Гвинея
Площ: 245 836 км².
Население: 11.63 млн. д. /2014 г./
БВП – $ 7.01 млрд. - $ 560/ч. /2015 г./
Основен износ: боксит, алуминий, злато, кафе, диаманти, риба.
Независима от 1958 г., Република Гвинея е бедна страна, която разчита на чуждестранни помощи, макар че е богата на различни полезни изкопаеми.
Република Гвинея е държава в Западна Африка. Столица на страната е град Конакри. Страната граничи на север със Сенегал и Мали, на изток - с република Кот д' Ивоар, на юг - с Либерия, на югозапад - със Сиера Леоне, на северозапад - с Гвинея-Бисау. На запад има изход на Атлантическия океан. Гвинея се простира на площ 245 836 km².
ГЕОГРАФИЯ. В Гвинея се открояват 4 природни области – заблатени крайбрежни низини, планината Фута Джалон - /тук извира река Гамбия/, обширна равнина-савана в горното течение на река Нигер и гористите Горно-гвинейски планини на югоизток.
Климатът е екваториален и субекваториален – горещ и влажен. Гвинея е една от страните с най-влажен климат в Западна Африка. В Конакри – най-големия град и столица на страната, разположен на обраслото с екваториални гори крайбрежие, годишните валежи са над 4300 mm. В саваните те намаляват до 1200 - 1500 mm.
Главните реки – Нигер, Конкуре и Гамбия, са пълноводни, с добре развити речни мрежи.
ИКОНОМИКА. Около 70 % от гвинейците се занимават със земеделие – отглеждат фъстъци, кокосови палми, ориз, памук, маниока, ананаси, какао, кафе, захарна тръстика. Важен отрасъл по крайбрежието е риболовът. Страната разполага с огромни запаси от боксит /20 млрд. т. - над 30 % от световните залежи/ и диаманти. Добивът на боксит съставлява много важна част от икономиката на Гвинея. Годишно се изнасят около 12 млн. тона боксит - /75 % от износа на страната/. В Гвинея живеят много бежанци от съседните страни, избягали заради военни конфликти и войни. Интерес към минералните богатства на страната проявяват канадски и китайски компании. Под линията на бедността обаче продължават да живеят 47 % от населението, а средното дневно възнаграждение варира между $ 2 - 3.
Гвинейски деца
Земеделието заема голям дял в икономиката, като 70 % от работната ръка е заета в тази област, но обработваемата земя е само 10 % от площта на Гвинея. Климатът и почвите благоприятстват отглеждането на различни видове култури, като основните са ориз, кафе, палмови ядки, ананаси, касава и други. Животновъдството е слабо развито, като се отглеждат едър рогат добитък, свине и овце. Основни вносни суровини са петрол, метали и зърнени храни. Най-големите търговски партньори на Гвинея са Южна Корея, Русия, Украйна, Китай, САЩ и Испания.
ИСТОРИЯ. Думата "гвинея" е от берберски произход и означава общност на чернокожи суданци. През ХV век територията на Гвинея влиза в състава на държавите Гана и Мали. През ХVI в. португалски мореплаватели описват крайбрежието на страната. В 1725 г. е създава се военно-феодална държава от племето фулбе. През 1896 г. френски войски завземат цялата територия на Гвинея. В 1904 г. страната влиза в състава на Френска Западна Африка. На 2 октомври 1958 г. - провъзгласяване на независимостта на Гвинея.
Жени от племето Малинке край река Нигер - Гвинея
НАСЕЛЕНИЕТО на Гвинея е 11.63 млн. души и се състои от няколко етнически групи, като 3 са основните. В областта Фута Джалон преобладават фулбе, които са приблизително 40 % от общото население на страната. В северната част живеят малинке – 30 % от населението. Други големи етнически групи са киси, кпеле, сусу - 20 % от населението. Официалният език е френският. В столицата Конакри живеят около 900 хил. души.