Държавите по света
Блог

Бруней

30 Август 2016
93

     Площ: 5 765 км². 
     Население: 426 444 д. /2015 г./
     Столица: Бандар Сери Бегаван
     БВП: 22 млрд. $; на човек – 71 759 $ /2012 г./
     Основен износ: суров нефт, природен газ, нефтопродукти

     Форма на управление: абсолютна монархия (султанат).
       

       Султанат Бруней, /официално название Бруней Даруссалам/, е държава в Азия, разположена на остров Борнео (Калимантан) в Южнокитайско море. Страната е член на британската Общност на нациите. Султанатът Бруней получава независимост през 1984 г. Сухоземна граница има с Малайзия.
        Бруней е разделен на две части (Западна и Източна) от малайзийския щат Саравак. Релефът на страната е равнинен. По крайбрежието на Южнокитайско море се простира тясна низина с мангрова растителност, а вътрешността е леко хълмиста, покрита с влажни екваториални гори. Най-високата точка е връх Пагон (1850 м.), разположен в югоизточната част на страната.

        На Бруней принадлежат 33 острова - (около 1,4% от общата площ). По-голямата част от тях са необитаеми, а гъстите им вечнозелени гори са важни естествени местообитания на редица застрашени животински видове – птици, летящи лисици, маймуни и др.

        Климатът на Бруней е екваториален – горещ и влажен. Средната годишна температура е 24º - 31º С, а годишните валежи са около 2000 мм. Реките са къси и пълноводни през цялата година. Текат на север и се вливат в Южнокитайско море. Най-дълга е река Белайт, която меандрира през гъстите гори в Западен Бруней. Почти 80% от площта на страната е покрита с екваториални гори, обитавани от разнообразен животински свят – азиатски слонове, леопарди, различни видове маймуни, диви свине, птици, влечуги, оцветени пеперуди и др.

     Мюсюлманският султанат Бруней е основан през XV в. и до XVI в. владее почти целия о-в Калимантан. През следващите векове страната постепенно отслабва икономически и през 1888 г. става британски протекторат.  Япония окупира Бруней по време на Втората световна война (1941 - 1945 г.). През 1962 - 1963 г. анти-британското въстание е потушено, но през 1984 г. Бруней отново става независим султанат.

  Голямата джамия в Бандар Сери Бегаван - Бруней

 

        Коренното население на Бруней - (даяки), е малобройно - 6%. Най-многобройни са малайците - (около2/3). В страната живеят и много китайци и индийци. Повечето чужденци пристигат в Бруней след откриването на големите нефтени запаси през 1929 г.
        Столицата Бандар Сери Бегаван /50 хил. ж./ до 1970 г. се казва Бруней таун (или Бруней сити). Други градове са - Тутонг, Суканг, Куала Белайт и Бангар.

        Днес икономиката на тази малка страна разчита почти изцяло на добива на нефт и природен газ. Износът им дава около 95% от валутните приходи. Благодарение на тях владетелят на Бруней – султан Муда Хасанал Болкиах, е един от най-богатите хора на планетата, а населението има висок стандарт на живот. По доходи на глава от населението Бруней е на едно от челните места в света /БВП на човек – $ 71 753 за 2012 г./. В страната няма данъци. Здравеопазването и образованието са на високо равнище. Населението е осигурено с храна и жилища. През 1988 г. са забранени политическите партии. Държавните служители нямат право да се занимават с политическа дейност. Разнородното население изповядва различни религии, но като цяло Бруней се определя за ислямска страна. От 1992 г. е в сила концепцията „Малайска ислямска монархия“ с ислямски закони, монархическа форма на управление и малайска култура. 

       Туризъм – Бруней се посещава годишно от над 500 хил. туристи.

  Султанът на Бруней – Хасанал Болкиах