Държавите по света
Блог

Израел

30 Август 2016
100

  Площ: 20 770 км².
  Население: 8.54 млн. д. /2015 г./
  Столица: Йерусалим
  БВП: $ 306.16 млрд. - $ 35 905/ч. /2015 г./
  Основен износ: машини, обработени диаманти, химикали, облекло, напитки.

       

        Израел е основана като независима държава на евреите през 1948 г. Страната остава изолирана от арабските държави в Близкия изток, с които е в конфликт още от образуването си. 
      Израел граничи с Ливан, Сирия, Йордания и Египет, но има мирни договори само с последните две държави. Има излаз на Средиземно море, залива  Акаба на Червено море и Мъртво море. В Израел живеят главно евреи – 82%. Най-многобройните малцинства в страната са израелските араби – мюсюлмани, християни и друзи.
        Израел е разположен на източния бряг на Средиземно море и се отличава с разнообразен релеф. В най-южния край има тесен – само 11 км. излаз на Червено море, където се развива туристическа индустрия. По цялото средиземноморско крайбрежие се простира хълмиста равнина, свързана с плодородни речни долини, навлизащи до 40 км. във вътрешността на Израел. Тези земи са най-важният селскостопански и индустриален район, тук живее повече от половината население. Централната част на Израел е заета от слабо разчленено плато с височина 500 - 800 м. В най-северната хълмиста част се намира най-високата точка на страната – връх Хар Мерон - /1208 м/. Източните склонове на платото стръмно се спускат към падината Гхор /Ер Гор/ - част от Голямата рифтова долина, която продължава в Червено море и Източна Африка. Тук тече свещената за християните река Йордан, която се влива в Мъртво море – най-дълбоката депресия на сушата на Земята /–408 м под морското равнище/. На юг се намира сухата, силно разчленена пустиня Негев.

       

      Климат и води. Температурите в Израел варират в широки граници, особено през зимата. В планинските райони времето може да бъде ветровито и студено, понякога дори с валежи от сняг. В Йерусалим обикновено сняг вали поне веднъж годишно. В същото време крайбрежните градове, като Тел Авив и Хайфа, имат средиземноморски климат, с хладна и дъждовна зима и дълго горещо лято. Най-високата температура, измервана в Азия, е 53.7° C, отчетени през 1942 г. в кибуца Тират Зеви в северната част на долината на река Йордан. Друга по-голяма река е Ярмух. Между май и септември валежите в Израел са рядкост. Поради оскъдността на водните ресурси, в страната са развити различни технологии за спестяване на вода, като капковото напояване. Основен водоизточник за Израел са водите на Тивериадското езеро, наричано и Галилейско. От него изтича река Йордан, която пък се влива в Мъртво море. Израелците се възползват от топлия и сух климат, за да произвеждат слънчева енергия, като страната е най-големият й производител в света на глава от населението.

       

      ИСТОРИЯ. След края на Първата световна война започва Британския мандат в Палестина, според който териториите на днешните държави Израел, Йордания и част от Ирак са дадени на Британската империя. В периода 1919 г. - 1939 г. в Палестина пристигат 90 000 евреи, предимно от Източна Европа. Блатата на Израелската долина и долината Хефер са пресушени и земята става годна за селскостопанска дейност. Голяма част от новодошлите хора са ционисти-социалисти, противопоставящи се на ортодоксалното еврейство. Създават се първите колективни стопанства (кибуци). Британският мандат приключва и след Резолюция на ООН от 1947 г., на 14 май 1948 г. премиерът Давид Бен Гурион обявява независимостта на държавата Израел. Тя е призната веднага от САЩ, СССР и много други страни, но не и от съседните арабски държави. В следващите няколко дни Ливан, Сирия, Ирак и Египет нападат Израел, с което е поставено началото на израелско - арабските войни и на съвременния Израелско - арабски конфликт. 

     В Израел военната служба е 24 месеца за жените и 36 месеца за мъжете. Освободени от военна служба са само ултрарелигиозните евреи, израелските араби, всички неевреи, бременните или омъжени жени. До навършването на 42-та си година всички мъже подлежат на едномесечен запас всяка година, а жените – до навършването на 24-годишна възраст. Числеността на редовната армия е 187 000 души, а военният резерв се изчислява на 445 000 души, по данни от края на 2010 г. Това прави Израел една от най-милитаризираните страни в света, имайки предвид малкото ѝ население от 8 млн. души. Военният бюджет също е много голям – $ 14.3 млрд. /2009 г./, включвайки помощите от САЩ.
     Страната има над 4000 съвременни танка и над 10 000 бронирани машини, както и над 2000 бойни самолета и вертолета. Техниката на Израел е последно поколение, като страната освен внос осъществява и разработка на пълен спектър въоръжения – безпилотни самолети, броня, лазерно оръжие, космически спътници и балистични ракети. Цялата територия на Израел е защитена от т. нар. ракетен щит. Вероятно още от 1967 г. Израел разполага със собствено атомно оръжие, разработено в изследователския център край Димона, в пустинята Негев. По неофициални данни ядреният арсенал наброява не по-малко от 80 бойни глави, като Израел разполага с междуконтинентални ракети тип Йерихон - 3, с обсег до 11 500 km. 

