.8 млн. д. /2016 г./
БВП: $ 253.2 млрд. - $ 5 195/ч. /2015 г./
Основен износ: кафе, нефтопродукти, злато, изумруди, банани, текстил.
Колумбия, е държава в северозападната част на Южна Америка. Колумбия граничи с Карибско море - на север, с Венецуела и Бразилия – на изток, с Еквадор и Перу - на юг, с Панама и Тихия океан - на запад.
ГЕОГРАФИЯ. С обща площ от 1 141 748 км2 Колумбия е четвъртата по големина държава в Южна Америка, след Бразилия, Аржентина и Перу. Тя е единствената страна на континента, която има брегове както на Тихия, така и на Атлантическия океан - (Карибско море). Западната част на страната е заета от Колумбийските Анди, с най-висок връх Кристобал Колон - (5 775 м). Тук тече най - голямата плавателна река в Колумбия - Магдалена, важен воден път между вътрешността и карибското крайбрежие. В Колумбия се намира най - северното разклонение на Андите - Сиера Невада де Санта Марта. В Източна Колумбия е разположена долината на река Ориноко - (Лос Лянос), а на юг от нея се намира част от Амазония, покрита с гъсти екваториални гори. Екваториалните и планинските гори заемат около 50% от площта на Колумбия.
Природата на Колумбия
Климатът в страната е екваториален и субекваториален, но е под влиянието на Андите и е по-хладен към планините. Колумбийският масив се разделя на три части от долините на реките Магдалена и Каука. Източната част Лос Лянос е равнинна и се състои предимно от савани и тропически джунгли, прорязани от притоци на Ориноко и Амазонка. Равнинни области има и по двете крайбрежия на север и запад от Андите.
Колумбия има една от най-разнообразните флора и фауна на планетата. Тук има над 40 000 вида цветни растения,1500 вида птици - (от най-малката птичка колибри до най-голямата летяща птица-андски кондор), множество влечуги, сред които гигантските змии питон, боа и анаконда - (достигаща дължина 11 метра), голям брой крокодили и алигатори, някои от които са дълги над 7 метра и с тегло над 1 тон и др., голям брой бозайници-ягуар, пума, оцелот, тапир, капибара, очилата мечка, множество маймуни и др. Сред жабите тук е и най-отровната в света жаба-дървесната кокои.
ИСТОРИЯ. Първият досег на европейските колонизатори е в началото на 16 век. През 1525 г. испанците основават първия европейски град на континента – Санта Марта, в крайбрежието на Карибско море. Постепенно испанците добиват по-широк контрол и през 1538 г. конкистадорът Гонсало де Кесада навлиза навътре в сушата и основава град Санта Фе де Богота - (сегашната столица Богота – 7.9 млн. ж.).
Богота – столицата на Колумбия
През 1810 г. жителите на административния център Богота обявяват независимост. Водени от Симон Боливар, те я извоюват през 1819 г. Основаната Велика Колумбия се разпада през 1831 г., част от нея става Република Нова Гранада и накрая - Република Колумбия. Панама е част от нея до 1903 г .
Демократическата история на държавата е разтърсвана от множество кръвопролития. През последните години на XX век Колумбия е арена на непрекъсната гражданска война. В страната се произвеждат и изнасят огромни количества наркотици. Отвличанията също са честа практика. Към момента сигурността в Колумбия се подобрява, но прилаганите военни мерки водят до сериозни дебати по отношение нарушаване на човешките права.
Берач на кафе
Населението на Колумбия е 48.8 млн. души. Над 97% от населението са католици. Колумбия е на 4-то място по население в Америка след САЩ, Бразилия и Мексико. По-голямата част от него е концентрирана в централната и западна част на страната. Най-многобройната етническа група са метисите – 58%, следвани от бялата раса – 20% и афро-колумбийците на трето място с 10.5%. Коренното население е представено от 3.5%.
ИКОНОМИКА. Икономиката на Колумбия е пета по размер в Южна Америка. За 2015 г. БВП на Колумбия е 253.2 милиарда $, което се пада по 5 195 $ на глава от населението. Колумбия разполага с големи запаси на полезни изкопаеми – въглища, злато, олово, живак и др. Страната е световноизвестен износител на изумруди, които се добиват в Андите. Нефт се добива средно по 800 000 барела дневно. В Колумбия се отглеждат банани, памук, тютюн, ориз, царевица, цветя и др., но най - доходоносно е кафето - (от скъпия сорт "мока"). Колумбия дава 13% от световното производство на кафе и е на 2-ро място по износ след Бразилия. В кафеените плантации е заето 30% от населението на страната. Туризмът е развит по Карибското крайбрежие, годишно Колумбия се посещава от около 1.5 млн. туристи.
Култура. В литературата най-известният колумбийски писател безспорно е Габриел Гарсия Маркес, спечелил с шедьовъра си „Сто години самота“ Нобелова награда за литература през 1982 г. В музиката Колумбия се гордее с две звезди – Шакира и Хуанес – и двамата печелили в кариерата си наградата Грами.
Габриел Гарсия Маркес
Столицата на Колумбия – Богота /7.9 млн. ж./, е разположена в дълбока долина между два планински хребета на Източните Кордилери. Градът е прочут с най - старите университети в Южна Америка - "Санто Томас" /1580 г./ и "Понтифишъл" - /1622 г./. В Богота се намира единствения в света Музей на златото. Други по-големи градове в Колумбия са Меделин /2 млн. ж./, Кали /1.8 млн. ж./, Картахена /850 хил. ж./.