Държавите по света
Блог

Камбоджа

30 Август 2016
63

 Площ: 181.035 хил. км². 
 Население: 15.46 млн. д. /2015 г./
 БВП: $ 17.81 млрд. - $ 1145/ч. /2015 г./
 Основен износ: дървен материал, облекло, каучук, ориз, риба

       

         Камбоджа (1975-1989 г. – Кампучия) има дълга история и красива природа. Вътрешни конфликти разтърсват страната през последните години на XX век.
        ГЕОГРАФИЯ. Камбоджа е разположена в югозападната част на полуостров Индокитай, с излаз на Тайландския залив (Сиамски) на Южнокитайско море. Източната част на страната е заета от обширната Камбоджанска равнина, порязана от долното течение на голямата река Меконг и горната част на огромната й делта, която продължава във Виетнам и до Южнокитайско море. На североизток от равнината се издигат планински земи, които също продължават във Виетнам. На югозапад, близо до морския бряг, се простират няколко вериги на планините Краван (Кардамоновите планини) с най-висока точка връх - Орал (1810 м). Между тях и Камбоджанската равина е разположен ниският басейн на езерото Тонлесап – най-голямото езеро в Югоизточна Азия. То е плитко и в зависимост от падналите валежи променя размерите си. При ниски води площта му е около 2700 км², с дълбочина 1-3 метра, но през влажния мусонен сезон (от юни до ноември) размерите му се увеличават почти 4 пъти – достига около 10 800 км², а на дълбочина – до 9-14 метра.
    Климат. Температурите в Камбоджа варират  между 10° и 38° С. През страната преминават тропични мусони. Югозападният летен мусон духа към вътрешността на Камбоджа и носи със себе си влажен въздух от Тайландския залив /Индийския океан/ от май до октомври, като през периода септември-октомври вали особено много. Североизточният зимен мусон, предизвестява сухия сезон /ноември – март/, като през януари-февруари валежите са минимални.

 Крайбрежието на Камбоджа към Сиамския залив 

 

Камбоджа е много богата на природни ресурси – гори, води, плодородни почви, разнообразен растителен и животински свят, но полезните изкопаеми са малко. В реките, езерата и крайбрежните морски води има изобилие от риба, една от основните храни на местното население. Голяма част от богатия улов се продава на външния пазар след съответна обработка - (осоляване, варене и др.). 
      Населението на страната е около 15.45 млн. души. Камбоджа има сравнително еднороден етнически състав, като повече от 90% от населението са кхмери - (кусокорай). Ислямската народност Чам представлява най-значителното малцинство. Различни племена живеят в планинските и горски местности в страната.  В Камбоджа се говори на кхмерски език. Будизмът, потиснат от червените кхмери, но възстановен след тяхното падане, е главната религия  в страната - (95% от населението). Столица на Камбоджа е град Пном Пен /1.4 млн. д./, който е най-големият град в страната.

  Ангкор Ват - Камбоджа

 

     ИКОНОМИКА. Земеделието от дълго време е основният икономически отрасъл в Камбоджа, в който са заети 59% от населението (основно се отглежда ориз). Важни за икономиката са също така и текстилната промишленост, туризмът и строителството. Посетителите на Ангкор Ват са повече от 4 млн. /2014 г./ През 2005 г. са открити залежи на нефт и природен газ в камбоджански териториални води, което оказва положителен ефект върху слабата икономика на кралството. Плодородните и влажни почви са много подходящи за отглеждане на ориз – почти 80% от площта на страната са оризища. Отглеждат и царевица, захарна тръстика, манго, банани, ананаси, черен пипер, сусам, маниока, памук и др. Най-доходоносната култура е каучуковото дърво, което се отглежда в източната част на Камбоджа. Най-голямото природно богатство на страната са гъстите мусонни гори, съставени от ценни дървесни видове с твърда дървесина – тиково и махагоново дърво. Един от най-важните проблеми на Камбоджа обаче е обезлесяването, последица от интензивния дърводобив. През последните 35 год. са изсечени почти половината от горите, които някога покривали страната.
     Туризъм. След приключването на гражданската война в Камбоджа, от началото на новото хилядолетие страната се посещава от все повече чуждестранни туристи. Туризмът се превръща в един от най-важните стопански отрасли. През 2015 г. Камбоджа е посетена от около 4.8 млн. туристи. Главната забележителност на страната е храмовия комплекс Ангкор Ват, посветен на индуското божество Вишну, от IX в. Комплексът се счита за най-голямата култова постройка в света и е в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Камбоджа е привлекателна за туристите заради доброжелателността на местните хора /кхмерите/, екзотичната природа и кухня, и не на последно място, като дестинация на секс-туризъм.

  Национален парк Кириром в Камбоджа

 

       ИСТОРИЯ. През XVIII в. Кхмерската империя, съществувала по тези земи още от X в. била завладяна от Сиам (Тайланд) и Виетнам. В края на XIX в. е колония, част от Френски Индокитай. Едва през 1953 г. страната е обявена за независимо кралство. Започналият период на стабилизация е прекъснат от гражданска война (1970 г.) и нахлуването на американски и южно-виетнамски войски. След края на Виетнамската война, през 1975 г. групировката на прокомунистическите „червени кхмери“ завзема властта и установява режим на терор и геноцид, главно над интелигенцията. За периода 1975-1979 г. избити или загинали от глад и болести са над 3 млн. души, включително голяма част от най-образованите хора. „Червените кхмери“ са свалени от власт през 1993 г. и Камбоджа отново става кралство, като започва бавно и мъчително възстановяване на страната.