Държавите по света
Блог

КНДР / Северна Корея /

31 Август 2016
93

Площ: 120.5 хил.  км². 
Население: 24.7 млн. д. /2013 г./   
БВП: $ 14.4 млрд. /2013 г./
Основен износ: минерални суровини, металургични изделия, оръжие, земеделски продукти.
 
       

         Корейската народнодемократична република /КНДР/ е държава в Източна Азия на Корейския полуостров с площ от 120 540 km². КНДР /Северна Корея/ се управлява от комунистическо правителство, което държи страната в изолация от света.
      ГЕОГРАФИЯ. Корейската народнодемократична република (КНДР) се намира в северната половина на Корейския полуостров. Значителна част - 4/5 от площта на страната, е заета от Севернокорейските планини, покрити с широколистни и смесени гори. Надморската височина се увеличава на север и на границата с Китай се намира най-високата точка на страната – връх Пектусан /2744 м/. Източното крайбрежие - (Японско море), е оформено предимно от стръмни, на места назъбени планински склонове и малки острови близо до брега. Западните склонове на планините са по-полегати и плавно се свързват с широка крайбрежна низина, прорязана от множество реки, които се вливат в Жълто море чрез естуари. Тази низина е основният земеделски район на Северна Корея. Тук е съсредоточена и по-голяма част от населението. Отглеждат се основно ориз (на 1/3 от обработваемите площи), царевица, пшеница, соя, картофи, зеленчуци.


        Климатът в Корейския полуостров е мусонен, по-суров, отколкото на други места от същата географска ширина. През зимния сух период температурите падат до -40º С. Източното крайбрежие е по-топло. Валежите в страната достигат до 1400 мм, с летен максимум. Благоприятни са за топлолюбиви и влаголюбиви растения, но причиняват и наводнения.
      От създаването си (след Втората световна война) Северна Корея се управлява от комунистически режим, налаган с военна сила. Начело на държавата от 1948 г. е Ким Ир Сен, титулуван „Великият вожд“. След смъртта му през 1994 г., държавен глава става неговият син Ким Чен Ир, наричан „Любимият ръководител“. От края на 2011 г, след смъртта на Ким Чен Ир, КНДР се управлява вече от Ким Чен Ун, син на Ким Чен Ир и внук на Ким Ир Сен.

 Статуи на великия вожд Ким Ир Сен и лщбимият ръководител Ким Чен Ир

 

         Под контрола на държавата са цялостния обществен и икономически живот в страната. Членовете на Корейската трудова партия (единствената политическа партия в страната, разрешена от закона) са привилегировани в сравнение с останалите граждани, опонентите на властта са подложени на преследване. КНДР се самоопределя като „суверенна социалистическа държава, ръководеща се от идеите чучхе“ - /опора на собствените сили и безгранична преданост на великия вожд Ким Ир Сен и на неговите син и внук – Ким Чен Ир и Ким Чен Ун/. 
        Икономиката на страната има затворен характер. Търговията и комуникациите са ограничени. КНДР разполага със значителни запаси от руди на черни и цветни метали, въглища, графит, магнезит и др. Индустрията на страната е технически изостанала, с ниска производителност и неконкурентно качество на продукцията. Основните отрасли са добивна промишленост - (въглища, железни руди, волфрам, цинк, графит), металургия, машиностроене, химическа промишленост. Във ВЕЦ се произвежда 2/3 от електроенергията, но тя е недостатъчна за нуждите на страната. В КНДР е съхранена системата за нормирано /купонно/ снабдяване на населението с продоволствени стоки.  
         От 1995 г. до 1999 г. суши и наводнения унищожават голяма част от земеделските земи заедно с реколтата и причиняват бедствен глад, жертвите са над 2 млн. души. Северна Корея е принудена да приеме хуманитарни помощи и ограничени чужди инвестиции заради бедствията и спада в икономиката. Хроничният недостатък на храни обаче продължава. Туризъм не се развива.
       ИСТОРИЯ. Първите държавни образования на Корейския полуостров – Чосон (Страната на утринната свежест), Пуе и Чинчук, възникнали в дълбока древност. Към X в. държавите на полуострова се обединили в държавата Корьо. През вековете корейските земи често били обект на завоевателните стремежи на Япония и Китай, а през XIV в. попаднали под властта на Монголската империя. През XV в. страната възстановява древното име Чосон и отхвърля монголското владичество, а през XVII в. става зависима от манджурите.
      През XIX в. Япония, Франция и САЩ налагат на Корея политически и икономически договори, с които си осигуряват търговски и други привилегии. След Руско-японската война (1904-1905 г.) Корея е превърната в японска колония. След разгрома на Япония във Втората световна война съюзниците в анти-хитлеристката коалиция поделят Корейския полуостров на съветска и американска зона, от двете страни на 38-ия паралел. През 1948 г. в северната част на п-в Корея е провъзгласена КНДР /Корейската народнодемократична република, а в южната част – парламентарната Република Корея.
      През 1950 г. войските на Северна Корея нахлуват в Южна Корея с цел двете държави да се обединят под единно комунистическо управление. След намесата на САЩ избухва така наречената Корейска война (1950-1953 г.). Американците настъпват на север с намерение да създадат „единна демократична Корея“. Тогава на страната на Северна Корея се намесват китайски войски. Войната завършва без победител, но загиват над 1 млн. корейци и хиляди войници от други страни. Двете корейски държави остават разделени. През 2000 г. за първи и единствен път, се провежда среща техните и лидери, но тя не променя обтегнатите отношения. В края на 2002 г. Северна Корея подновява част от замразената си ядрена програма, поради страх, че може да бъде нападната и принудена да използва ядрено оръжие за защита.

  Военен Парад в Пхенян, КНДР

       

       КНДР е една от най-милитаризираните държави в света. В армията й, наброяваща 1 млн. души, наравно с мъжете служат и жени. Освен с конвенционално оръжие, КНДР разполага с ракети и атомни бомби. Военните паради са демонстрация на военна мощ и агресивност.