Държавите по света
Блог

Уганда

01 Свптември 2016
55

Площ: 241 хил. км.²                                                                        
Население: 37.87 млн. д. /2015 г./                                                           
БВП: $ 26.63 млрд. - $ 650/ч. /2015 г./
Износ: кафе, памук, чай      
     

                                           
         Република Уганда е държава в централната част на Източна Африка. На югоизток граничи с езерото Виктория, на изток с Кения, на север с Южен Судан, на запад с Конго (Заир) и на югозапад с Руанда и Танзания. Въпреки, че няма излаз на море, Уганда има достъп до няколко големи водни басейни, включително езерото Виктория, езерото Алберт, езерото Кьога и езерото Едуард. Главната й връзка с морето се осъществява чрез пристанището Момбаса в Кения - на 1200 км от столицата. 
       Релеф. Страната е разположена върху плато, чиято средна надморска височина е 900 м. Въпреки че обикновено за климата в страната се казва, че е тропичен, има известни разлики в отделните нейни части. Територията на Уганда представлява висока равнина (1000 - 1200 м над морското равнище). Тук влиза само една част от източноафриканските планини и разклонения от вулканичните масиви Рувензори и Вирунга. Изгасналите вулкани Рувензори - (5109 м), Махавура (4113 м) и Елгон (4322 м) са едни от най-високите върхове в Африка. По-важните градове са разположени в южната част, близо до езерото Виктория, включително столицата Кампала и близкия град Ентебе. 
        Уганда има субекваториален климат, но средните температури са по-ниски заради по-голямата надморска височина на страната. Валежите варират – от 1500 мм на юг, до 750 мм – на север. Реките, езерата и блатата заемат близо 20% от територията на Уганда. Най-голямото африканско езеро Виктория е осеяно с множество малки острови, сред тях се откроява с екзотичната си красота архипелагът Сесе

        ИСТОРИЯ. Малко се знае за историята по угандийските земи преди пристигането на първите европейци, въпреки че е известно, че хора живеят тук от I хил. пр. Хр. Когато арабите и европейците пристигат през XIX век, те попадат на много царства в района, които може би са създадени през XVI век. Най-голямото и най-важното от тези царства е все още съществуващото царство Буганда. Уганда става протекторат на Обединеното кралство през 1894 г. Страната получава независимост през 1962 г. След преврат от 1971 г. Иди Амин получава властта в Уганда и управлява като диктатор през идващото десетилетие. Управлението му довежда до смъртта на 300 000 угандийци. Свален е след танзанийска инвазия през 1979 г. Днешният президент Йовери Мусевени е на власт от 1986 г.
        Население. Населението на Уганда през 2013 г. е 34.6 млн. д., което отрежда 40-то място на Уганда в класацията на държавите с най-голямо население сред 193 държави по света. Гъстотата на населението варира от 260 д./км² в Кабале до 14 д./км² в планините Карамоджонг, като средната гъстота е 145 д./км². Северните, източните и западните региони се характеризират с по-малка гъстота в сравнение с региона, разположен по северния бряг на езерото Виктория. Урбанизацията е много ниска - едва 14% от населението живее в градовете. Населението на столицата Кампала е 1.4 млн. д. Официални езици в Уганда са суахили и английски. 

  Национален парк „Кабарега“

 

        ИКОНОМИКА. Уганда е богата на природни ресурси, включващи злато, кобалт, мед, варовик, сол и други минерали. Съществуват неразработени залежи на нефт и природен газ. Въпреки това 82% от населението е заето в областта на земеделието. За разлика от много други африкански държави, Уганда има плодородни почви, обширна система от естествени водоизточници и редовно падащи валежи. След края на режима на Иди Амин и последвалата гражданска война, икономиката на Уганда започва бързо възстановяване. Инвестициите се увеличават неколкократно. БВП (ППС) през 2015 г. е $ 85.1 млрд., $ 2070/ч. Земеделието генерира 30% от БВП, индустрията - 25%, а сектора на услугите - 45%. Бедността в страната е намаляла значително през последните години и днес под критичната линия живеят само 35% от населението. 
         С цел опазване на горите и уникалния животински свят - /слонове, зебри, жирафи, лъвове, леопарди, хипопотами, биволи, антилопи и др./, в Уганда са създадени големи национални паркове, като „Рувензори“ и „Кабарега“. 
      Почти цялата електроенергия се произвежда от ВЕЦ. Върху плодородните почви се отглеждат за местна консумация маниока, просо, банани, царевица, батати, сусам и др., а за износ – кафе /2-ро място в Африка, 5-то в света/, памук, чай, фъстъци. Основните търговски партньори на Уганда са Кения, Белгия, Холандия, Франция, Обединени арабски емирства, Китай и Индия.