Държавите по света
Блог

Бразилия

31 Август 2016
114

                                                              БРАЗИЛИЯ

 

Площ: 8.516 млн. км²
Население: 205.3 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 1534 млрд. - $ 8 800/ч. /2015 г./

Основен износ: желязна руда, стомана, машини, автомобили, кафе, дървесина.


        Федеративна република Бразилия  е държава, заемаща централната и източната част на Южна Америка. Със своите 8.5 млн. km² (47 % от територията на континента) и над 205 млн. души страната се нарежда на пето място по площ и по население в света. На Бразилия се падат 20 - 25 % от световното биологично разнообразие, включително такива слабо изследвани, обширни и изключително интересни природно - географски области, като Амазония,  Пантанал и Серадо. Бразилия е една от най-мултикултурните и етнически разнообразни държави в света, резултат от силни миграционни процеси.
       Девета в света и първа в Латинска Америка по БВП /2015 г./, Бразилия днес има силно международно влияние в регионален и в световен мащаб. Тя е една от основателките на ООН, Г-20, МЕРКОСУР и е една от страните в групата БРИКС. Произходът на името „Бразилия“ идва от бразилското дърво - /pau brazil/, от което се е произвеждал широко използван някога червен оцветител за платове. 


   Амазония - най - богатата и биоразнообразна екваториална гора в света


         ГЕОГРАФИЯ. Бразилия е на пета по територия в света, след Русия, Канада, Китай и САЩ, и трета в Америка, с обща площ от 8 516 000 km². Страната има обща граница с всички държави от Южна Америка - /10/, с изключение на Еквадор и Чили.  
      Бразилският релеф е разнообразен и включва хълмове, планини, равнини, плата и уникалната бразилска савана, позната като серадо. По-голямата част от страната се намира между 200 - 800 m надморска височина. Северозападните части са заети от Бразилското плато, а на юг се открояват планините Сера да Мантикейра, Сера ду Еспиносо и Сера ду Мар. Най-високата точка в Бразилия е Пико да Неблина - /2 994 m/. 
        Бразилия е на едно от първите места в света по запаси на желязна руда, манган, боксит, цинк, никел, уран, злато. Има нефтени находища по морския шелф.
       Бразилия има гъста и сложна речна мрежа, една от най-обширните в света. Най-големите реки са Амазонка - (най-пълноводната река в света), Парана с най-големият ѝ приток Игуасу - (водопадите Игуасу), Рио Негро, Сао Франсиско, Мадейра

  Типове климат в Бразилия 


         Бразилският климат се отличава с разнообразие, но преобладаващ е тропичният климат. Екваториалният климат е характерен за северозападната част на Бразилия. Средните температури са около 26° C, с по-големи денонощни температурни амплитуди, отколкото между сезоните. Валежите в Централна Бразилия са сезонно разпределени, характерни за саваната.  В южната част разпределението на валежите е променливо, с дъждове през цялата година. В тропичния климатичен пояс духат влажните югоизточни пасати, които носят валежи. Южните и югоизточните части имат условията на субтропичен климат със студена зима и средна годишна температура максимум от 18° C. 
       Голямата територия на Бразилия обхваща различни природно-географски области, като Амазония,  Атлантическата гора и бразилската савана Серадо. Общият брой на видовете флора и фауна в Бразилия е над 5 милиона. Сред представителите на флората са редки ендемити и ценни дървета – палми, лиани, какаово дърво, хевея. От животинския свят  се срещат уникалните тапир, броненосец, мравояд, ленивец, пума, ягуар, оцелот, кайман, анаконда, капибара, а от птиците – тукан, колибри и др. 
        ИСТОРИЯ. Първият европеец, стигнал до Бразилия, е Висенте Пинсон. Въпреки това, Бразилия се смята за официално открита през 1500 г. от португалеца Педру Алвариш Кабрал, който акостирал на бразилския бряг. Договорът от Тордесиляс, сключен между Испания и Португалия през 1494 г., поставя Бразилия в зоната на влияние на Португалия - /Пинсон бил испанец/. Колонизацията на Бразилия започва през 1534 г. Португалците асимилират част от местните жители, докато други са заробени, избити при военни действия или загиват от европейски болести, към които индианците нямат имунитет. В средата на XVI век захарта, произвеждана от захарната тръстика, става най-важният износен продукт на Бразилия и за да се справят с нарастващото търсене в Европа, португалците започват да докарват роби от Африка, главно от Ангола.  

