Самолетни екскурзии
ПЕРЛИТЕ НА ЕЛЗАС - Страсбург, Колмар, Реймс и ПАРИЖ - дворците Версай и Фонтебло
8 дни1799
Тайланд
01 Свптември 2016
68
Площ: 513.12 хил. км².
Население: 67.959 млн. /2015 г./
БВП: $ 409.724 млрд. - $ 5 949/ч. /2015 г./
Основен износ: електроника, морски деликатеси, риба, облекло, текстил, ориз и др.
Тайланд е една от най-мирните и стабилни държави в Югоизточна Азия, която бързо се индустриализира и има силно развит туризъм.
Тайланд (Земя на свободните) заема част от полуостровите Индокитай и Малака. Бреговата линия с Индийския океан /Андаманско море/ и с Тайландския (Сиамски) залив на Южнокитайско море е с обща дължина 2613 км. Тайланд притежава голям брой малки живописни острови с красиви плажове, които са важни туристически дестинации.
Западната и северната част на Тайланд прекосяват планински вериги с най-висок връх Интханон - 2595 м. На североизток е обширното плато Корат, което обхваща над ¼ от площта на страната. В централната част на Тайланд се простира плодородната Менамска равнина – най-гъсто населеното място в страната. Равнината е известна още като „Тайландското оризище“.
Климатът на Тайланд е субекваториален (горещ и влажен), а само на юг – на полуостров Малака, е екваториален, с два пъти повече валежи /2000 мм/в сравнение с централните и северните райони.
По-големи реки в Тайланд са Менам, Чао Прая, Меконг /по границата с Лаос/.
Естествената растителност в платото Корат е савана. В южните части и по крайбрежията растат гъсти мусонни гори – джунгли, около 24 % от площта на Тайланд, с ценни растителни видове като тиково и махагоново дърво, бамбук и др. Животинският свят също е разнообразен – слонове, леопарди, тигри, крокодили, гибони, над 500 вида змии и др. Крайбрежните води на Тайланд са богати на риба.
Екзотичната красота на Тайланд
Тайланд е много богата на полезни изкопаеми – въглища, калай, волфрам, злато, олово, цинк, скъпоценни камъни и др. Нефтените запаси са малко, но находищата на природен газ са значителни и усилено се експлоатират. В периода на 70-те и 80-те години на 20 век Тайланд бързо се индустриализира благодарение на производството на електроника – компютри, интегрални схеми, телевизори, видеомагнетофони и др. Силно развита е текстилната и хранително-вкусовата промишленост. Обслужващият сектор е представен основно от туризъм. Въпреки големия индустриален подем, 50% от трудоспособното население е заето в селското стопанство. Отглежда се каучук (на 3-то място в света), прочутият тайландски ориз - (по износ на ориз е на 3-то място в света), царевица, сорго, просо, батати, маниока, памук, захарна тръстика, кафе, чай, тютюн. Развъждат се говеда, свине, слонове, домашни птици.
Разликата в стандарта на живот на градското и селското население се задълбочават и това води до голяма миграция към градовете. Най-пренаселеният град е Банкок - /5.6 млн. ж./. Банкок е основан през 1782 г. като столица на Сиам. Разположен е на източния бряг на плавателната река Менам. Често го наричат „Източната Венеция“, тъй като е прорязан от канали, по които плават много лодки и кораби. Около 10 % от жителите на града са китайци и индийци, отбелязването на техните национални празници внася особен колорит в живота на града.
Аютая – старата столица на Сиам
Около 65 % от населението на Тайланд съставляват таите – народ, който произхожда от Югозападен Китай и се е преселил в Югоизточна Азия преди повече от 2000 години. От останалите етнически групи по-многобройни са китайците (14%). Обширните планински райони на Тайланд се населяват от различни малобройни племена със собствен език и култура. За разлика от много страни в Югоизточна Азия тук сравнително рядко възниква напрежение между различните етнически групи. Най-мощният фактор за запазване на мирните отношения е будизмът, който се изповядва от 95 % от населението.
История. През VIII век таите се преселват в долините и планините на настоящата територия на Тайланд. Първият княз на Сиам се възкачва на трона през XIII век. Това е кралството Сукотай. През 1350 г. има нова тайска държава – Сиам. През XVII в. се появяват холандци и французи. Изследователите от XVIII век са изумени от богатството на Сиам и неговата столица Аютая – пагодите с позлатени покриви и над 200 позлатени статуи на Буда. През 1896 г. Сиам се превръща в буферна държава на кръстопътя между две колониални области: френска – Индокитай и английска – Бирма. През 1932 г. абсолютната монархия се преобразува в конституционна монархия, а през 1949 г. наименованието Тайланд заменя предишното име Сиам.
В течение на вековете Тайланд е бил под влиянието на различни култури, от индийците /през 3-ти век/, монголците /между 6-ти и 11-ти век/ до кхмерите, които изграждат приказния храм Ангкор Ват и които също така оставят своето завещание под формата на многобройни каменни храмове, разпръснати навсякъде в Кралство Тайланд.
Сиам е името, с което страната е позната на света до 1949 г., когато е официално променено на Тайланд.
Пейзаж от Тайланд
По форма на държавно устройство Тайланд е монархия – Кралство Тайланд. Главни пристанища са Банкок, Сатахип, Пукет. Годишно Тайланд се посещава от над 19 млн. туристи, носещи приходи от около $ 20 млрд. Основно се посещават Банкок, Патая, Пукет и Самуи.