Еквадор
Еквадор
Площ: 283.6 хил. км²
Население: 16.144 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 109.8 млрд. – $ 6 640/ч. /2015 г./
Основен износ: нефт, банани, скариди, кафе, какао.
Еквадор /официално Република Еквадор/ е държава в северозападната част на Южна Америка. Граничи с Колумбия на север, с Перу - на изток и юг и с Тихия океан - на запад. Тя е една от двете страни в Южна Америка, заедно с Чили, която не граничи с Бразилия. Републиката включва и островите Галапагос, които се намират на около 1000 км от континента. Еквадор се намира от двете страни на екватора, откъдето произлиза и името ѝ. Столицата на страната е град Кито. Еквадор е член на ООН, ОПЕК, Андската група, ОАД.
Еквадор е истински рай за почитателите на дивата природа. Южноамериканската държава е известна с архипелага „Галапагос“, старинните църкви, вечнозелените гори, плантациите за кафе, руините от цивилизацията на инките, величествените Анди, екзотични животински видове, огнедишащи вулкани като Котопакси и Чимборасо и бели пясъчни плажове по западното крайбрежие.
ГЕОГРАФИЯ. Еквадор се намира в северозападната част на Южна Америка. Тук са ясно обособени три природно-географски области – две низини /Коста - на запад и Ориенте – на изток/, и Еквадорските Анди.
ВУЛКАНЪТ ЧИМБОРАСО - ЕКВАДОР
Еквадорските Анди са съставени от две почти успоредни планински вериги, върху които се извисяват 22 върха над 4200 метра и около 30 спящи и действащи вулкани. Някои от тях, като Котопакси (един от най-високите вулкани – 5897 м), Сангай (5230 м), Линиза и Антисана, са сред най-активните вулкани на Земята и тук са обичайна честите земетресения. Ниският район Коста е зает от брегово плато и крайбрежни низини. Северната му част е заета от влажни екваториални гори, а южната – от суха савана и полу-пустинна растителност. На изток от Андите се намира Ориенте – предпланински равнини, част от Амазония.
Столицата на Еквадор е Кито - /1.5 млн. ж./, а най-големият град в страната е Гуаякил - /3.1 млн. ж. Върхът на вулкана Чимборасо (6 266 м) е смятан за най-отдалечената точка от центъра на Земята.
Въпреки че Еквадор има сравнително неголяма площ, страната се отличава с голямо климатично разнообразие, определено от надморската височина. Западните крайбрежни части имат тропичен климат, с тежък дъждовен сезон. Във високопланинската част климатът е умерен и относително сух, а в източните части на страната - влажен тропичен.
ИСТОРИЯ. През XV век индианските племена, живеещи на територията на Еквадор, са покорени от инките. В периода 1532 – 1533 г. е установено испанско господство и се въвежда използването на робски труд на негри, докарани от Африка. През 1810 – 1821 г. – Война за независимост на испанските колонии под водачеството на Симон Боливар. В 1824 г. Еквадор е включен във Федеративна република Велика Колумбия. През 1830 г. Еквадор се отцепва от Велика Колумбия и се обявява за независима държава Еквадор.
Църквата Сан Франциско – Кито
Стопанство. Нефтодобивът и нефтопреработването са най-важните стопански отрасли. По добив на нефт Еквадор е на четвърто място в Южна Америка - /400 хил. барела/годишно/. Много добре е развит рудодобивът – злато, сребро, платина, ванадий, мед, цинк. Основният индустриален център е най-голямото пристанище на Еквадор – Гуаякил. Столицата Кито е предимно правителствен и културен център.
Обработваемите земи в Еквадор са сравнително малко – 10%, но в селското стопанство са заети около половината от заетите в страната. Главни земеделски култури са банани, какао, кафе, ориз, картофи, захарна тръстика. Отглеждат се също едър рогат добитък, свине, кози, лами. Освен риба – херинга, риба тон, скумрия, се ловят значителни количества лангусти. Създадени са големи крайбрежни ферми за скариди /за износ/.
Население Населението на Еквадор е съставено от много и различни етноси. Най-голяма част от населението (55%) заемат метисите – потомци на испански колонизатори и местни индианци. Индианците кечуа са около 25% от населението. Белите хора, креоли, потомци на испанци и емигранти от Европа, заемат около 15% от населението. Други 5% са мулати и самбо, живеещи основно в провинциите Есмералдас и Имбабура. Официалният език е испанският, а доминираща религия – католици.
Гуаякил – най - големият град на Еквадор
Към Еквадор спада и отдалеченият на повече от 1000 км в Тихия океан архипелаг Галапагос - /Островите на костенурките/. Заради уникалния растителен и животински свят архипелагът Галапагос е обявен за национален парк и е под закрилата на ЮНЕСКО.