  Бичуване на провинил се роб 


        В края на XVII век износът на захар започва да намалява, но откриването на злато във вътрешността предотвратява икономическия упадък на колонията.  През 1822 г. Бразилия обявява независимостта на страната от Португалия.
        Население. Според проучване от 2015 г. бразилското население възлиза на около 205.3 млн. души - (24 д./km²), като  84% от населението се определя като градско. Най-големи агломерации се формират около градовете Сао Пауло - /19 млн. д./, Рио де Жанейро - /12 млн. д./ и Белу Оризонти - /5.5 млн. д./, всички намиращи се в югоизточната част на страната. Около 60% от бразилците са мулати и негри - потомци на някогашните роби. Нарицателно белите, потомци на португалците, се наричат кариоки. Официален език на Бразилия е португалският. Бразилия е единствената страна в Америка, в която се говори португалски, което прави езика важна част от бразилската национална идентичност.
      Бразилия е политически и икономически лидер в Латинска Америка. Този статут донякъде се оспорва от другите големи латиноамерикански страни, като Аржентина и Мексико, които се противопоставят на предложенията Бразилия да получи постоянно място като представител на региона в Съвета за сигурност на ООН.


  Нефтена платформа - Петробраз 


       ИКОНОМИКА. С  БВП от $ 1.534 трилиона - /2015 г./, Бразилия е най-голямата национална икономика в Латинска Америка и деветата по номинална стойност на БВП в света.  
        Около 2/3 от брутния вътрешен продукт и от броя на заетите в Бразилия се пада на сектора на услугите. Основните подсектори са телекомуникациите, финансовите услуги, електроснабдяването, търговията
        Енергетиката е също така важен елемент на инфраструктурата и икономиката на страната. Бразилия е десетият най-голям потребител на енергия на Земята и третият в Западното полукълбо след САЩ и Канада. На границата с Парагвай е построена втората най-голяма ВЕЦ в света – ВЕЦ „Итайпу“, с мощност 12 600 MW.

   Национален парк Игуасу  – Бразилия 


        Основните промишлени отрасли в Бразилия са автомобилостроенето, черната металургия, нефтохимическата и компютърната промишленост, самолетостроенето.
          На селското стопанство, както  и на горското стопанство и риболова, през 2012 г. се падат 6% от БВП. Бразилия е първа в света по производство на кафе и банани, тя е на едно от първите места по производство на какао, захарна тръстика, царевица, сизал, цитруси. Към 2010 г. Бразилия е оценявана като третия по големина износител на селскостопански продукти в света, след САЩ и Европейския съюз. 
       Основните продукти на бразилския износ са - електрическо оборудване, автомобили, летателни апарати, кафе, банани, какао, алкохол, текстил, обувки, желязна руда, стомана, соя, сизал и консервирано месо. 
         В един от световните образци на архитектурния модернизъм се е превърнала проектираната в началото на 60-те години на XX в. от Оскар Нимайер нова федерална столица Бразилия. Същевременно Рио де Жанейро се счита за един от най-красивите градове в света, привличащ милиони туристи със своя карнавал и самба.
     Бразилия има традиции в провеждането на мащабни международни спортни събития. Страната е домакин на Световните първенства по футбол през 1950 г. и  2014 г. А в Рио де Жанейро през август 2016 г. се провеждат XXXI Летни Олимпийски игри

   Рио Де Жанейро - Бразилия 


          Бразилската музика обхваща различни регионални стилове, повлияни от африкански, европейски и индиански форми. Тя обхваща множество оригинални стилове, по-известните от които са самба и съчетаващата елементи на самба и джаз боса нова.  
         Футболът е най-популярният спорт в Бразилия. Към 2012 година националният отбор по футбол е петкратен шампион на Световното първенство по футбол и е единственият отбор с такъв брой титли. Сред най-известните бразилски футболисти са определяният като най-добър футболист на всички времена Пеле, Зико, Ромарио, Роналдо.
         Баскетболът, волейболът, автомобилните спортове и бойните изкуства също са много популярни в страната. Бразилците развиват капоейра  - с танцови и бойни умения. В автомобилизма бразилски пилоти печелят световната титла във Формула 1 осем пъти – това са Емерсон Фитипалди, Нелсън Пикет  и Айртон Сена.  

  Фейжоада - национално бразилско ястие 


       Бразилската кухня е много разнообразна и отразява влиянието на местната и различните имигрантски култури. В северната част на Бразилия ястията са повлияни от местните продукти, като алигаторско месо или рибата пираруко, докато на юг във вътрешността е доста силно германското влияние, а по крайбрежието – португалското, с широкото използване на риба, скариди и стриди. За национално ястие на Бразилия се определя фейжоадата. Националните напитки са кафето и типичната бразилска кашаса - (силно спиртно питие). Тя се дестилира от захарна тръстика и е главната съставка на националния коктейл - кайпириня. Бразилия – страната на кафето, футбола и самбата.