Държавите по света
Блог

Сенегал

02 Свптември 2016
90

 Площ: 196.7 хил. км².
 Население: 13.57 млн. д. /2013 г./
 БВП: $ 15.2 млрд. - $ 985/ч. /2015 г./
 Основен износ: фъстъци, памук, фъстъчено масло, риба, фосфорити.


           ГЕОГРАФИЯ. Сенегал се намира на брега на Атлантическия океан в западните части на континента Африка. Граничи с Мавритания, Мали, Гвинея и Гвинея-Бисау. Сенегал заема площ от 196.7 хил. км². Заема обширна саванна равнина. На югоизток се издигат отделни масиви с височина до 500 м. Крайбрежието на Сенегал е ниско и заблатено.
           Природа. В по-голямата си част Сенегал представлява обширна плоска низина, с надморска височина до 200 м. Сенегал попада  в субекваториалния климатичен пояс. Има два ясно изразени сезона – сух и дъждовен. Температурите са постоянно високи и варират - от 25° C през сухия сезон до 30° C през дъждовния. Нощите през годината също са топли – между 17° C - 25° C. Комбинацията от висока влажност и високи температури по време на дъждовния сезон правят климатичните условия трудно поносими за европейците. 
            По-големи реки са Сенегал, Гамбия и Казаманс. Растителността е саванна, като на югозапад, по поречието на река Казаманс, са съхранени гъсти тропически гори

   Баобаби в саваната на Сенегал

 

        Сенегал има шест големи национални парка и разполага с всички природни ресурси за развитието на екотуризъм, ловен, морски и рекреационен туризъм, както и спортен туризъм. Освен това страната претендира, че е най-слънчевата страна, тъй като слънцегреенето е над 3000 часа/год. 
      Национален парк  ,,Ниоколо-Коба” е един от най-големите резервати в Западна Африка. В национален парк ,,Ниоколо-Коба” се срещат 1500 вида растителност. Срещат се 300 вида птици, а също така и лъвове, антилопи, хипопотами, крокодили, маймуни. Най-големите антилопи, които са застрашени в световен мащаб, имат 120 представители в този резерват. 
         ИСТОРИЯ. По-важните исторически събития и дати в историята на Сенегал започват от Х в.  Тогава е била сформирана ранофеодална държава Текрур. През ХV в. крайбрежието на Сенегал е открито от португалците. Важно събитие в историята на Сенегал е разпространението на исляма по неговите земи през XVI в. Европейското присъствие в Сенегал не закъснява и то е регистрирано през 1638 г., когато първите французи се заселват по тези земи, в град Сен Луи. 
        В периода от 1895 - 1958 г. страната е в състава на Френска Западна Африка, а през  1960 г., Сенегал е провъзгласен за независима република. 

  Дакар - Сенегал 

 

        Население – 13.3 млн. д. Населението на Сенегал е изключително бедно. Дори в столицата на страната безработицата е 50 %. Местните жители използват за препитание природните богатства – риба, добив  на сол и др. Етнически състав на населението на Сенегал - нигер-конго - 98.0 %, араби – 0.9 %, други – 1.1 %. Конфесионалният състав е: мюсюлмани – 88.4 %, християни (католици) – 5.1 %, местни традиционни вярвания и култове – 6.5 %. Официален език в Сенегал е френският, но също се използват още езиците малинке, волоф и фулбе. Столицата на Сенегал е Дакар - /2 млн. д./, а други по-големи градове в страната са Тиес, Каолак, Зигиншор и Сен Луи.


       ИКОНОМИКА. Сенегал е сравнително добре развита аграрна страна. Основните отрасли в икономиката на страната включват туризъм, производство на храни, минодобив, производство на цимент, производство на изкуствени торове, химическа промишленост и рафиниране на нефт. Страната е главен износител на фъстъци, рибни, продукти, памук, химикали и калциев фосфат. В сравнение със съседните съседните страни, Сенегал има по-добре развити индустрия, транспорт и комуникации.

  Саваната в Сенегал

 

        В селското стопанство са заети 60% от населението. Селскостопанските земи заемат 28 % от територията на страната. Главна експортна култура са фъстъците. Освен това се отглажда просо, маниока, ориз, батати, царевица, маслена палма, банани. Животновъдството е слабопродуктивно - отглежда се едър рогат добитък, овце и кози. Развит е и риболовът. В страната има над 300 промишлени предприятия. Основни отрасли - хранително-вкусова, химическа и добивна. Основа на хранително-вкусовата промишленост е производството на фъстъчено масло - (96 хил. т./год.). Добиват се фосфати, желязна руда, злато. Работи и завод за изкуствени торове, текстилни и кожено-обувни фабрики и нефтопреработвателен завод.