Държавите по света
Блог

Етиопия

01 Свптември 2016
60

Площ: 1 104 300 км². 
Население: 90 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 145 млрд. - $ 1590/ч. /2015 г./
Основен износ: кафе, кожи, бобови храни, нефтопродукти.


       Родината на кафето Етиопия е единствената африканска страна, която европейците не успели да колонизират. Етиопия е държава в Източна Африка, разположена във вътрешността на Африканския рог.
        Етиопия е втората по население държава в Африка със своите 90 милиона души, и е десетата по големина с площ от 1.1 млн. квадратни километра. Столица е Адис Абеба. Граничи с Еритрея на север, Судан и Южен Судан на запад, Джибути и Сомалия на изток, и Кения на юг.


        ИСТОРИЯ. През по-голямата част от съществуването си Етиопия е монархия. На нейна територия са открити и едни от най-ранните следи на човешко присъствие, и най-вероятно оттук е започнало разпространението на Хомо сапиенс. След надпреварата за Африка и Берлинския конгрес, Етиопия и Либерия остават единствените страни на континента, които не попадат под колониална власт. След кратка италианска окупация през Втората световна война, Етиопия става една от първите членки на ООН. Голяма част от африканските нации използват цветовете от етиопското знаме за своите флагове, и тези цветове (зелено, жълто и червено) стават известни като пан-африкански цветове.
        ГЕОГРАФИЯ. На около ¾ от Етиопия се разпростира Етиопската планинска земя - /Абисинско плато/, с многобройни върхове над 4000 м. и планински хребети и плата, разкъсани от голямата Източноафриканска рифтова долина. В планината е ясно изразена височинната зоналност – с височината температурите намаляват, а валежите се увеличават. Ниските пустинни и полупустинни земи на североизток и изток са едни от най-горещите и сухи места на Земята /температурите достигат до 50º С, а годишните валежи са под 50 мм./.

  Водопадът Тис-Исат на река Сини Нил, Етиопия

 

             Етиопия е разнообразна страна в екологично отношение, като се започне от пустините по източната граница, през тропическите гори на юг до богатите на видове планински масиви от африкански тип в северните и югозападните части. Езерото Тана в северната част е източник на река Сини Нил. В този регион се срещат много ендемитни видове, като бабуниът гелада, етиопският козирог и етиопският вълк. 
        Преобладаващият тип климат е тропичен мусонен. Етиопското плато заема по-голямата част от страната, което е причина климатът да е значително по-хладен от други региони на същата географска ширина. Столицата Адис Абеба се намира в подножието на планината Ентото на височина от около 2400 метра и има здравословен и приятен климат целогодишно.

  Раннохристиянска църква в Лалибела, Етиопия

 

         Етиопия е една от ранните християнски страни, в които християнството не идва през Европа, а направо от Юдея през Египет по река Нил. През 330 г. християнството се налага като основна религия в Етиопия. Коптското православие е основно за страната. През VII век в източните райони на Етиопия прониква ислямът и се ислямизират народите сомали, афар, беджа. Ислямизацията обаче не се разпространява над християнизираните области по високите плата в Западна и Южна Етиопия.
        ИКОНОМИКА. Над 80% от етиопците са заети в селското стопанство.  Отглеждат се кафе, зърнени и бобови култури, захарна тръстика, тютюн, цитруси, едър рогат добитък /на 1-во място в Африка/, овце, кози, камили. Етиопия е една от най-бедните страни в света. Честите, продължителни суши и регионалните войни причиняват големи страдания на населението. БВП на глава от населението е един от най-ниските в света. Производителността в селското стопанство остава ниска и чести суши все още затрудняват стопанството на страната. Ефективността на реформите след 2000 г. е отразена в 10% среден годишен икономически растеж в периода 2003 – 2008 година. Въпреки тези подобрения, бедността и в градските, и в селските райони остава проблем за страната.
        Земеделието генерира почти 41% от брутния вътрешен продукт, 80% от износа и заема 80% от работната ръка. Много други икономически дейности зависят от селското стопанство, включително покупко-продажбата, преработката и износа на селскостопански продукти. Добивите идват предимно от дребни производители и стопанства и голяма част от износа на продукция е осъществяван от дребни собственици. Основните култури включват кафе, боб, маслодайни семена, зърнени храни, картофи, захарна тръстика, плодове и зеленчуци. Най-голям приход осигурява износа на кафе.  Етиопия е вторият по големина производител на царевица в Африка.

  Църквата Света Мария в Аксум, Етиопия

 

        Етиопия, която сама нарича себе си Страната на Кралицата от Шеба, твърди, че в нейния град Аксум се съхранява Светият кивот - /кутия от злато и акациево дърво, за което е смятано, че там са се държали Десетте Божи заповеди/. Според Библията изработването на кивота е заповядано от Бог на Мойсей в Синайската планина. Кивотът и неговото светилище (Соломоновият храм) представлявали "хубостта на Израел". При разрушаването на Соломоновия храм в Йерусалим (587 г. пр. Хр.), кивотът изчезва и от тогава съществуват множество хипотези и спекулации относно неговата съдба и местоположение.