Държавите по света
Блог

Индия

30 Август 2016
82

    Площ: 3 287 263 км². 
    Население: 1 285 млн. д. /2013 г./
    БВП: $ 7.277 трил. /2014 г./
    Основен износ: селскостопански продукти, шлифовани диаманти и бижутерия, облекло, машини и др.

       

       ГЕОГРАФИЯ. Индия е втората по население и седма по площ държава в света. Отличава се с уникална и древна култура и е родина на няколко световни религии (будизъм, индуизъм). Индия е разположена на големия азиатски полуостров Индостан. Полуостровът е дълбоко вдаден в Индийския океан, между Арабско море и Бенгалския залив.
        Релефът на Индия е изключително разнообразен – високи планини, обширни равнини и плата, заблатени низини и сухи пустинни райони. Голяма част от Индия заемат най-високите планини на Земята – Хималаите. Величествените им хребети са масивна геоложка и климатична преграда, която минава почти през цяла Северна Индия по протежение на повече от 2300 км. Хималаите са младонагънати планини, които продължават да се издигат в резултат на мощното тектонско движение /в северна посока/ на Индостанската литосферна плоча. В Хималаите се намира най-високата точка на Индия – връх Канченджонга - 8598 м. В най-северния край на страната се издигат част от хребетите на високата планина Каракорум.

  Хималаите 

 

       Климат. С изключение на планините и пустинните райони, в Индия доминира суб-екваториалният мусонен климат. В Североизточна Индия, на платото Шилонг – /1300 м/, се намира селището Черапунджи – най-дъждовното място на Земята. Средните годишни валежи тук достигат 12 000 mm
      На юг от Хималаите се простира обширен район от ниски земи, наречени Северните равнини. Голяма част от тях заемат долините на реките Ганг и Брахмапутра. Заливните им тераси и общата им  делта Бенгалия (най-голямата в света – около 80 000 км²) са покрити с дебели наносни пластове, върху са се развили плодородни алувиално-ливадни почви. Повечето реки, които прорязват равнините, извират от Хималаите. Сред тях е и най-голямата индийска река Ганг, чиито води напояват ¼ от територията на Индия. Широката и бавно течаща река Ганг, дълга 2500 км, оформя обширна плоска низина, разположена на територията на Индия и Бангладеш. Низината на Ганг е най-гъсто населеното място в страната. Плодородните земи се обработват от милиони индийци, които разчитат на речните води за напояване на земеделските култури. Районът често е подложен на катастрофални наводнения и силни тайфуни. Пълна противоположност на Гангската низина е сухата пясъчна пустиня Тар, на северозапад, пресечена от границата между Индия и Пакистан. На юг от Северните равнини почти целия полуостров Индостан е зает от платото Декан - /около 600 м/. От двете му страни се издигат крайбрежните хорстови планини Източни и Западни Гхати, които завършват със стръмни стъпаловидни склонове към брега. Изключително разнообразният релеф на Индия обуславя наличието на множество природни зони с разнообразна флора и фауна – алпийски ливади на Хималаите и Каракорум, саваните на Северните равнини и платото Декан, вечнозелените тропични гори (джунгли) в делтата на Ганг и Брахмапутра и по крайбрежието на Арабско море. Индия е местообитание на много едри бозайници (носорози, тигри, лъвове, маймуни и т.н.) и на повече от 1100 вида птици.
      Индия е богата на различни видове полезни изкопаеми – нефт, въглища, цинк, мед, железни руди, сребро, злато и др. Те са благоприятна база за развитието на металургията (черна и цветна) и машиностроенето. Милиони индийци работят в текстилната промишленост (произвеждат най-вече памучни тъкани). Подпомагана от чужди инвестиции, от 90-те години на XX век Индия изгражда мощна компютърна индустрия, телекомуникации и др. съвременни производства. Индийската филмова индустрия, наричана „Боливуд“ е съсредоточена във и около Мумбай и годишно произвежда най-голям брой филми в света.
     

