Държавите по света
Блог

Салвадор

31 Август 2016
73

Площ: 21 040 km²
Население: 6.4 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 28.99 млрд. - $ 4 780/ч. /2015 г./
Основен износ: кафе, захар и др.


        ГЕОГРАФИЯ. Салвадор /официално – Република Ел Салвадор/ е най-малката по площ страна в Централна Америка, но земите й са красива мозайка от низини, равнини и високи планини. Има население от 6.5 млн. души (2015 г.) и площ от 21 040 km². Столица на страната е Сан Салвадор - /260 хил. ж./. Граничи с Гватемала - на север-северозапад, и с Хондурас - на север-североизток. На югоизток е разделена от залив с Никарагуа. Страната е в тежко състояние след 13-годишна гражданска война.
       Салвадор има широк излаз на Тихия океан  (320 км). По крайбрежието се простира тясна низина, а централните части са заети от вулканично плато със средна надморска височина 600 - 700 м, както и две планински вериги, които включват около 20 вулкана -  (най-активен е Исалко - 1885 м). В най-северния ъгъл на страната, на границата с Хондурас, се извисява най-високият връх Санта Ана – /2 381 м/, също вулкан.
       Релефът на Салвадор е прорязан от дълбоките речни долини на повече от 280 реки и големи притоци, които се оттичат в Тихия океан. Най-дълга е река Лемпа. Въпреки топлия и влажен климат Салвадор има най-малко гори (6%) в сравнение с всички други страни в Централна Америка. Гъстите гори били изсечени в миналото, за да се освободят нови обработваеми земи. Днес само по планинските склонове са се запазили дъбови и борови гори.

  Ел Салвадор - природа 


         Едно от най-големите богатства на Салвадор са плодородните почви по склоновете на вулканичните планини. Преди хиляди години местните индиански племена ги обработвали, а след завладяването на страната от испанците тук се настаняват първите заселници-земеделци. 
     Салвадор има сравнително малко полезни изкопаеми - (главно злато, желязна руда и нефт), но бързотечащите планински реки са в изобилие. Те задвижват турбините на много ВЕЦ, които дават около 2/3 от произведената електроенергия в страната. В Салвадор има и големи геотермални електроцентрали, вкопани във вулканичните райони – те осигуряват около 10% от общата електроенергия.
         В Ел Салвадор завършва най-важната автомагистрала в Централна Америка – Панамериканското шосе, което свързва Сан Салвадор с Панама сити.


      ИКОНОМИКА. Салвадор има сравнително отворена  икономика, концентрирана върху износа на преработени храни, захар и етанол. Макар да е най-малката централно-американска страна, Салвадор притежава третата най-голяма национална икономика в региона. В земеделието е заето 40% от активното население. Основните култури са кафе, памук, захарна тръстика, царевица, ориз, цитруси и тропични плодове, тютюн, какао. Главен търговски партньор на страната са САЩ. На тях се падат 40% от вноса (облекло и машини) и 20% от износа (тропични плодове, кафе, захарна тръстика). 

   Сан Салвадор – столицата на Ел Салвадор 


     Салвадор е най-гъсто населената страна в Централна Америка - (305 д/км²). Най-многобройни са метисите - (население със смесен индиански и европейски произход). По-голямата част от населението живее бедно. От десетилетия 14 фамилии притежават 75% от обработваемата земя. Въпреки реформите, без собствена земя остава огромна част от селското население. Голямата разлика между бедни и богати остава и след приключилата през 1991 г. тринайсетгодишна опустошителна гражданска война.