Държавите по света
Блог

Кения

02 Свптември 2016
66

 Площ: 582.6 хил. км². 
 Население: 44.1 млн. д. /2013 г./
 БВП: $ 63.1 млрд. – 1430 $/ч. /2015 г./
 Износ: чай, кафе, плодове и зеленчуци, нефтопродукти, цимент.


         Кения е една от най-красивите африкански страни. След обявяването на независимостта й от Великобритания - (1963 г.),  Кения успешно развива своята икономика. 
        Република Кения е държава в Източна Африка. Граничи с Етиопия на север, Сомалия - на изток, Танзания - на юг, Уганда - на запад, Южен Судан - на северозапад и Индийския океан - на югоизток. Столица е град Найроби


        ГЕОГРАФИЯ. Кения заема част на Голямата Източноафриканска рифтова долина, която преминава през страната в посока север – юг. На отделни места дълбочината й достига до 600 м., а ширината й варира от 14 до 85 км. В грабена Грегори са разположени голям брой безотточни тектонски езера. Най-голямото сред тях е езерото Туркана - (Рудолф). Рифтовата долина разделя Кения на две твърде различни части. Западната, по-тясна част, е съставена от равнини и плата. До брега на езерото Виктория, на границата с Уганда, е широкият 15 км. кратер на угасналия вулкан Елгон. Източната част е много по-голяма, включва високи планини, плата и равнини. Тук се извисява конусът на угасналия вулкан Кения - (5199 м.), най-висок връх на страната. Той е вторият по височина връх в Африка и е разположен на Екватора, който преминава почти през средата на Кения. На изток платата стъпаловидно се понижават към крайбрежната равнина, през която текат главните реки Тана и Галана.
      Крайбрежието на Индийския океан е стръмно, слабо разчленено, осеяно с тесни плажни ивици и мангрови храсталаци. Тук се намира главното пристанище и 2-ри по големина град на страната – Момбаса. Съвсем близо до брега, на север, е разположен архипелагът Ламу с десетки, предимно населени малки островчета.

  Национален парк Масай -  Мара, Кения

 

        Естествената растителност в Кения е изключително разнообразна. Склоновете на планините са обрасли с вечнозелени влажни гори, западните и югозападните части са заети от савани, а на североизток има полупустинна растителност. Голямото биологично разнообразие в Кения се опазва в 16 национални паркове и 25 ловни резервати. Най-популярните сред тях са „Масай-Мара“ и „Серенгети“ - /на границата между Танзания и Кения, стопанисван съвместно с Танзания/. Макар че през последните десетилетия са избити много диви животни, Кения все още привлича много туристи от цял свят. 
        Животинският свят в парка Масай–Мара е изключително разнообразен и включва в себе си около 80 вида млекопитаещи. По време на миграциите, 2 пъти годишно - при започване на дъждовете през юни на север и през октомври отново на юг, от южните части на „Серенгети“ се преселват по над 250 хил. зебри, над 500 хил. газели на Томсън и 1.5 - 2 млн. антилопи - гну, орикс, импала, слонове, биволи и др. защитени животни. Само по себе си това "велико преселение" представлява неописуема гледка, много наподобяваща библейско пришествие от религиозна картина. Хиляди животни стават жертви на лъвове, гепарди, хиени, чакали или крокодили при преминаване на реките. Някои загиват под копитата на себеподобните им в пристъп на паника.
            Най-голям интерес за туристите представляват животните от "Голямата петорка"  - слон, лъв, бивол, хипопотам и носорог. Но на не по-малък интерес се радват и зебрите, жирафите, маймуните, "големите котки" – лъвове, гепарди, леопарди. Птичият свят наброява повече от 450 вида птици - щрауси, лешояди, орли, марабу и др.

  Кенийци от племето Масаи с типично облекло 

 

         Населението на Кения през 2013 г. е 44.1 млн. души. То нараства драстично през последните десетилетия, като 73% от кенийците са под 30 годишна възраст. Кения е страна с голямо етническо разнообразие. Повечето кенийци говорят английски език и суахили, които са официални езици в страната.
        Най-големи градове са столицата Найроби - /3.1 млн. д./, Момбаса - /600 хил. д./, Кисуми, и Елдорет. Населението на Кения се състои от около 50 различни народности. Почти половината от населението принадлежи към етническите групи кикуйо, луа и камба, от групата на негрите банту.
        ИСТОРИЯ. На територията на Кения са открити едни от най-древните останки от представители на човешкия род, от преди 3 млн. години. През VII век по бреговете на Кения възникват арабски и африкански селища (от народността банту). От XI до XV век се появяват първите градове-държави. През 1497 г. в територията на днешна Кения проникват португалците. През XIX век навлизат германци и англичани. През 1895 г. Кения става британска колония, а от 1920 г. - протекторат. Страната получава независимост през 1963 г., а от 1964 г. се обявена за президентска република.  

  Найроби  – столицата на Кения 

 

        Повечето кенийци са заети в селското стопанство. Отглеждат се чай, кафе, памук, ориз, пшеница, сизал, захарна тръстика; в животновъдството - развъждат говеда, птици, свине. Произвеждат се главно хранителни продукти, текстил и конфекция, мебели, пластмаси и строителни материали. Кения е една от малкото страни в Африка със стабилно развиваща се икономика. Страната е регионален финансов и търговски център за Източна Африка. Главни градове и стопански центрове – Найроби и Момбаса. Годишно Кения се посещава от около 800 хил. туристи.