     НАСЕЛЕНИЕ. На територията на Индия, която представлява около 25 % от земната суша, живее около 15 % от населението на света. Макар, че е аграрна страна, Индия е сравнително високо урбанизирана – в градовете живеят над 250 млн. души. Двете най-големи агломерации Мумбай – 16,4 млн. жители и Колката (Калкута) - 13,2 млн. жители, са сред 10-те най-големи градски територии в света. Огромната разлика между богати и бедни е характерна за цяла Индия. Сравнително заможната средна класа наброява около 150 млн. души. Домакинствата със среден доход 2500 щ. д. са едва 4 %, а приблизително 25 % от индийското население (по данни на ООН) живее на границата на бедността, повечето обитават градските гета или са бездомни. За жените в Индия, сарито е традиционна горна дреха. Сари представлява дълго 5-7 м. парче плат, което с единия край се завива около бедрата като пола, а другия му край се намята на раменете или главата като шал. Обикновено е от ярко оцветена тъкан, най-често с втъкана златна бродерия.

  Варанаси и река Ганг – свещени за индуизма

 

      Днешните земи на Индия били заселени от хората в дълбока древност. Смесването на многобройните нашественици и заселници с местното население породило невероятно богатство от култури. Доказателство за това е и езиковото многообразие – в страната има два официални езика (хинди и английски), а всеки от 17-те щата има свой официален език. Най-широко използван е основният официален език хинди.
     Съставът на индийското население включва 281 народности с численост по над 5000 души, като 30 от тях наброяват по над 1 млн. души и съставляват 98 % от населението.
     Последователи на индуизма са 82 % от населението. В Индия живеят около 120 млн. мюсюлмани, над 40 млн. християни, по около 20 млн. сикхи, будисти и джайнисти и др.

     От хилядолетия в индийското общество съществува кастова система. Смята се, че всеки човек по рождение принадлежи на определена каста (съсловие), която определя и общественото му положение – професия и месторабота, социален кръг на общуване, избор на брачен партньор и т. н. Въпреки правителствените реформи, кастовата система  и днес си остава важен фактор в живота на индийското население.

   Амритсар – златният храм 

 

      По своето политическо устройство Индия е многопартийна демократична република с над 620 млн. души, които имат избирателни права. Това я прави най-многолюдната демокрация в света. Има федеративна форма на управление. Държавата се състои от 28 щата, всеки със свое правителство и голяма вътрешна автономия, и 7 съюзни територии, със силно ограничено самоуправление. Висш изпълнителен орган на държавата е правителството, начело с министър-председател, който има голяма политическа власт. Висш законодателен орган на страна е парламентът, със седалище в Ню Делхи. 

      Джаму и Кашмир. Щатът е разположен на север, до границата с Пакистан. Известен е със своята природна красота и с втория по височина връх на Земята – К-2 /8611 м/. Населението на щата е около 12 млн. души. Териториални претенции към Джаму и Кашмир имат и Индия, и Пакистан. След няколко въоръжени конфликта, територията на щата е разделена и Индия поема управлението на Източния район. Голяма е вероятността нов конфликт да прерасне в опасна война, тъй като от 90-те години на 20 век и двете страни разполагат с ядрени оръжия. Разходите на Индия за отбрана са значителни и тя притежава една от най-големите армии в света, с 1,3 млн. военнослужещи.
      ИКОНОМИКА. Селското стопанство е основата на индийската икономика. В него е заето 60 % от трудоспособното население. В страната има милиони малки ферми, на които бедните индийски семейства разчитат за прехрана, както и десетки хиляди огромни плантации, в които се отглеждат култури за износ. Селското стопанство в Индия е изостанало и примитивно – по-голяма част от земеделските дейности (напояване, наторяване и др.) се извършват по традиционен начин от векове. Над 600 000 км² се напояват чрез система от водни канали. Индия е един от най-големите производители в света на захарна тръстика, чай, памук, царевица, боб, пшеница, фъстъци, юта, тютюн и др. Разполага с най-големите оризища в света. От края на 70-те години на 20 век , тя изцяло задоволява потребностите на населението си от ориз. Селското стопанство осигурява суровини за някои от най-важните и най-трудоемки производства като текстилна, ютена и захарна промишленост. Индия е световен производител на много подправки – черен пипер, индийско орехче, джинджифил, шафран, канела, ванилия, карамфил и др. Индийската кухня е известна с разнообразието си, но повечето индийски семейства се хранят с обикновена и еднообразна храна – главно ориз. Индийците ядат малко месо, макар че в страната е развито животновъдството, но главно за мляко и товарни животни. Отглеждат се едър рогат добитък, биволи, много кози, овце и др. В Индия кравата се смята за свещено животни и според нормите на индуистката религия от нея може да се използва само млякото. Навсякъде по крайбрежието на големите реки важно място заема риболовът. По-голямата част от уловената риба се превозва с обикновени лодки, макар че индийското правителство инвестира много средства за производство на океански траулери.

