Аржентина
АРЖЕНТИНА
Площ: 2.8 млн. km²
Население: 43.4 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 578.7 млрд. - $ 13 285/ч. /2015 г./
Основен износ: месо, вълна, зърнени храни, кожи, транспортно оборудване.
Втората по големина страна в Южна Америка – Аржентина, има обширни пасища и едни от най-големите стада в света. Простира се на площ от 2 780 410 km² и граничи с Бразилия, Парагвай, Боливия, Чили и Уругвай. Намира се в югоизточната част на континента със столица Буенос Айрес. Населението ѝ възлиза на около 43.4 млн. души..
Аржентина е разположена в югоизточната част на Южна Америка. На полуостров Валдес се намира най-ниската точка на континента /-35/. Аржентина владее малки острови и източната част на остров Огнена земя.
Релефът на страната е предимно равнинен, зает от обширната Лаплатска низина, която включва Гранд Чако, Ентрериос и Пампата. Хълмистата равнина Гранд Чако е покрита с редки гори, обширни пасища, блата и мочурища. Ентрериос /на испански – „междуречие“/ е плодородна низина между реките Парагвай и Уругвай. Пампата заема южната част на Лаплатската низина. Тук е и столицата Буенос Айрес. На юг е разположено полупустинното плато Патагония. Западните части на Аржентина до границата с Чили са заети от планинските вериги на Андите с най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа / 6960 м./.
Връх Аконкагуа (6 960 м) – Най - високият връх в западното полукълбо
Географското положение на Аржентина /между 22º - 55º ю. ш./, по протежение на около 3330 км, е главният фактор за голямото климатично разнообразие. Най-северните части имат тропичен влажен климат. Централните части - /южният край на Гранд Чако, Ентрероис и Пампата/ са със субтропичен-океански климат, но с отдалечаване от брега към вътрешността количеството на валежите намаляват /от 1400-1600 мм - до 100-300 мм/. Патагония има умерен-континентален климат, който на юг става по-студен. Високите вериги на Андите преграждат пътя на влажните въздушни маси откъм Тихия океан и затова валежите падат по западните им склонове, в Чили.
Преодолявайки билото, въздушните маси се спускат в Патагония като топли и сухи ветрове /“зондас“/ и са причина за полупустинния й облик. Патагония е обширно и открито плато - /около 777 000 км²/, с наклон към океана. Характеризира се със сух, умерено-континентален климат, а северните части са по-топли. Тук се отглеждат люцерна, зеленчуци и някои плодове, а обширните пасища изхранват огромни стада овце. Аржентина има 13,7 млн. овце, които се развъждат основно в Патагония. През последните години важен отрасъл за района става и туризмът. В Аржентина има над 20 национални парка, като повечето са в Патагония. Експлоатацията на големите запаси на нефт, природен газ, въглища, желязна руда, волфрам, олово, злато и др., предизвиква истински бум в икономиката на Патагония.
Пампата – житницата на Аржентина
Пампата е обширна, леко хълмиста степна равнина, която заема централните части на Аржентина – между Андите и Атлантическия океан и долините на реките Парана и Парагвай. Пампата има субтропичен климат, но различното количество на валежите я разделя на влажен и сух район. Влажната Пампа се простира от крайбрежието към вътрешността, където постепенно се променя в суха Пампа. Под влияние на влажните югоизточни пасати във влажната Пампа падат обилни валежи /1600 мм годишно/. Почвите са черноземни, силни и плодородни, много подходящи за земеделие.
По-обширна е сухата Пампа. Валежите тук са недостатъчни /100 - 300 мм годишно/, условията за живот са по-сурови и затова тя е рядко населена, но разполага с обширни пасища, където се отглеждат огромни стада говеда. Страната е на едно от първите места в света по износ на говеждо месо и кожи.
Водопадите Угуасу - Аржентина
Водопадите Игуасу /на индиански „голяма вода“/ са едно от най-удивителните природни чудеса на Земята. Разположени са на едноименната река, на 28 км преди вливането й в река Парана. Те образуват 18 каскади с 275 големи и малки водопади.
Общата им ширина е четири пъти по-голяма от тази на Ниагарския водопад, а височината на водния пад е 72 м.
Аржентина получава името си от испанските завоеватели през XVI век, които смятали, че ще открият тук огромни запаси на сребро. През 1580 г. те основали колония на мястото на днешния Буенос Айрес. След неуспешния опит на англичаните да завладеят страната /1806 - 1807 г./ Аржентина получава независимост от Испания през 1816 г. Последвали години на вътрешни конфликти и борба за власт. Честата смяна на военни правителства и жестоките битки с местните индианци през 70-те години на XIX век довеждат до значително намаляване на техния брой. В края на XIX век и в началото на XX век в страната пристигат имигранти от Европа /от Италия, Испания и Великобритания/ и от Близкия изток, особено от Сирия и Ливан. Променя се както селското стопанство, така и инфраструктурата на страната – изграждат се много жп линии, пристанища и летища.
Около 81% от населението на Аржентина е с европейски произход. За разлика от повечето латиноамерикански страни, Аржентина има относително малко на брой метиси. Обаче броят на метисите е нараснал през последните десетилетия в резултат на засилената имиграция, предимно от Парагвай и Боливия. Аржентина се характеризира с разнообразна смесица от европейски етноси – италианци, испанци, британци, евреи. Те са доминиращи в етническата и расова структура на страната.
Буенос Айрес - Аржентина
Населението на Аржентина се радва на нива на доход на глава от населението, урбанизация, образованост и социално благоденствие които се нареждат сред най-високите в Латинска Америка. Бизнес класата, огромната средна класа и сравнително добре организираната работническа класа, заедно с малката част от местното население, различават Аржентина от повечето латиноамерикански общества. Въпреки това в много малко страни населението е толкова ясно разделено на градско и селско. Урбанизацията е 85%. Буенос Айрес /14.6 млн. ж./ прилича на европейска столица с широките си площади, булеварди и кафета и е считан за един от най-красивите градове в Латинска Америка.
ИКОНОМИКА. Аржентина е между най-богатите страни в Южна Америка. Тя има добре развита промишленост и селско стопанство, което осигурява 80% от износа. Аржентина е сред първите пет страни в света по износ на зърнени храни, брашно, кожи, месо и вълна. Основно място заемат отраслите на текстилната, хранително-вкусовата промишленост (месодобивна, тютюнева, захарна, производство на масло), а също така машиностроенето и добивът на нефт (20 млн. т).
Туризъм. Най-любопитни атракции за туристите са „Фиеста гаучо“ и „Танго-шоу“. Те предлагат запознанство с бита, кухнята, нравите и музиката на гаучосите - (аржентинските каубои), както и развлекателен спектакъл с участието на най-добрите изпълнители на танго. Аржентина е наричана страната на тангото и гаучосите.
Двама занаменити аржентинци – Папа Франциск и Лионел Меси