Държавите по света
Блог

Гана

01 Свптември 2016
56

 Площ: 238.5 хил.  km²
 Население: 25.2 млн. д. /2013 г./
 БВП: $ 38.6 млрд. /2015 г./
 Основен износ: злато, какао, риба, манганова руда, диаманти, боксит, дървесина.


        Гана е една от най-развитите страни в Западна Африка. Икономиката й разчита главно на селското стопанство и рудодобива.
       ГЕОГРАФИЯ. Република Гана е държава в Западна Африка. Има площ 238,5 хил. км² и граничи с Того на изток, Буркина Фасо - на север, Кот д'Ивоар - на запад и Атлантическия океан. По дължина на крайбрежието се простира низина с ширина до 15 км, а в централните части на страната е платото Ашанти (високо до 300 м). В източните части са разклоненията на планината Атакора.
        Столицата на Гана е Акра - /2.3 млн. ж./, в която са двата национални исторически обекта  – крепостта Кейп кост - /XVII в./ и Националният музей. В Гана се изповядват едновременно християнство и ислям. От огромно значение за населението е връзката с родовите корени, което личи от имената им. Официален език в Гана е английският

    Гана  – наричана някога златният бряг

 

        Гана е низинна страна. Почти половината от площта й е с надморска височина под 150 м. Най-високата точка – връх Афаджато (880 м.), се намира в разклоненията на планината Атакора, до границата с Того. На юг се простира крайбрежна низина с ширина до 15 км., а вътрешността е заета от платото Ашанти, високо до 300 м. По-голяма част от Гана е прорязана от речната система на река Волта. Двата начални притока – Черна и Бяла Волта, напояват северните райони. В долното течение на Волта е изграден най-големият язовир в Африка – „Акосомбо“, който оформя един от най-големите в света изкуствени водоеми – езерото Волта. Водноелектрическата централа на язовира осигурява електроенергия и за съседните страни Того и Бенин.
        Климатът на Гана е екваториален на юг и субекваториален на север, средните денонощни температури са 25º - 32º С. Субекваториалният климат е с дъждовен летен и сух зимен сезон, а в районите с екваториален климат е влажно през цялата година, годишните валежи варират от 1000 мм на север до 2000 мм на юг-югозапад.
        Северните части на Гана са заети от високо затревени савани, а южните – от гъсти екваториални гори. Голяма част от тях били унищожени за освобождаване на земеделски земи и за дърводобив. Гана има водещи позиции в Африка по износ на ценна дървесина и какао.

  Националния музей в Акра - Гана

 

      ИСТОРИЯ. През XVII в. на територията на Гана се формира могъщата държава Ашанти, която търгувала с роби и злато чрез търговските пунктове по крайбрежието. Те били основани още през XV в. от португалците, а по-късно са завзети от холандците. През1631 г. е създадена английска фактория. В периода 1874 - 1957 г. Гана е британска колония, позната с името Златен бряг. Страната и днес отговаря на това наименование – тя е вторият най-голям производител на злато в Африка след Република Южна Африка. Гана е първата африканска страна, получила независимост – 1957 г.


    ИКОНОМИКА. Въпреки че Гана разполага с много благоприятни природни дадености, тя остава силно зависима от международната финансова и техническа помощ. Злато, дървесина и производство на какао са главните стоки за износ. Благодарение на ефективното използване на природните си ресурси, сравнително ниската корупция, разнообразните източници на доходи от износ и голямата диаспора, Гана има  по-висок БВП от повечето Западноафрикански държави, но все още на глава от населението се падат едва $1500. Доброто макроикономическо управление, както и високите цени на златото и какаото поддържат растежа на икономиката в последните години.

  Крепостта Кейп Кост – най - внушителната в Гана

 

         Гана разполага с редица важни природни ресурси, като злато, боксити, диаманти, и манган. През 2007 г. е открито голямо нефтено находище, съдържащо приблизително 3 милиарда барела нефт.
        Вътрешната икономика продължава да има за свой акцент земеделието, което дава 40% от БВП и ангажира 60% от работната сила – преобладаващо в малки плантации. Главна култура е какаото – 350 хил. тона/год. Отглеждат се още кафе, банани, кокосови палми, маниока, хевея, цитрусови плодове, и др. Разширяват се плантациите за захарна тръстика и тютюн. Отглежда се едър рогат добитък, овце, кози, свине. 
        В Гана се добива значително количества злато - /70 - 80 т./год./.  Страната добива също диаманти, боксит и манган. Въпреки това населението на страната е с нисък стандарт на живот поради политическата нестабилност, корупцията и военния режим, дълго управлявал Гана. Туризмът е относително слабо развит. Съществуват два национални парка, замъкът Кристианброс и Национален музей в Акра, обекти на посещение.