Държавите по света
Блог

Филипини

01 Свптември 2016
78

 Площ: 299.8 хил. км². 
 Население: 102.9 млн. д. /2015 г./
 Основна религия: християнство /католици/
 БВП: $ 310.312 млрд. - $ 3040/ч. /2015 г./
 Основен износ: електронно оборудване, машини, кокосово масло, облекла и др.

           

        Разположена в западната част на Тихия океан, Република Филипини заема северните острови на Малайския архипелаг Филипините включват 7 107 острова, от които 2/5 имат имена, а 800 са населени. Повечето острови са малки, само 350 са с площ над 1,6 км². Най-големите два острова – Лусон, на север и Минданао – на юг , заемат 2/3 от площта на страната. Останалите 9 по-големи острова са с обща площ 2500 км². Филипинските острови имат вулканичен произход и предимно планински релеф. Представляват връхни части на частично потопена вулканична верига. Най-високата точка на страната  е вулканът Апо - /2954 м./ на остров Минданао.

        ИСТОРИЯ. Филипинските острови стават испанско владение през 1521 год., когато са открити от околосветската експедиция на Фернандо Магелан и са наречени Филипини в чест на испанския крал Филип II. Кръстопътното положение между Азия и Новия свят /Северна и Южна Америка/ бързо утвърждават островите като важен търговски и транспортен център. Испанското колониално управление Филипините продължава до капитулацията на испанската армия в американо-испанската война от 1898 г., когато Филипините се обявяват за независима страна. 
        През 1899 г. започва американо-филипинската война и до 1901 год. страната е владение на САЩ. По време на Втората световна война от 1941 до 1944 год., Филипините са окупирани от Япония и едва на 4 юли 1946 г. отново са провъзгласени за независима република. Въпреки корупцията и политическите скандали, Филипините днес са в процес на демокрация. През 1992 г. САЩ изтеглят военните си бази от Филипините.  


        ГЕОГРАФИЯ. Островната страна е заета от планини и плата. На тях се пада 75% от площта й. Между планините се простират малки плодородни равнини. Много са угасналите и действащите вулкани. Вулканът Майон има идеален конус. Символ е на Филипините, подобно на японския Фуджияма и иранския Демавент. Климатът на Филипините е субекваториален - мусонен. Средните годишни температури са високи  -  24º - 28º С в крайбрежните низини и до 15º - 17º С в планините, а годишните валежи достигат до 2300 мм. В зависимост от географската ширина и релефа се наблюдават климатични различия. Около 45% от площта на Филипините е обработваема земя, а около 35% все още е покрита с вечнозелени гори, въпреки хищническото изсичане /в повечето случаи незаконно/. На територията на Филипините се срещат над 10 000 растителни вида – главно дървета, храсти и папрати. Най-разпространени са палмите и бамбукът. Много разнообразен е и животинският свят – над 700 вида птици, много бозайници, земноводни, влечуги и др.
        Недрата на Филипините са много богати на руди с различно метално съдържание – хром, манган, никел, мед, злато, сребро, живак, калай, цинк, молибден, както и на азбест, сяра, гипс, мрамор.

  Остров Боракай  - Филипините

 

        Като част от Тихоокеанския огнен пръстен, Филипините са разположени в най-активната зона на Земята. Страната постоянно е подложена на силни земни трусове. Земетресението през 1990 г. в северната част на остров Лусон, отнема живота на 1600 души, а над 100 000 души остават подслон. На острова има 20 активни вулкана, включително вулкана Пинатубо, който след шест века покой изригна мощно през 1991 г. Населението на Филипините трябва да се бори и с честите наводнения, свлачища и тайфуни, най-характерни за края на влажния сезон /септември-декември/. През 2002 г. Организацията за граждански и хуманитарни помощи към ООН публикува статистика, която доказва, че Филипините са преживели най-много природни бедствия – за едно столетие /от 1900 до 2001 г./ тук са регистрирани около 757 различни природни бедствия.
        НАСЕЛЕНИЕ. В страната живеят над 100 етнически групи, които използват различни езици и диалекти. Филипино /тагалог/ е официалният език. Английският език е втори официален и се употребява  широко, особено в наука, образование, преса. Около 90% от населението са християни /католици/, а голямо мюсюлманско малцинство - 5%, живее основно на остров Минданао.

   Манила – столица на Филипините 

 

            ИКОНОМИКА. Днес Филипините са аграрно-индустриална страна. Селското стопанство се развива на освободените от горите площи. Основни продоволствени култури са оризът и царевицата. Отглеждат се и кокосови палми, захарна тръстика, тютюн, банани, кафе, манго, копра и др., като някои от тях са за износ. Над 90% от посевите на абака /манилски коноп/ са във Филипините. От влакната на абака се правят най-хубавите корабни въжета. 
        Слаби страни на филипинската икономика - проблемите с енергийните ресурси ограничават възможностите за развитие на страната; неразвита инфраструктура.
        Индустрията – текстилна, електронна, химическа, машиностроене - бързо се развиват, но все още в страната преобладава бедността. Важни търговски партньори са  САЩ, Япония, Тайван, Германия, Саудитска Арабия, Хонконг и др. Филипините изнасят копра, абака, фурнир, нерафинирана захар, пури, руди, подправки. На промишлените изделия се падат около 15% от износа на страната.
        Сравнително добре е развита транспортната инфраструктура – автомобилен, речен и морски транспорт. Най-голямо значение има морският транспорт. Големи пристанища са Давао, Манила и Себу. Във Филипините има само 2 железопътни линии, с обща дължина 1145 км.
        Столицата Манила /12 млн. д./ се намира на остров Лусон. Неин град-спътник е старата столица Кесон-сити. Манила е между 20-те най-големи мегаполиса на Земята. 

   Остров Себу  - Филипините

 

       Филипините разполагат с красиви плажове и живописни коралови рифове. Известните туристически курорти са разположени в южната част на архипелага – островите Боракай, Себу, Бохол и Памаликан. На туристите се предлагат както плажен отдих, така и активни круизи, сърфинг и др. Привлекателен и динамично развиващ остров  е Миндоро, който се намира в северната част на Филипинския архипелаг и има лесен достъп с Манила. Отрицателно въздействие върху туризма оказва политическата нестабилност в страната, конфликтите между мюсюлмани и християни; мусонният климат и влажния сезон от 6 месеца.