 

     ИКОНОМИКА. Израел разполага с технологично силно развита пазарна икономика със значителен държавен сектор. През 2014 г. Израел е на 35-то място в света по БВП - ($ 306 млрд.) и на 22-ро по БВП на глава от населението - ($ 35 343/ч.). Въпреки ограничените природни ресурси на страната, интензивното развитие на селското стопанство дава възможност на Израел да задоволява нуждите си от храни, с изключение на зърно и месо. Други основни продукти от вноса, достигащ $ 50,8 млрд. - (2010 г.), са изкопаемите горива, суровините за промишлеността и военното оборудване. Израелският износ, в размер на $ 46.2 млрд. - /2010 г./, е основно от плодове и зеленчуци, фармацевтични продукти, софтуер, военно оборудване и обработени диаманти.

       Селското стопанство е добре развито /някои фермери в Израел са организирани в кибуци – кооперативни стопанства, в които обработват заедно имотите си и делят доходите/, но в икономиката на Израел водещи са обслужващата сфера, военната промишленост, производството на медицинска електроника, компютри, машиностроене, химическа промишленост. Израел е световен център за обработка на скъпоценни камъни /най-вече диаманти/. Туризмът, въпреки че запада от края на 90-те години на миналия век, продължава да е много важен отрасъл. Красивата природа, топлият климат и най-вече паметниците в Светите места, свързани с историята на трите основни религии в света, годишно привличат над 3 млн. туристи от цял свят. От 90-те години на миналия век икономиката на Израел е в подем, което до известна степен се дължи на масовото заселване на голям брой висококвалифицирани евреи-имигранти от бившия Съветски съюз. Благодарение на активната имигрантска политика в Израел се заселват много евреи от над 100 страни. Днес израелското население е съставено от 82% евреи и 18% араби. 

  Тел Авив - Израел

 

   САЩ са най-големият търговски партньор на Израел и осигуряват финансова и техническа помощ повече от колкото на която и да е друга страна в света. Израел търгува активно европейските страни и много малко с непосредствените си арабски съседи. Заради завоевателната си политика Израел непрекъснато е в политически, а често и военни конфликти с тях. Изострените отношения с арабските съседи, както и напрежението между евреи и палестинци е свързано с много атентати и човешки жертви. Затова над ¼ от националния бюджет на Израел се отделя за отбрана. Под натиска на световната общност и арабската съпротива Израел изтегли войските си от Синайския полуостров и го върна на Египет през 1979 г. От 2000 г. се водят преговори със Сирия за връщането на Голанските възвишения. Главният нерешен проблем е съдбата на палестинското население, което е прогонено от земите, на които е създаден Израел през 1948 г. и претендира за пълна автономия на Западния бряг на река Йордан и ивицата Газа. С резолюция на ООН от 1947 г. Йерусалим е трябвало да стане самостоятелна административна единица под управлението на ООН. След Арабско-израелската война /1948-1949 г./, източната част на град Йерусалим минава към Йордания, а западната – към Израел. През 1950 г. Израел провъзгласява Западен Йерусалим за своя столица, а по време на „шестдневната война“ в 1967 г. присъединява и източната му част. През 1980 г. Израел обявява целия Йерусалим за своя „вечна и неделима столица“. Но световната общност и ООН е разделена и не всички я признават. Повечето държави са установили посолствата си в крайбрежния град Тел Авив.  

  Йерусалим – Столицата на Израел 

 

      В Израел има 70 града, в които живее 85% от населението на страната. Най-големите са Йерусалим, Тел Авив-Яфа, Хайфа, Холон и др. Туризмът, особено религиозният, е много добре развит отрасъл с добра инфраструктура. Годишно страната се посещава от 3.5 млн. туристи (2012), донесли приходи в размер на 11.5 млрд. $. Особено посещавани са Светите места – Назарет, Витлеем, Йерусалим, река Йордан, Виа Долороса, Голгота.