Държавите по света
Блог

Катар

30 Август 2016
82

 Площ: 11 586 км².
 Население: 1.9 млн. д. /2015 г./ 
 Столица: Доха
 БВП: $ 211.817 млрд. – $ 143 915 /ч. /2014 г./
 Основен износ: нефт и природен газ, хим. продукти
 Форма на управление: абсолютна монархия

       

       Емирство Катар заема малък полуостров, дълбоко вдаден в Персийския залив. Територията му представлява суха камениста пустиня с особено големи запаси от природен газ. Столица на емирата е град Доха /450 хил. д./, бурно развиващ се град с модерна архитектура.
        По-голямата част от територията на Катар е пустинна равнина с редки оазиси. На запад, към крайбрежието, има малки хълмове, а най-високата точка е на юг – връх Туваир ал Хамир - /103 м./. Климатът е тропичен – горещ и сух. Валежите са много оскъдни – под 100 мм. Годишно и падат предимно през зимата, когато често има силни бури. В страната няма постоянно течащи реки. Прясна вода се добива от подземни води, но Катар основно разчита на обезсоляващите инсталации, които преработват морската вода в сладка вода за пиене. Подходящите земи за земеделие са малко, но са изградени напоителни системи и се отглеждат дини, домати и патладжани.
        Риболовът по крайбрежието на полуострова е особено важен отрасъл, който осигурява около 5000 тона улов годишно. В сравнение с другите страни в Близкия изток Катар има по-малко нефтени запаси, но по запаси на природен газ е на 3-то място в света. 

  Доха – столицата на Катар 

 

      Население. Катарците са малцинство в собствената си страна – само един на 5 души от населението е роден в страната. Развитието на нефтодобива и добива на природен газ в Катар привлича голям брой чужди работници, главно от Иран, Пакистан и Индия, а също и от съседните арабски страни. Местните жители са потомци на номадските араби-бедуини. Днес 80% от тях живеят в градовете, а много от малките села са напълно изоставени. 
        Преброяването на населението през 2010 г., е отчело общата популация на 1.7 млн. д. През януари 2014 г. Катар отчита повишаване на населението на страната до 1.9 млн. д., от които 1.4 млн. д. са мъже и 0.5 млн. -  жени. По време на първото преброяване, проведено в 1970 г., населението било 111 хил. д. Притокът на мъжете работници е нарушил равновесието между половете и жените са само една четвърт от населението. Разпределението на етническите групи е както следва - катарци (арабски) - 15%; други араби - 13%; индийци - 24%; непалци - 16%; филипинци 11%; Шри Ланци - 5%; бангладешци-5%; пакистанци-4%; други -7%. Прогнозите, направени от демографски служби в Катар показват, че общия брой на населението на Катар може да достигне 2,8 млн. души до 2020 г. 
      Арабският език е официален в Катар. Английският език е широко разпространен. На фона на мултикултурната разновидност в страната, много други езици са също говорими, включително френски, хинди, урду, тамилски и тагалог.
        Управлявана от фамилията Ат Тани, Катар става много богата страна, главно заради огромните запаси от природен газ и нефт. Населението на страната има висок стандарт на живот, не се облага с данъци, а здравеопазването и образованието са безплатни.
      ИКОНОМИКА. Основа на икономиката представлява добивът и преработката на нефт и природен газ. Нефтените запаси се оценяват на около 16 млрд. барела, с дневен добив около 790 500 барела. Със сегашния темп на производство запасите ще стигнат за идните 23 години. Годишният добив на природен газ осигурява над 60% от БВП и 70% от държавните приходи. Около 85% от добива е предназначен за износ. Катар е разположен върху едно от най-големите находища на природен газ в света. Запасите от тази суровина надхвърлят 25.5 трил. м³, което представлява повече от 12.5 % от световните запаси. По този показател страната се нарежда на трето място в света, след Русия и Иран. През изминалото десетилетие Катар привлече значителни чуждестранни инвестиции за развитие на залежите с газ и през 2017 г. се очаква да се превърне в най-големия износител на втечнен природен газ в света. За експлоатацията на най-голямото находище “Норд фийлд” са създадени две акционерни компании – “Катаргаз” и “Расгаз-2” с участието на японски, американски, френски и южнокорейски капитали. Основни вносители на  газ от Катар са Япония и Южна Корея, с чиито компании са сключени перспективни сделки за 25 години напред.
        Страната си поставя за цел да се превърне във водеща държава в енергийния сектор. През последните години Катар е с положителен търговски баланс вследствие на високите приходи от продажбата на петрол и засиления износ на природен газ. Страната е една от най-бързо развиващите се икономики в света, като доходът на глава от населението е  най-високият в света - ($ 143.9 хил. - 2014 г.). В доклад на СТО за 2014 г. Катар е признат за най-перспективния пазар в Персийския залив. Столицата Доха е домакин на 2-3 световни и регионални форума годишно. Катар е важен финансов център, в който функционират 14 банки, в т. ч. - 10 чуждестранни. Основен проблем представлява недостигът на работна сила, от която само около 20% е от местното население.

   Доха – столицата на Катар

 

        Катар инвестира милиарди долари в развитието на своята инфраструктура. Основни партньори в износа са: Япония - (40.8%), Южна Корея - (16.3%), Сингапур - (11.8%). Износът е съставлявал $ 55 млрд., а вносът – $ 21.3 млрд. /2010 г./. Катар внася предимно от САЩ - (12.4%), Япония - (10,5%), Германия - (9,4%), Италия - (9,3%), Франция - (6.8%), като структурата на вноса се състои най-вече от машини, транспортни съоръжения, храни и химикали. Според някои източници, финансовите ресурси на Катар, Бахрейн и Кувейт, които трите държави са готови да инвестират в отрасли на световната икономика, надхвърлят $ 500 млрд. 
        Катар няма ж. п. линии, шосетата са 2.5 хил. км, от които половината асфалтирани. Пристанища – Доха и Ум Саид. В столицата Доха има голямо международно летище -  Doha International. Националният превозвач Qatar Airways е една от малкото 5-звездни авиокомпании и е сред най-бързо развиващите се в своята сфера.