Държавите по света
Блог

Египет

01 Свптември 2016
85

Площ: 1 001. 4 хил. км².
Население: 88.5 млн. д. /2015 г./
БВП – $ 330.8 млрд. - $ 3 740/ч. /2015 г./
Основен износ: нефт и нефтопродукти, памук и памучен текстил, метални изделия, химикали.


        ГЕОГРАФИЯ. Арабска република Египет, или само Египет е държава в североизточната част на Африка с население, съсредоточено предимно край коритото на река Нил. Територията му включва и азиатския полуостров Синай, който заема 6% от площта му. Египет има широк излаз на Средиземно и на Червено море, свързани чрез Суецкия канал. Северната част на Синайския полуостров е заета от пясъчна пустиня, а южната от планини, където е и най-високата точка на страната – връх Катарин /2629 м/. Повече от 90% от площта на Египет заемат сухите пустини на Източна Сахара, разделена от река Нил. На запад е Либийската пустиня, съставена от пясъчни (ерг) и чакълести (серир) пустини, в които няма реки и потоци. Водите на оскъдните валежи се събират в депресиите като солени езера. В Либийската пустиня се намира втората по дълбочина депресия на континента – Катара (-133 м). На изток от река Нил са разположени Арабската и Нубийската пустини. Те са по-малки и по-скалисти, с планини и плата, които завършват с клифове в Червено море.  

  Сцени от задгробния живот  – книга на мъртвите  - Египет 

 

        Климатът в Египет е предимно тропичен – горещ и сух. Само по средиземноморското крайбрежие климатът е субтропичен - (около 220 mm валежи годишно), а на Синайския полуостров през зимата планините често се покриват със сняг. През пролетта стопените снежни води се събират в различни водоеми и се използват за напояване през горещото и сухо лято. В пустините на Египет, които заемат 96% от площта, почти не вали. Тук се наблюдават едни от най-големите денонощни температурни амплитуди на Земята. През деня Слънцето нагрява пясъка и скалите и излъчената от тях топлина загрява силно сухия въздух – в 14 ч. температурата може да надвиши 50º С. Слез залеза на Слънцето пустините бързо изстиват и температурата на въздуха рязко спада с повече от 35º С.
        Най-дългата река на света – Нил, е единствената постоянна река в Египет. На разстояние от 1500 км тя тече в посока от юг на север през цялата страна. Преди да се влее в Средиземно море, на север от Кайро, Нил се разделя на два главни ръкава - (Розета и Дамиета), които оформят широка и плодородна делта. От древни времена животът на хората в Египет зависел от река Нил. По време на разлив водите заливали и обогатявали с минерални вещества почвите на крайбрежните низини, известни като Нилска долина. В резултат делтата и долината на Нил имат едни от най-плодородните почви в света, от които се събират по три реколти годишно. Макар че тези земи са около 4% от площта на страната, тук живее 96% от населението, а 1/3 от заетите работят в селското стопанство. 

 Суетцкият канал  - Египет 

 

        ИКОНОМИКА. Най-важните култури са памук (с много високо качество), царевица, пшеница, захарна тръстика, ориз, сорго, голямо разнообразие от плодове и зеленчуци. Река Нил е най-големият природен ресурс на Египет, но страната има и големи запаси от различни полезни изкопаеми – злато, уран, фосфати, желязна руда. Египет заема 4-то място сред най-големите производители на нефт и природен газ в Африка, след Нигерия, Алжир и Либия. Индустрията е съсредоточена в делтата на Нил. Почти ¼ от работната сила е заета в преработването на суровини и полезни изкопаеми. Сред най-развитите и трудоемки производства са памукопредачната, текстилната и шивашката промишленост, но най-големи са доходите от нефтопреработването, производството на минерални торове, цимент и рафинирана захар. Произвеждат се и стомана, електродомакински уреди, синтетични влакна, части за автомобили, електрооборудване. Множество малки предприятия произвеждат фаянсови и керамични изделия, парфюми и козметика, купувани главно от туристите, които са повече от 14 млн. годишно.
        Транспортът е сравнително слабо развит. Най-големите пристанища са Александрия, Порт Саид и Суец. 
        Египет има най-старата туристическа индустрия в света. Още преди 2000 години гърци и римляни са идвали в Египет, за да видят древните храмове и гробници. 

