Държавите по света
Блог

Танзания

02 Свптември 2016
105

Площ: 947 303 км².
Население: 51.82 млн. д. /2014 г.
БВП: $ 46.87 млрд. - $ 965/ч. /2015 г./
Износ: кафе, карамфил, памук, кашу, тютюн, сизал.


        ГЕОГРАФИЯ. Танзания е държава в Източна Африка. Граничи с Кения и Уганда - на север, с Руанда, Бурунди и ДР Конго - на запад и Замбия, Малави и Мозамбик – на юг. На изток бреговете на Танзания се мият от водите на Индийския океан
   Танзания разполага с уникално географско разположение, съчетаващо най-високата планина на Африка – Килиманджаро, с равнини, езера и дълга брегова линия на Индийския океан. Площта на Танзания е 947 303 km². Общата дължина на държавните граници е 3 402 km. Бреговата линия възлиза на 1 424 km. 
       В североизточната част на Танзания релефът е предимно планински. Там се намира Килиманджаро, с връх Кибо /Ухуру/ - 5895 м. На север и запад граничи съответно с две от т. нар. велики езера – езерото Виктория - /69 хил. км²/, най-голямото в Африка, и езерото Танганика, най-дълбокото в Африка - /1470 м/, известно с уникалната си ихтиофауна. В централната част на страната е разположено голямо плато, покрито с равнини и обработваема земя. Климатът по източните брегове на страната е горещ и влажен
        Остров Занзибар в Индийския океан е отдалечен на 35 km от континенталната част на Танзания. 

  Вулканът Килиманджаро

 

        Танзания притежава много красива и разнообразна природа. Освен саваните, които са разположени в южната и западната част на страната, в северната и североизточната част са угасналите вулкани Килиманджаро и Нгоро-Нгоро, с влажни вечнозелени гори - 44% от територията на Танзания. Главни реки в страната са Руфиджи и Пангани, които се вливат в Индийския океан. 
        ИСТОРИЯ. Ранна история - Танзания е от най-ранните населените части на света – на територията на страната са открити останки от човекоподобни на възраст над 2 милиона години. Преди около 2 хил. години вътрешността на страната е заета от негри-банту. 
       Крайбрежни търговски колонии - Пътешественици и търговци от района на Персийския залив и Западна Индия започват да посещават източноафриканското крайбрежие през I хил. сл. Хр. Крайбрежието на днешна Танзания, включително островите на Занзибар, стават част от областта Суахилски бряг, в която още през VIII - IX век започва да прониква ислямът. В края на XVII век Занзибар става владение на султаните на Оман. 
      XIX век и европейска колонизация - През XIX век Занзибар се превръща в един от световните центрове на търговията с роби. Влиятелни търговци създават цели мрежи за снабдяване с роби, които установяват контрол над обширни области във вътрешността на континента. По това време между 65 - 90% от населението на Занзибар са роби. През 1856 г. е образуван самостоятелен Занзибарски султанат. През 1884 г. Германия завладява Танганайка, която става основа на колонията Германска Източна Африка. През 1890 г. султанатът Занзибар е завладян от Великобритания.
          След края на Първата световна война Германска Източна Африка е разделена на части, като повечето са поставени под управлението на Великобритания. Британското управление в Танганика приключва през 1961 г., след преход към независимост.  Малко по-късно, през 1963 г., независимост получава и Занзибарския султанат. В 1964 г. архипелагът се съединява с Танганайка и се образува държавата Танзания.
       Население. През 2014 г. населението на Танзания възлиза на 51.82 млн. души. Разпределението на населението е изключително неравномерно – в сухите части на страната гъстотата е около 1 ч/км², в по-влажните райони е до 54 д./ км², а на Занзибар – 134 д./км². Около 80 % от населението е селско. Дар ес Салам /4.4 млн. ж./ е най-големият град и икономическият център на страната, докато Додома /420 хил. ж./ е новата официална столица и в нея се намират правителствените институции.
          Над 120 различни етнически групи живеят в Танзания. По-голямата част от танзанийците принадлежат към сукума и ниямвези, от групата банту-народи. Значителен брой араби, пакистанци и индийци също живеят в Танзания, заедно с по-малък брой европейци и китайци. 


    ИКОНОМИКА. В селското стопанство са заети 80% от активното население на страната, които произвеждат подправката карамфил - /остров Занзибар добива 80% от световното му производство/, памук, кафе, чай, тютюн, маниока, царевица, банани, плодове, зеленчуци. Животновъдството е по-слабо развито - отглежда се предимно едър рогат добитък. Има и слабо развита риболовна промишленост. Сравнително добре развит е рудодобивът – добиват се въглища, магнезий, графит, диаманти и злато. Танзания е богата на калай, титан, волфрам, графит, сребро. Има индустриални предприятия за производство и преработка на селскостопанска продукция, нефтена рафинерия, заводи за цимент, няколко завода за производство на обувки и дървообработка.

  Жирафи - национален парк Серенгети в Танзания