Държавите по света
Блог

Тайван

01 Свптември 2016
90

 Площ: 36.178 хил. км². 
 Население: 23.3 млн. д. /2013 г./     
 БВП: $ 929.5 млрд. - $ 39 770/ч. /2015 г./
 Износ: машини, електроуреди, текстил, синтетични влакна, химикали.
       

            Тайван (Република Китай, Китайско Тайпе) е разположен на едноименния остров в Южнокитайско море, на 165 км от брега на континентален Китай, с който е в спор за своята независимост.
        Освен едноименният остров на Тайван принадлежат и малките Пескадорски острови (о-ви Пенку). Около 60% от площта на остров Тайван заемат планини с гористи склонове и около с 150 върха над 3000 м. – най-висок е връх Юй Шан - (3997 м). На острова се намират 13 угаснали вулкана, стават чести земетресения. По западното крайбрежие се простира широка плодородна низина, в която живее по-голямата част от населението. Климатът е топъл и влажентропичен-мусонен на юг и субтропичен-мусонен на север. Силни тайфуни често носят обилни валежи, които са 1500 мм/год. Около 50% от територията на Тайван е заета от разнообразни гори.
        Тайван разполага с ограничени минерални ресурси, но въпреки това отбелязва голям икономически напредък. Земеделската реформа от 50-те години на XX в. дава повече права на земеделците върху обработваемите от тях земи, а на бившите собственици се предоставя възможност за участие в бизнеса. Днес селското стопанство има малък дял в икономиката (под 2%). Отглеждат се различни продоволствени и експортни култури – ориз, царевица, батати, захарна тръстика, цитрусови плодове, ананаси, банани, чай, камфорово дърво (1-во място в света). Важен отрасъл е риболовът, като голяма част от улова се изнася за Япония. Съвременният облик на Тайван обаче се определя от силно развитата индустрия, основана на нови или традиционни производства – електронно- и електротехническо машиностроене, автомобили, спортни яхти, текстил, облекла, пластмаси. От началото на 90-те год. на XX век Тайван е сред 5-те водещи производители на компютри и електроника  в света. Много силно е развито производството на дрехи, обувки, битова апаратура и яхти. Благодарение на силно развитата индустрия и банково дело Тайван има един от най-високите стандарти на живот в Азия - /БВП/ч. – $ 39 770 - 2015 г./. Годишно страната се посещава от над 2 млн. туристи.

  Кулата Тайпе 101, една от най-високите сгради в света

       

       Тайван има силно развита капиталистическа икономика, която заема 22-то място в света по номиналнен БВП - /$ 529.5 млрд. - 2015 г./, и е един от четирите азиатски тигри. БВП/ч. на Тайван /$ 39 770 - 2015 г./ е почти 4 пъти по-висок, отколкото на Китай.
       

       ИСТОРИЯ. До XVI в. Тайван е населен от китайци и влиза в състава на Китайската империя. През 1590 г. португалците завладяват Тайван и го наричат Формоза – „Прекрасен“. През 1624 г. холандците изместват португалците, но скоро китайците ги прогонват и превръщат острова в китайска провинция. По-късно (1895-1945 г.) Тайван е окупиран от Япония. След капитулацията на Япония – 1945 г., островът е върнат на Китай. През 1949 г., след победата на комунистическата партия, ръководена от Мао Дзедун в гражданската война  и провъзгласяването на Китайската народна република, почти 2 млн. китайци се преселват в Тайван. Островът става убежище  на опозиционното китайско правителство на Гоминдана, начело с Чан Кай ши. В следващите десетилетия Китай продължава да смята Тайван за своя провинция, заради което през 1971 г. Тайван губи членството си в ООН. И днес малко страни признават Тайван за самостоятелна независима страна. Същевременно Тайван се стреми да нормализира и подобри отношенията си с Китай. Съвременен Тайван има мощна икономика и една от 10-те най-големи армии в света - (повече от половин милион войници).

   Тайпе, столицата на Тайван – символ на динамика и просперитет