Канада
Площ: 9.984 млн. км².
Население: 36.155 млн. д. /2015 г./
БВП: $ 1.462 трлн. - $ 40 410/ч. /2015/
Основен износ: автомобили, машини и транспортно оборудване, изкопаеми горива, дървен материал, хартия
Форма на управление: конституционна монархия
Канада е най - северната страна в Северна Америка. Тя е втора по територия след Русия и една от най-високо развитите страни в света.
ГЕОГРАФИЯ. Канада граничи с три океана – Северен ледовит, Атлантически и Тихи океан. Общата дължина на бреговата линия е 24 400 км. Южната сухоземна граница със САЩ е дълга над 6400 км. На северозапад Канада граничи с американския щат Аляска. Около 1/6 от площта на страната представлява острови, сред тях е Бафинова земя – петият по големина остров на Земята. Канада притежава над 25% от световните запаси на сладки води, има хиляди езера, повече от 30 от тях са с площ 1300 км². Най-големите са Горното езеро, Хюрън, Голямо Мече езеро, Голямо Робско езеро, Атабаска и др. Най-голяма река е Маккензи (4240 км). Най-голямо търговско и транспортно значение има река Сейнт Лорънс. Тя е най-важната от плавателния път с дължина над 4000 км., който свързва Големите езера с Атлантическия океан. Важно природно богатство на Канада са горите, които заемат 35% от площта й. Обширната канадска тайга е съставена от бор, смърч, ела, лиственица, кедър и др. Сред широколистните видове най-популярен е канадския клен. Кленовият лист – символ на страната, е изобразен на националния флаг.
Канада - физикогеографска карта
Релеф. Източна Канада е разделена на неплодородния Канадски щит на север и плодородната низина Сейнт Лорънс на юг, където живее по-голямата част от населението. Големи площи от Южна Централна Канада са заети от Вътрешните равнини, с плодородни черноземни почви и степна растителност. Релефът на Западна Канада е най-вече хълмист от двете страни на Скалистите планини - /в. Логан – 5959 м/. Заливът Хъдсън се врязва дълбоко в страната. В източната част са разположени и Големите езера - /Горно, Хюрън, Мичиган, Ери и Онтарио/, които са на границата със САЩ. Там се намира и Ниагарският водопад, между езерата Ери и Онтарио.
Канада обхваща почти цялата северна половина на Северна Америка. Ширината на тази необятна земя е повече от 5800 km и включва шест часови пояса. Централната част на страната е доминирана от Канадския щит, образуван от магмени и метаморфни скали през ледниковата епоха, днес покрит от обширни гори. Растителността в тази част на страната е тайга – иглолистни гори, както и езера. По-далеч на север, в субполярния и полярния пояс, който обхваща повече от половината от територията на Канада, преобладава студен континентален климат. Това е зоната на тундрата и на полярните пустини. Тук е царството на ледовете, които се простират върху площ от над 130 хил. km2. Ледниците покриват 10 % от площта на Канадския архипелаг.
Езерото Морейн - Канада
ИСТОРИЯ. Името Канада идва от думата kanata на езика на племето ирокези, която буквално означава „село“ или „селище“. През 1535 г. местните жители от района на сегашния град Квебек използват тази дума, за да упътят френския мореплавател и изследовател Жак Картие. Към 1545 г. модифицираната форма canada започва да се използва като топоним, отнасящ се за част от територията на съвременна Канада.
През XVII век и началото на XVIII век Канада се наричат всички земи, които се намират по протежението на река Сейнт Лорънс или са част от северните брегове на Големите езера. Този район по-късно е разделен на две британски колонии – Горна и Долна Канада. През 1841 г. колониите са обединени под наименованието провинция Канада. До средата на 1950-те името, отнасящо се за страната, е Доминион Канада, но след постигането на политическа автономия от Великобритания се използва само името Канада.
