Мюнхен
Хоензалцбург
Високо над града е крепостта Хоензалцбург, една от най-големите запазени досега в Европа. Строителство й започва през 1077 г. и продължава близо 6 века до 1683 г., като многократно е разширявана, достроявана и подновявана. Днес тук могат да се видят кулите, прекрасните апартаменти и помещения от ХV в., в които управляващите принцове-архиепископи са намирали подслон по време на обсади и нападения. От крепостта се разкрива чудесна панорама на града.
Работно време:
От Януари до Април и от октомври до Декември: всеки ден от 9.30 до 17 ч.
От Май до Септември: всеки ден от 9 до 19 ч.
По Коледа и Великден: от 9 до 18 ч.
Последно влизане: 30 минути по-рано
Билети (вход):
Възрастни – 7,40 евро
Деца от 6 до 14 г. – 4,20 евро
Билети с включена железничка:
Възрастни – 10,50 евро
Деца от 6 до 14 г. – 6 евро
Дворецът Мирабел
Дворецът "Мирабел" е разположен на десния бряг на р. Залцах. Той е построен от архиепископ Волф Дитрех фон Райтенау през 1606 г. за неговата приятелка Соломе Алт (дъщеря на знатния търговец и градски съветник Вилхелм Алт), която в разрез с католическите канони, забраняващи на свещениците да създават семейство, му ражда 15 деца, 10 от които остават живи (След такава любопитна история не ви ли се ходи вече на екскурзия до Залцбург? Имайте предвид, че именно от Залцбург идва и израза "умрели си от смях", но и тази интересна история можете да научите само по време на екскурзията до Залцбург, която организираме почти всеки месец от годината). По времето на Волф Дитрех фон Райтенау дворецът се намирал извън крепостните очертания на града и носел името „Алтенау”. За съжаление през 1612 г., поради религиозни гонения, Волф Дитрех фон Райтенау бил арестуван и затворен в крепост, където починал. Когато наследникът му Маркус Ситикус видял двореца, той възкликнал: „Мирабел”, което в буквален превод означава: „Прекрасно!” и така дворецът останал в историята като двореца Мирабел.
Днес в двореца Мирабел се помещават офисите на кмета и общинската администрация. Общината в Залцбург е собственик на двореца от 1866 г., а нейната администрация се помещава тук от 1947 г., когато старата сграда на кметството престава да функционира. Въпреки това темата за любовта не е отшумяла: днес Мирабел има най-красивата сватбена зала в света и много двойки от цял свят идват тук, за да се врекът във вечна вярност, вярвайки че това ще им донесе щастие. В Мраморната зала освен бракосъчетания, почти всяка вече има и музикални концерти. Естествено повечето от тях с музика на Моцарт: все пак традицията трябва да се спазва!
Посещения:
Дворецът: понеделник, сряда и четвъртък – от 8 до 16 ч.
Вторник и Петък – от 13 до 16 ч.
Бароковото стълбище: всеки ден от 8 до 18 ч.
Градините на двореца: всеки ден от 6 до здрач.
Вход: свободен
Родната къща на Моцарт се намира на Гетрайдегасе №9. В нея семейството живее в продължение на цели 26 години: от 1747 г. до 1773 г. Къщата е собственост на търговеца и дистрибутор на детски играчки Йохан Лоренц Хогенауер, приятел на семейството на Моцарт.
Днес тук се помещава музей посветен на живота и творчеството на гениалния композитор. Музеят е открит на 15 юни 1880 г. от международната фондация „Моцарт”. В залите са изложени ценни предмети като цигулката, на която Волфганг свирил като дете; една от концертните му цигулки; портрети, писма и други сувенири на семейство Моцарт. Можем да видим и портрети на самия Моцарт като например: „Моцарт на пианото” и недовършената картина на неговия зет Джоузеф Ланг.
В друга от залите са изложени декори от опери на Моцарт поставяни през годините. Експонатите разкриват по колко различен начин хората са се докосвали до изкуството на гениалния композитор.
Работно време:
Всеки ден от 9 до 17.30 ч.
Юли и Август: от 9 до 20 ч.
Последно влизане 30 минути преди затваряне.
Възрастни – 7 евро
Деца от 6 до 14 г. – 2,50 евро
Младежи от 15 до 18 г. – 3 евро