Държавите по света
Блог

Гватемала

04 Свптември 2016
73

 Площ: 108.9 хил. km²
 Население: 15.8 млн. д. /2014 г./
 БВП: $ 65.9 млрд. - $ 4060/ч. /2015 г./
 Основен износ: кафе, захар, банани, зеленчукови семена, бобови култури.


        ГЕОГРАФИЯ. Република Гватемала е страна в Централна Америка, на юг от Северна Америка, граничеща с Тихия океан и Карибско море. Граничи с Мексико на север, с Белиз - на североизток и с Хондурас и Ел Салвадор - на югоизток. Името идва от езика на̀хуат и означава „място с много дървета“.
        Гватемала е планинска страна, разположена в зона с активна земетръсна и вулканична дейност. Обширна част от площта й е заета от влажни тропични гори.
        Почти 2/3 от площта на Гватемала е заета от две планински вериги, които пресичат страната от запад на изток и са обрасли с дъбови и борови гори. Над силно заоблените била на Северната верига се извисяват единични върхове с височина над 3000 м. Южната планина е сравнително млад вулканичен масив с над 30 вулканични конуса, три от тях са все още действащи вулкани. Върхът на вулкана Тахумулку (4220 м) е най-високата точка на Централна Америка - (без Мексико). По тихоокеанското крайбрежие се е натрупал почвен слой, съдържащ вулканична пепел, отмита от склоновете на вулканите. Така се е образувала тясна плодородна низина, която продължава да се разширява.
        Макар че Гватемала е разположена във влажната област на субекваториалния и тропичния климатичен пояс, поради влиянието на граничните водни басейни и разчленеността на релефа се наблюдават климатични различия в отделните части на страната. Най-горещо е по тихоокеанското крайбрежие. Тук през най-горещия месец – август, средните денонощни температури са около 30º С. В планините над 1800 м височина температурите са почти постоянни, между 10º - 16º С. През по-сухия период, от декември до месец май, Гватемала се посещава от много туристи, главно от САЩ и Мексико. Горите в Гватемала се разпростират върху 50% от площта й. Известното езеро Атитлан е разположено в кратера на угаснал вулкан.

   езерото Атитлан - Гватемала

 

        Северната част на Гватемала (около 1/3 от площта й) е заета от ниското карстово плато Ел Петен, с надморска височина 150 - 200 м. Платото е равно, с малки заоблени хълмове, изградено главно от варовикови скали. Значителна част от Ел Петен е покрита с вечнозелени тропични гори, обитавани от разнообразни животински видове, сред които и ягуари. Ягуарът е най-големия хищник в Централна Америка, маите го обожествявали и почитали като символ на смелостта. Ел Петен се пресича от няколко реки, които заедно с падналите валежи осигуряват обилна влага за вечнозелените гори. В Ел Петен транспортната мрежа не е добре развита, но има главен път и летище, които свързват Флорес – главния град в района, с останалите части на страната.

  Пирамиди на маите в Тикал - Ел Петен

 

        Население. След Мексико Гватемала е най-многолюдната страна в Централна Америка. В гватемалски земи, между 300 и 900 г. сл. Хр. процъфтявали древните градове - държави на маите. Днес почти половината от гватемалците са потомци на древните маи и други местни индиански племена.Останалата част от населението са метиси - (потомци на смесени бракове между испанци и индианци). Испанският език е официален в Гватемала. Столица на страната е Гватемала - /2 млн. д./.  
        Гватемала е аграрна страна. Над 60% от заетите са в селското стопанство. Основни земеделски култури, отглеждани за местния пазар са ориз, царевица, захарна тръстика, памук, фасул, банани. Кафето е най-важната експортна култура, която носи големи доходи. Гватемала е най-големият световен производител на кардамонови семена - национална ароматична подправка за ястия и напитки. В страната доминира едрото земевладелие - /2.5% от населението владее 85% от цялата обработваема земя/.


        ИСТОРИЯ. До идването на испанските конкистадори (XVI век) територията на Гватемала е населявана от индианските племена маи. През 1523 г. Испания завзема страната. През 1821 г., по време на Войната за независимост на испанските колонии в Америка, Гватемала получава независимост. От 1839 г. е обявена самостоятелна република. Гватемала е членка на ОАД - (1948 г.), на ООН - (1945 г.).

  Антигуа - първата столица на Гватемала

 

       Туризъм. Старата столица на страната – Антигуа Гватемала, е главният туристически център. Градът е заобиколен от вулканите Агуа, Фуего, Серо де ла Круз и в него има множество църкви и дворци, построени в стил барок.
       Тикал е култов център на цивилизацията на маите и един от най-интересните туристически обекти. Днес са съхранени само 16 храма, сред които и гробници с удивително красиви стенописи. В Такил има и шест пирамиди, построени от маите.
     Тикал се намира в Северна Гватемала и е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Истински разцвет Тикал постига в периода 200 - 900 г. сл. Хр. Населението му по това време е между 100 000 и 200 000 жители. Названието Тик’ал на езика на маите означава „място, където могат да се чуят гласовете на боговете“.