Население. През 2014 г. в Канада живеят общо 35.7 млн. души, Растежът на населението се дължи основно на постоянния имигрантски поток и донякъде и от положителния естествен прираст. Около 4/5 от населението на Канада живее на около 150 km от границата със САЩ. Приблизително 2/3 от канадците живеят в гломерациите на трите най-големи града – Торонто, Монреал и Ванкувър и прилежащите към тях градове-спътници.
Торонто - Канада
Към 2014 г. над 51% от населението на Ванкувър и около 47% от населението на Торонто е съставено от представители на неевропейски етнически групи. Около 60% от всички имигранти идват от държави в Азия, включително и Близкия изток. През 2012 г. една трета от всички нови имигранти пристигат от Китай, Филипините и Индия.
Религия. По данни на преброяване, 77% от населението на Канада се идентифицира като християни, като 48% са последователи на католицизма, а 29% са протестанти. Канада е сред държавите с най-голям годишен приток на имигранти, основно заради благоприятните икономически условия и олекотената имиграционна политика. Голяма част от новите имигранти се заселват в силно урбанизираните райони на Торонто, Ванкувър и Отава.
Език. В Канада има два официални езика - това са английският и френският. Англоезичните и франкофонските езикови общности, определени по владеене на един от двата официални езика, съставляват 73 % и 24% от населението на Канада. Френски език се говори главно в провинция Квебек, с най-голям град Монреал.
ИКОНОМИКА. Канада е много богата на енергоресурси. Годишният добив на въглища е 70 млн. т., а на земен газ 80 млрд. м³. Има големи находища на уран. Всичко това позволява значително производство на електроенергия - 453 млрд. киловат часа - /6-то място в света - след САЩ, Китай, Русия, Япония и Германия, но на глава от населението е на второ място - след Норвегия/. Евтината енергия улеснява развитието на електрометалургията. Страната разполага с големи залежи на желязна руда, манган, молибден, волфрам. Най-големи залежи на нефт и природен газ има в провинция Алберта, в Атлантическите провинции, в Ню Фаундланд и Лабрадор. Най-големите рафинерии се намират в Едмънтън, Монреал и Сарниа.
Първо място по стойност на продукцията в машиностроеното заема безспорно автомобилостроенето. Канада е една от големите производители на автомобили след Япония, САЩ, Германия, Франция, Италия и Великобритания.
Канада влиза в Общността на нациите, начело с Великобритания. Формално държавен глава на страната е кралицата на UK – Елизабет II, която назначава като свой представител генерал-губернатор, за срок от 5 години. Канада е в групата на най-силно развитите страни на Запада, групата Г-7. Страната е високо урбанизирана – над 80% от населението живее в градове. Столица е град Отава, но най-големите градове са Торонто - /4.7 млн. д./ и Монреал - /3.5 млн. д./. Има силно развита обработваща промишленост и водещи позиции в света по производството на нефт, газ, никел, олово, цинк, азбест, уран, алуминий, злато и др. Водещи отрасли – нефтена, газова, горска и целулозно-хартиена, цветна металургия, електротехника, автомобилостроене. Канада е един от световните износители на пшеница, овес, ечемик, царевица, лен. Канада е част от НАФТА - /Северноамериканската асоциация за свободна търговия/, заедно със САЩ и Мексико. Има много добре развита туристическа инфраструктура, годишно се посещава от над 17 млн. туристи. Между най-посещаваните обекти са Ниагарския водопад, Големите езера, националните паркове Джаспър и Банф и редица други.
ТЕРИТОРИАЛНА ПОДЯЛБА. Канада е федерация, съставена от десет провинции и три територии, които са групирани в региони. Западна Канада се състои от Британска Колумбия и трите прерийни провинции - (Алберта, Съскечуан и Манитоба). В Централна Канада влизат Квебек и Онтарио. Атлантическа Канада се състои от трите морски провинции - (Ню Брънсуик, о-в Принц Едуард и Нова Скотия) и Нюфаундленд и Лабрадор. За Източна Канада се считат Централна и Атлантическа Канада, взети заедно. Три територии (Юкон, Северозападните територии и Нунавут) съставляват Северна Канада.