   Индия е една от най-древните съвременни държави. Известна е като страна на несметни богатства и крайна бедност. Въпреки това индийците са едни от най-щастливите хора в света. Ако се чудите защо, може би тези интересни факти ще ви помогнат да разберете.

  Тадж Махал – Агра 

 

      Любопитни факти за Индия.
1.    Индия е била една от най-богатите държави в света до преди началото на британското управление през 17-ти век. 
2.     Йогата произхожда от Индия и е на повече от 5 000 години.
3.    Индия е родината на играта на шах.
4.    Махариши Сушрута се смята за бащата на хирургията. Преди 2 600 години той и неговият екип правели сложни хирургични операции, като секцио, катаракта, присаждане на изкуствени крайници, опериране на счупвания, премахване на камъни от пикочния мехур и дори пластична и мозъчна хирургия.
5.    Индия води класацията за най-много убийства в света – 32 719 за 2014 година, следвана от Русия с 28 904.
6.    В Индия има повече от милион милионер. Въпреки това повечето индийци живеят с по-малко от 2 долара на ден.
7.    Индийките не се обръщат по име към своите съпрузи – смята се за акт на неуважение.
8.    Според индийците вдовиците носят лош късмет и са виновни за смъртта на своите съпрузи. В миналото в Индия много вдовици решавали да се пожертват, хвърляйки се в погребалната клада на своя съпруг.
9.    Според индийските закони, само мъжете могат да бъдат наказвани за прелюбодеяние.
10.  Около 50% от населението на Индия е на възраст под 25 години. 

 

   Индуистка сватба 

 

        ИСТОРИЯ. Ранните цивилизации в долината на река Инд възникнали около две хиляди години преди появяването на Древна Гърция. Още тогава племето на ариите определило по-нататъшното развитие на цивилизациите в района. От ариите са останали ведическите знания и традиции, разделението на обществото на касти, учението за кармата и санскритския език

       Към III век пр. Хр. дребните държави на територията на почти цяла днешна Индия се обединяват под контрола на Маурийската империя. След 3-ти век сл. Хр. на власт идва династията Гупта, благодарение на която Индия навлиза в своя златен век. Бързо се развиват философията, математиката, литературата, астрономията, медицината.
      Между 10 - 12-ти век в Индия започват да навлизат мюсюлмански нашественици от Централна Азия, които консолидират властта си в Северна Индия и създават изключително силната Моголска империя. През XVI век европейци от Португалия, Англия Холандия и Франция създават в Индия свои търговски компании, които започват да снабдяват европейския пазар с индийски стоки, най-вече чай и подправки
        До средата на XIX век Британската Източноиндийска компания успява да наложи монопол върху търговията в Индия. След 1857 г. Индия е превърната в директно владение на Британската корона. До началото на XX век се оформят няколко движения за независимост, като най-мощното е Индийски национален конгрес с ръководител Махатма Ганди.
      През 1947 г. Индия получава независимост, но от населените с мюсюлмани територии е образувана държавата Пакистан. Оттогава Индия е атакувана от религиозни екстремисти на своя територия, воюва с Пакистан и Китай поради гранични претенции, опитва се да установи контрол върху спорната територия Джаму и Кашмир. През 1971 г. Индия изпраща войски, които да помогнат на Източен Пакистан (днешен Бангладеш) да обяви независимост от Пакистан.
      Три години по-късно (1974 г.) Индия провежда ядрен опит, който я превръща във важен фактор на международната политическа сцена. След 1991 г. са предприети и икономически реформи, които трансформират Индия в една от най-бързо развиващите се страни в света.