Държавите по света
Блог

Ямайка

31 Август 2016
61

Площ: 10 991 km²    
Население: 2.95 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 15.27 млрд. - $ 5 760/ч. /2015 г./
Основен износ: боксит, кафе, банани, джинджифил, захар.


        Ямайка е островна държава, част от архипелага Големи Антилски острови в Карибско море. Разположена е на около 140 km южно от остров Куба и на 190 km западно от остров Испаньола, където са разположени Хаити и Доминиканската република. Ямайка е независима държава в състава на Британската общност. Глава на държавата е кралицата на Великобритания, представена от генерал-губернатор. Официален език в страната е английският.  
        ГЕОГРАФИЯ. Ямайка, както повечето острови в региона, има великолепни пясъчни плажове с палмови дървета, но като цяло на острова преобладава планинският релеф. На изток е планинската верига Блу Маунтин - /Сините планини/, с най-висок връх  - /2256 м/, най-високата точка в целия Карибски регион. Западната част на острова е заета от варовиково плато, със средна надморска височина 500-1000 м. И по южното, и по западното крайбрежие има плодородни низини. 
      Климатът е горещ и влажен /тропичен-пасатен/, само в планините е по-хладно. Характерни за Ямайка са ураганните ветрове и честите земетресения. На острова има много реки и потоци /на един от местните езици Ямайка означава „остров на изворите“/. По влажното северно крайбрежие има вечнозелени тропични гори, а на юг, където валежите не са толкова обилни, има саванна растителност.

   Ямайка  – раят на Карибите 


       ИКОНОМИКА. Низините в Ямайка са фермерски владения, в които се отглеждат захарна тръстика – основната земеделска култура на страната.  Ямайка произвежда много джинджифил и почти цялото количество бахар, предлагано на световния пазар.
          По добив на боксит Ямайка е на второ място в света. Бокситът и алуминиевите продукти съставляват 50% от износа на страната. Значителна част от населението е заето в алуминиевата добивна индустрия. Добре е развита също и хранително-вкусовата промишленост – производство на захар, ром и цигари, част от износа на Ямайка.
         Освен селското стопанство, добивната и хранителната промишленост, основа на ямайската икономика са риболовът и туризмът. Много важна роля играе туризмът. Ямайка, описана още от Христофор Колумб като „най-красивият остров, видян от човешки очи“, е привлекателна туристическа дестинация.
         Кингстън - /950 хил. ж./, столицата на Ямайка, е едно от най-големите пристанища на Карибите. Възниква през 1692 г., след като силно земетресение разрушава Порт Роял – тогавашната столица на острова. През 1907 г. Кингстън е почти напълно унищожен от земетресение и построен практически отново. Архитектурата му е смесица от сгради в традиционен колониален стил, модерни блокове, луксозни жилищни кооперации и бедняшки квартали /гета/. Кингстън е и столица на реге-музиката, която основно се развива в гетата. Тук е израснал световноизвестният реге-музикант Боб Марли

    Боб Марли –  кралят на реге музиката 


          ИСТОРИЯ. Първите заселници на острова са местните индианци араваки, които принадлежат към същата група с онова местно население, което Колумб среща, когато стъпва за пръв път в Новия свят. Когато мореплавателят посещава Ямайка през 1494 г., той обявява острова за испанско владение и постепенно поробва местното население. Повечето от индианците умират от болести, донесени от европейците и от непосилният труд, на който са подложени. Затова на острова са докарани роби от Африка и по тази причина днес повече от 90% от населението на Ямайка  са с африкански произход. През 1655 г. контролът над острова поема Великобритания и той остава британска колония до 1962 г., когато е провъзгласена независимостта на Ямайка. Днес Ямайка е екзотична дестинация за романтични ваканции, изпълнена със слънце и безкрайни плажове, известна най-вече като родина на реге-музиката и на легендарния Боб Марли.

    Курортът на Монтего Бей - Ямайка 


            Туризъм. Красивите плажове и топлото Карибско море привличат над 2 милиона туристи годишно. Ямайка съчетава екзотика, лукс и местна култура, за да даде на своите посетители разнообразни възможности да се насладят на своя престой на острова.  Най - известни са курортите Негрил, Монтего Бей и Очо Риос
      Повечето от коктейлите в Ямайка се правят с ром, който е специфичен местен "специалитет". Той се прави от остатъчните продукти на захарната тръстика (меласа) и тръстиков сироп, чрез процес на ферментация и дестилация. Тук се произвежда ром още от 1749 година, като някои видове са отлежавали повече от три десетилетия. Тук можете да намерите и джинджифилова бира – тъй като Ямайка е сред най-големите производители на джинджифил в света. Във времената на Великите географски открития търговските връзки между Европа и Азия стават по-бързи и ефективни – тогава джинджифилът отново се завръща на сцената на подправките, а по-късно се разпространява и в тропическите части на Америка. 

    Ямайка - природа 


        Именно в Ямайка  през XVII – XVIII век започва да се отглежда висококачествен джинджифил, може би най-добрият в цял свят. Той бързо става част от уникалните ямайски смеси от подправки, наречени джърк (jerk). С тези смеси се маринова свинското и пилешкото месо, като подправките се втриват на сухо, преди месото да бъде опечено на слаб открит огън. Смята се, че тази традиция води началото си от средата на XVII век, от мароните (горски негри) -  робите-бегълци, които се установяват на островите в Карибския басейн. Подготовката на месото включва дълго опушване, което някога е играло основна роля, а днес е част от вкуса на храната.