Държавите по света
Блог

Камерун

02 Свптември 2016
91

 Площ: 475.4 хил. км².
 Население: 22.53 млн. д. /2013 г./
 БВП – $ 30.79 млрд. - $ 1300/ч. /2015 г./
 Основен износ: суров нефт, дървесина, какао, кафе, алуминий, памук.


         Камерун е разположена в най-вътрешната част на Гвинейския залив. Индустрията и инфраструктурата на страната се развиват след обявяването на независимостта й през 1961 г.
        ГЕОГРАФИЯ. Страната има площ 475.4 хил. км² и излаз на Атлантическия океан. Граничи с Екваториална Гвинея, Габон, Конго, ЦАР, Чад и Нигерия. Южните части на Камерун са заети от крайбрежна низина, заблатени земи и ниско плато. Покриват ги гъсти екваториални гори, около 1/3 от територията на страната. Близо до брега се издига действащият вулкан Камерун. Западните подножия на вулкана се едно от най-дъждовните места в света – над 10 000 mm. Северозападните и централните части на страната са предимно планински. В планините Адамауа  има множество стърчащи, ерозирани конуси на угаснали вулкани. На север е езерото Чад. Главни реки – Логон, Вури, Санага и Беное. Камерун е наречена „Африка в миниатюра“ заради многото геоложки и културни различия. Наблюдава се голямо географско разнообразие – плажове, крайбрежна ивица, планини, джунгли, савани, пустини. Най-високата точка е вулканът Камерун - /4095 м/. 

   Вулканът Камерун

 

         НАСЕЛЕНИЕТО на Камерун е много разнородно, включва над 210 етнически групи, но никоя от тях не е доминираща. Здравеопазването е на ниско равнище. Много части от територията на големите градове нямат осигурено медицинско обслужване. Вследствие на това разпространени болести като малария, менингит, сънна болест и др. Около 5.5% от населението на възраст 15 - 49 г. е ХИВ позитивно. Столицата Яунде е с население над 1 млн. души. Официалните езици са английски и френски. За разлика от много африкански страни, в Камерун липсват кръвопролитни граждански войни и междуособици. Въпреки това, голяма част от населението живее под прага на бедността, а в страната се шири голяма корупция. Според редица проучвания, Камерун е между най-корумпираните държави в света. 
        ИКОНОМИКА. Камерун има една от най-добре развитите икономики в Африка. Селското стопанство е сравнително продуктивно, а нефтената индустрия расте със стабилни темпове. Камерун произвежда и изнася големи количества нефт, какао, кафе, банани, памук, естествен каучук. Износът на нефт представлява около 29 % от общия износ на Африка. Камерун е аграрна страна. Обработваемите земи са само 5 % от територията й. Отглеждат различни култури за износ – какао, кафе, памук, каучуково дърво, тютюн, захарна тръстика, фъстъци и др. Изхранването на населението разчита на собствено производство – просо, сорго, батати, картофи, царевица, ориз, ямс. Пълноводната и гъста речна мрежа на страната осигурява 90 % от електроенергията, за почти 50 % от нея се използва за производството на алуминий. Камерун притежава разнообразни природни изкопаеми -  нефт, желязо, боксит, манган, цинк, волфрам, молибден, злато, скъпоценни камъни, но залежите са недостатъчно проучени. Нефтодобивът е най-доходният експортен отрасъл. През последните години бързо се развива и търговският риболов. Страната заема 6-то в света по износ на ценна дървесина. 

   Къщи в Музгум - Северен Камерун

 

  ИСТОРИЯ. Между първите заселници на територията на днешен Камерун са пигмеите, които обитават територията на страната най-рано в сравнение с всички останали племена и етнически групи. През XV в. на територията на Северен Камерун е образуван султанат Мандара. В 1472 г. по крайбрежието на Мандара се настаняват португалците. Те описват флората и фауната на река Вури като „Реката на скаридите“ /“Рио дош Камароеш“/. През 1884 г. Камерун е завладян от Германия, превърнала го в своя колония. Това дава тласък в развитието на  инфраструктурата и икономиката на Камерун. След края на Първата световна война и поражението на Германия, в 1919 г. страната е поделена между Англия - /Западен Камерун/ и Франция - /Източен Камерун/. През 1960 – 1961 г. Камерун получава независимост.

   Слонове в национален парк в Уаза - Камерун 

 

        Горите на Камерун се обитават от различни маймуни, като шимпанзе, горила, гибон. В саваните има слонове, жирафи, хипопотами, витороги антилопи, биволи, носорози. От хищниците типични са леопардите, хиените, лъвовете, във водните басейни – крокодили.