Държавите по света
Блог

Република Сейшели

02 Свптември 2016
52

 Площ: 459 km²
 Население: 92 хил. д. /2012 г./
 БВП: $ 1.47 млрд. - $ 15 300/ч. /2015 г./
 Основен износ: копра, канела, ванилия, риба и рибни продукти, скариди.

 

        Република Сейшели е островна държава разположена на 2 155 острова в Индийския океан, отстояща на около 1500 km източно от континента Африка, североизточно от Мадагаскар. Други близкостоящи острови до Сейшелите са Мавриций и Реюнион на юг, Коморски острови и Мейота на югозапад и Сувадивската група на Малдивските острови на североизток Сейшели имат най-малкото население от суверенните страни в Африка.                                                                                                                            
        ИСТОРИЯ. Арабските търговци вероятно са били първите посетители на островите. През 1502 г. португалкият адмирал Вашку да Гама, който минава през Амирантската група острови, ги кръщава на себе си (острови на Адмирала). Първото документирано слизане на суша на тях и първите писмени свидетелства са направени от екипажа на английския кораб „Асенсион“ през 1609 г. След това близо 150 години островите остават незаселени. През 1742 г. французите правят изследвания на островите. Използвани са за транзитна точка на търговията между Азия и Африка, понякога дори и от пирати до завладяването на островите от Франция през 1756 г. Наречени са на името на Жан Моро дьо Сейшел, финансов министър при управлението на Луи XV.

        Британците оспорват френския контрол върху Сейшелите между 1794 и 1811 г. Жан Батист Куйо де Кинсе, френски администратор на островите през годините на войната с Великобритания, отказва да воюва с пристигналите британски бойни кораби и спазарява капитулацията им срещу позиция на неутралитет за заселниците им. След превземането на Мавриций, през 1812 г. Великобритания поема пълния контрол върху островите. Това е официализирано през 1814 г. с Парижкия договор. Сейшелите стават британска колония, отделна от Мавриций, през 1903 г. През 1976 г. придобиват незасимост, като република–член на Британската общност.    

                                                                                                                        
        ГЕОГРАФИЯ. Държавата е разположена на острови в Индийския океан. Броят на островите често бива посочван като 115, но по конституция е 155. Само 33 от островите са обитаеми. Сейшелските острови включват следните островни групи:
Гранитни острови, Северни коралови острови, Южни коралови острови, Амиранти,
Острови Фаркухар, Острови Алдабра.
      На Гранитните острови се намират около 75 ендемични вида растения, а на групата Алдабра - още около 25. Добре известна е Коко де мер - вид палма, който расте само на островите Праслин и Курюз. Наричан понякога „орех на любовта“ заради формата си, орехът на тази палма е най-голямото семе в растителния свят (достига 25 кг). Медузеното дърво е било смятано за изчезнало, но през 1970-те е било открито на няколко места на остров Махе. Днес то расте само там; всички опити да бъде разсадено са били неуспешни.  Гигантските костенурки от Алдабра вече населяват много от островите. Популацията на Алдабра е най-голямата в света. На някои места те дори биват отглеждани изкуствено.

 Гигантска костенурка на остров Алдабра

 

       Сейшелите са дом на някои от най-големите колонии от морски птици на света. Острови като Бърд, Арид, Кусин, Алдабра и Космоледо са подслон на много видове морски птици. За някои от видовете това са най-големите им колонии на света. Морският живот около островите, особено около по-отдалечените коралови е много красив. Регистрирани са повече от 1000 вида риби. Рифовете включват огромно богатство от твърди и меки корали. Ловът на морски костенурки беше забранен през 1994 г. и популациите им успешно се възстановяват на няколко защитени острова - Кусин, Арид, Силует и Алдабра.                                                                                                                                                                                                                                                             
     Климатът е субекваториален (морски). Средната годишна температура е 26º - 28º С. Най-дъждовните месеци са декември и януари, а най-сухите са юни и юли. Срещат се и силни урагани, но не така често, както на островите Реюнион и Мавриций.                   
      НАСЕЛЕНИЕ. Сейшелите по начало са били ненаселени, така че населението им се състои от имигрирали народности. Най-големите етнически групи са от френски, африкански, индийски и китайски произход. Повечето жители са от смесен произход, главно европейско-африкански; белите са предимно французи, а черните - източноафриканци.

 Виктория - столицата на Сейшелите

 

     Въпреки силната връзка с Великобритания, журналисти и наблюдатели отбелязват, че „културата си остава сродна с френската“. Около 70 % от населението носи фамилии, които звучат френски; фамилиите на само около 20 % звучат английски. Двете често се смесват: много жители имат английско първо име и френска фамилия или обратно. Официалните езици са английски, френски и сейшелски креолски.
      Религии. Повечето жители на Сейшелите са християни. Преобладаващата деноминация е римокатолическата (около 90 %), следвана от англиканската (около 7 %). Срещат се и други религии; една от най-бързо растящите е ислямът.
     Култура. Сейшелското общество е по същество матриархално. Майките обикновено отговарят за дома, контролират повечето разходи и се грижат за интересите на децата. Държавата има едно от най-добрите пенсионни осигурявания в Третия свят, не по-лошо от това на много развити държави и осигурява социална грижа за поставените в неравностойно положение (сираци, престарели и инвалиди).
      ИКОНОМИКА. От постигането на независимост през 1976 г. БВП/човек е нараснал около седем пъти. Растежът се води от туристическия отрасъл, където е заета около 30% от работната ръка и дава около 70% от постъпленията в твърда валута и от лова на риба тон. През последните години правителството насърчава чуждестранните инвестиции в подобряването на хотелите и други услуги. Тази инициатива доведе до огромни инвестиции в недвижимо имущество и в създаване на нови курорти. Отскоро отварят хотели веригите Хилтън, Фор Сизънс и Баниан Трий. 
     Същевременно правителството предприема мерки за намаляване на зависимостта от туризма чрез стимулиране на фермерството, риболова, леката промишленост, а напоследък и офшорния сектор. Други проблеми пред правителството са ограничаването на бюджетния дефицит, сдържането на растежа на социалните разходи и по-нататъшната приватизация на държавните предприятия и обществените услуги. Държавата има значително участие в икономиката чрез компании в областта на разпределението на петролни продукти, застраховането, банковото дело, вноса на продукти от първа необходимост, телекомуникациите. В началото на века Сейшелската петролна компания (SEPEC) започна създаването на първата си флота от модерни петролни танкери, която беше завършена в началото на 2008 г.
       Подобрените въздушни комуникации с архипелага, вследствие на навлизането на Емиратските и Катарските авиолинии допринасят за рязкото засилване на туристическия поток. Новите 5-звездни курорти и девалвацията на сейшелската рупия с почти 33% също дадоха своя принос.
     Сейшелите са втората по богатство африканска територия след Реюнион. Тъй като Реюнион е френска територия и използва като валута еврото, Сейшелите могат да бъдат смятани за най-богатата независима държава в Африка и Индийския океан. Нови подробни проучвания сочат, че Сейшелите е възможно да имат големи шелфови залежи на нефт, които още не са открити.