  Курортът Шарм-Ел-Шейх на Червено море

 

        НАСЕЛЕНИЕ. По брой на население Египет заема второ място в Африка - /88.5 млн. д./. Огромната част - /98%/, от жителите на страната са араби – наследници на арабите, които се заселили тук след като завладели Египет през 642 г. Арабите масово и насилствено въвели ислямската религия, която днес изповядват повече от 95% от египтяните. Естественият прираст е голям. С бързи темпове се разрастват двата най-големи града – Александрия - (главното пристанище, разположено на Средиземно море) и столицата Кайро - /20 млн. д./, най-големият град в Африка.
        Египетската култура датира от преди пет хиляди години. Древен Египет е сред най-ранните цивилизации и за това време. Египет е създала и утвърдила удивително сложна и стабилна култура, която повлиява на Европа, Близкия Изток и Африка. След ерата на фараоните, Египет попада под влиянието на древногръцката култура, християнството и исляма. Днес много аспекти от египетската древна култура съществуват във взаимодействие с по-нови елементи, включително и влиянието на модерната западна култура. 
  

    Големият свинкс и пирамидата на Хефрен - Гиза

 

         ИСТОРИЯ. Египет има най-дълга история от която и да е било модерна държава. Египет е страна на древна цивилизация, датираща от над 5000 години. Историята на Египет впечатлява със своите богове, владетели, храмове и гробници. Най-известни са трите пирамиди в Гиза, Свинксът, гробниците в Долината на царете, храмовете в Карнак и Луксор, статуите в Абу Симбел
            В 525 г. пр. Хр. Египет бил присъединен към Персийската империя. През 332 г. пр. Хр. в Египет навлиза армията на Александър Македонски и страната става част от неговата огромна империя. След смъртта на великия пълководец през 323 г. и последвалата подялба на империята му между Диадохите, Египет се пада на пълководеца Птолемей Лаг, основал нова династия, със столица Александрия.  
          При Птолемеите - /305 – 30 г. пр. Хр./, Египет става главна житница на елинистичния свят. При управлението на царица Клеопатра Египет се оказва замесен във вътрешните борби на Римската Република. През 30 г. пр. Хр., след победата на Октавиан Август над обединените сили на Клеопатра и Марк Антоний /които се самоубиват/, Египет е завладян от Рим. При разделянето на Римската империя през 395 г. сл. Хр., Египет вече е в състава на Източната римска империя - /Византия/. След смъртта на пророка Мохамед /632 г./ и последвалата арабска инвазия, през 645 г. Египет е завладян от арабите, които налагат исляма. В началото на XVI в. /1517 г./ страната е завзета от Османската империя и е част от нея до 1914 г., макар че от 1882 г. е под фактическата власт на Англия. В периода 1858 – 1869 г. е прокопан Суецкият канал, по проект на френския инженер Фердинанд Лесепс. За кратко /1914 – 1922 г./ Египет е протекторат на Англия, а от 1922 г. получава независимост. 

 

           Египетската столица Кайро /20 млн. ж./ е най-големият град в Африка и от векове е известен като научен, културен и търговски център. Египет е държавата с най-много нобелови лауреати в Африка и Арабския свят. Световна известност имат знаменитата певица Ум Калсум /1904 – 1975 г./, считана за най-великата арабска певица на XX в., както и киноартистът Омар Шариф, наскоро починал.
           Освен столицата на Египет Кайро, други големи градове в страната са Александрия, Асуан,  Гиза, Луксор,  Порт Саид,  Шарм ел-Шейх, Суец.