Държавите по света
Блог

Непал

29 Август 2016
58

  Площ: 140.8 хил. км². 
  Население: 30.4 млн. д. /2013 г./
  БВП: $ 31.6 млрд. /2008 г./
  Основен износ: килими, изделия от кожа и юта


     В Непал се намира Еверест - най-високият връх в света, както и много други високи хималайски върхове. Непал е държава в Южна Азия, граничеща на север с Китай, а на юг, изток и запад с Индия. Непал няма излаз на море и е разположен в близко съседство с Хималаите, като на границата между Непал и Китай се намира първенецът на Земята връх Еверест. Столица на държавата е град Катманду - /1 млн. д./. Около 80% от населението изповядва хиндуизма. Хиндуизмът бе единствената официална религия в Непал преди страната да бъде обявена за светска през 2006 г. Две години по-късно, през май 2008 г. Непал беше провъзгласен официално за федерална република. Интересен факт е, че в Непал има въжена линия с дължина 42 км през хребета Махабхарат, в Хималаите. Над 40% от територията на страната е разположена над 3000 м надморска височина, което определя Непал за най-високопланинската държава в света.

   Връх Еверест в Хималаите /8848 М/ - Най-високият на Земята

 

         Релеф. Почти 4/5 от Непал е заета от високи планински хребети – част от Централните Хималаи. Тук се намират осем от най-високите върхове в света - (над 8000 м.), сред които е и най-високата точка на нашата планета – връх Еверест (Джомолунгма) /8848 м/. Между хималайските хребети са разположени дълбоки долини. На юг, между подножието на Хималаите и границата с Индия, има тясна, на места заблатена част от Гангската низина. Тя е покрита с гъсти влажни гори (джунгли), с ценни дървесни видове – тиково дърво, бамбук, камфорово дърво, палми и др. Те са местообитание на разнообразни диви животни – тигри, пантери, слонове и др. 
      Земетресение с магнитуд 7,9 по Рихтер разтърси Непал на 25 април 2015 година. Официално броят на жертвите е 6600 души, като 14 040 души са ранени. Земетресението е най-силното в Непал от 1980 година насам.
    Планинската област в Хималаите включва най-високите върхове на Земята. Първенецът Еверест е разположен на границата с Китай.  Връх Кангчендзьонга - /8586 м/, е третият по височина връх в света и също се намира в Непал, но граничи на изток с индийския щат Сиким. Във всички области обезлесяването е главен проблем, който води до ерозия и унищожаване на екосистемите.
      В Непал има шест климатични области, изменящи се във височина. Тропичната и субтропичната области са със средна надморска височина под 1200 m. Умерената област е между 1200 - 2400 m, студената област е между 2400 - 3600 m, а субарктичната е в зоната 3600 - 4400 m. Арктичната област започва на надморска височина над 4400 m.
      Населението на Непал се състои от 17 народности, но шерпите са най-известни, макар че са 2,5 %. Те се славят като най-добрите планински водачи и носачи и изповядват ламаизма. Шерпите се преселили тук от Източен Тибет през XVI в., оттам името им на местния език означава „народ на изтока“. В Непал само 8% от населението са будисти, докато индуистите са 86 %. Грамотните в страната са около 55%. Градското население е едва 17%.

  Катманду  – Столицата на Непал

 

        ИКОНИМИКА. Непал е една от най-бедните и слабо развити държави в света. Близо половината от населението на страната живее под прага на бедността. Първичният сектор дава препитание на 80% от населението и дава около 40% от БВП. Третичният сектор заема около 40%, а вторичният – около 20%. Хълмистият и планински релеф в две трети от северната част на страната прави изграждането на пътнотранспортна мрежа и други инфраструктурни съоръжения изключително трудно и скъпо. Около 80% от заетите в Непал работят в селското стопанство. Отглеждат се ориз, царевица, пшеница, захарна тръстика, картофи, тютюн, а от животните – якове, кози, биволи, овце.
        Поради вътрешноконтиненталното положение и планинския релеф индустрията на Непал е слабо развита – главно малки занаятчийски предприятия за килими, памучни тъкани, очистен ориз, тютюневи и захарни изделия.
        Непал изнася предимно килими, дрехи, кожени изделия, юта и зърнени култури, приходите от които възлизат на 910 милиона американски долара - /2009 г./. Вносът се състои главно от злато, апаратура и оборудване, петролни продукти и торове на обща стойност $ 3.63 млрд. Основен търговски партньор е Индия – над 55% от вноса и износа.
        Със своите планини, исторически и религиозни забележителности Непал привлича около 500 хил. туристи годишно, но въпреки това е много бедна страна – над 1/3 от населението гладува. Голям интерес за туристите представляват националните паркове на Непал, като Саварматха - /местното име на Еверест/, с най-високия връх на Земята. В националния парк Анапурна се намират осем-хилядните върхове Анапурна и Дхаулагири,  разделени от най-дълбоката долина в света – Кали-Гандак.  Националният парк Читуан е известен със уникалния си животински свят – бенгалски тигри, слонове, носорози и крокодили.

   Национален парк Читуан – Непал

 

   Националните паркова на Непал – Саварматха и Читуан, са в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. Туризмът е основният източник на чужда валута за икономиката на Непал.