Държавите по света
Блог

Гренада

02 Свптември 2016
99

 Площ: 344 km²
 Население: 110 хил. д. /2012 г./
 БВП: $ 790 млн. - $ 7300/ч. /2012 г./
 Основен износ: риба, какао, индийско орехче.


       Гренада заема едноименния остров и няколко острова от Южните Гренадини, включително и остров Кариаку. Наричат я „Островът на подправките“.


        ГЕОГРАФИЯ. Гренада е островна държава в Централна Америка от групата на Наветрените острови, които са част от архипелага Малки Антили. Разположена е в югоизточната част на Карибско море. Включва остров Гренада и южната част на о-ви Гренадини. Гренада е на второ място сред най-малките независими страни в Западното полукълбо след Сейнт Китс и Невис. Тя е разположена на север от Тринидад и Тобаго и южно от Сейнт Винсент и Гренадини.
     Вулканичният остров Гренада има ниски планини - /най-висок връх Санта Катерина – 840 м/, заоблени хълмове, дълбоки долини, по които текат бързи реки и потоци, и тесни крайбрежни низини. Между хълмовете са разположени малко на брой езера, а цялото крайбрежие е заето от 45 красиви пясъчни плажове. Топлият тропичен климат се характеризира с високи средни месечни температури - /25º – 28º С/ и с обилни валежи - 1500 мм/год.. Голяма част от острова е покрита с влажни вечнозелени тропични гори. Периодично архипелагът е засяган от урагани. 

  Гренада - островна държава на Карибите

 

        НАСЕЛЕНИЕ. Като част от Британската общност на народите, Гренада признава Кралица Елизабет II за свой законен суверен. Кралицата е представена на острова от генерал-губернатор, но истинската изпълнителна власт е в ръцете на премиер-министъра. Макар официално той да се посочва от генерал-губернатора, премиер-министърът е по правило водачът на най-голямата партия в парламента на Гренада.
       Остров Гренада е най-големият от групата острови, образуващи територията на страната. Други от по-малките острови са Кариаку, Пти Мартиник, Ронд Айлънд, Кайе Айлънд. По-голямата част от населението живее на остров Гренада, където са столицата Сейнт Джорджис и градовете Гренвил и Гоуяве. От селищата на съседните острови най-голямо е Хилсбъро на остров Кариаку.
       Около 80% от населението са потомци на африканските роби, доведени от европейските колонизатори. Останалите 20% се поделят между последните наследници на местните племена кариби и араваки.


        ИКОНОМИКА. Броят на туристическите обекти бързо се увеличава и туризмът се превръща във водещ източник на чужда валута на страната. Като основни проблеми в краткосрочен план се явяват опасенията за повишен фискален дефицит и влошаване на баланса по външната сметка на страната.
         Понякога Гренада е наричана „островът на подправките”. Основно перо в износа на страната са подправките канела, карамфил, джинджифил и индийско орехче. Индийско орехче може да се види и на официалното знаме на Гренада.

  Круизен кораб в Гренада

 

        Официалният език на страната е английският, който се говори от практически всички, въпреки че са се запазили отделни хора, които говорят креолски. Мнозинството от населението е християнско, поделено поравно между католици и протестанти, като сред протестантите е водеща англиканската църква.
        Френското влияние върху местната култура е много по-малко отколкото върху културата на останалите острови в Карибско море. В местната култура най-силно са се запазили традициите на африканците, довеждани като роби през годините. Местната кухня също включва предимно типични африкански ястия, едно от които е популярното „Oil Down”.
        Върху плодородните вулканични почви се отглеждат банани, какаови зърна, кокосови орехи, памук, цитрусови плодове, захарна тръстика и много тропични подправки – канела, карамфил, черен пипер и джинджифил. Страната дава ¼ от световния добив на индийско /мускатово/ орехче и е на второ място в света по неговото производство.

 Сейнт Джорджис - столицата на Гренада

 

        Повечето жители на Гренада са потомци на африкански негри и мулати. Островът е открит през 1498 г. от Христофор Колумб и е испанско владение до 1650 г., когато е колонизиран от французите. През 1762 г. е островът е завладян от англичаните. През 1974 г. Гренада обявява независимост. След построяването на международното летище в Пойнт Салинас, транспортът се превръща във важен отрасъл за страната. Годишно Гренада се посещава от около 150 хил. туристи.